Sigizmund Krjijanovski

Sigizmund Krjijanovski

Yazar
8.8/10
5 Kişi
·
14
Okunma
·
2
Beğeni
·
475
Gösterim
Adı:
Sigizmund Krjijanovski
Tam adı:
Sigizmund Dominikovich Krzhizhanovsky
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kiev, Ukrayna, 11 Şubat 1887
Ölüm:
Moskova, Rusya, 28 Aralık 1950
(...) Uzun lafın kısası, benim asla sahip olamadığım özel bir yeteneğe sahipsin; Yaşama kabiliyeti.
Sende bir kitapsever ruhu var. Tüm ihtiyacın kitap ayraçları. Onlarla ve formüllerinle, kafanı kitaba gömüp yaşamaya devam etmeliydin, istenmediğin yere salça olmaktansa.
Bazen önemsiz bir şeye alışırsınız, ona anlam yüklersiniz, felsefesini yaparsınız-sonra senin haberin olmadan, o önemsiz şey, önemli ve gerçek olanla çelişmeye, yüzsüzce daha fazla mevcudiyet ve meşrutiyet istemeye, bir tehdit olmaya başlar.
Finallerin yaklaşmasından dolayı çok dolu ve yoğun bir kitap olduğu için geçici bir süre için kitabı yarım bırakıyorum. Bu kitabı okumaya niyetlenen olursa - okuduğum üç öyküden edindiğim izinden dolayı kesinlikle tavsiye ederim - kafanızın yoğun olmadığı zaman ve sindire sindire okumanızı tavsiye ederim. Farklı bakış açıları katacağını yürekten inandığım bir kitap.
260 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Beklediğimden çok daha' sını bulduğum, nükteli, düşündürücü, hayret uyandırıcı kitaplar listesinde kendine güzel bir yer bulan yapıt.

Bir öyküden diğerine sıçrarken, cümlelerin içinden, kendinize, yaşanmışlığa ve yaşanabilecek şeylere dair (z)engin bir seçki ile karşılaşıyorsunuz. Fantasik ile gerçeği, öykü ile felsefe ve matematiği buluşturabilen nadir kitaplardan birisi.
...

Birçok insan ilişkileri yarı kararlıdır, buzun erimesiyle kaynama noktası arasında bir yerdedir; ilginç bir şekilde yarı kararlılık çok büyük bir direnç gösterir.
Gerçek aşk objesi daimi olarak değişir ve bugün birisi seni, ancak dünkü sana ihanet ederek sevebilir. S.56 -57

Herkes güneşin siyah noktalarla kaplı olduğunu biliyor. Ama kaç insan güneşin kendisinin, gezegenlere siyah ışınlar vuran siyah bir noktadan ibaret olduğunun farkında?
Gece, öğle vaktinde bile asla çekip gitmez: On binlerce gölgeye bölünüp burada, günün içinde saklanır; bir dulavratotu yaprağını kaldır, orada siyah bir tutam gece hemen köke gidiverir. Her yerde -kemerli geçitlerde, duvarlarda, yaprakların altında- ufak, siyah parçalara ayrılmış gece bekler.. S. 109

Ve daha nicesi..
260 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kapağına ve ismine bakıp -benim gibi- karanlık gotik öyküler bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Felsefi öyküler ve bolca filozofun anıldığı bir kitap bu. Rusların ağdalı üslubuyla birleşince zor bir kitap oldu. Doğru zamanda okunan bir kitap değildi benim için.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sigizmund Krjijanovski
Tam adı:
Sigizmund Dominikovich Krzhizhanovsky
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kiev, Ukrayna, 11 Şubat 1887
Ölüm:
Moskova, Rusya, 28 Aralık 1950

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.