Simeon Trayçev Radev

Simeon Trayçev Radev

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
2
Beğeni
·
11
Gösterim
...kitaplardan birini açar ve içinde kendimi kaybederdim. Çevremdeki her şey uçup giderdi. Zaman, mekan, dünya... Her şey!
Bilindiği kadarıyla, Sultan Abdülhamid’in denetim altında tutmak istediği zümre entelektüellerdi. Bu çevre korku içindeydi çünkü kendilerine karşı yöneltilecek bir itham, bir iftira, fena halde zarar görmelerine neden olabilirdi. Bu hususta insanların, birdenbire ortadan kaybolmaları gibi, esrarengiz birtakım vakaların cereyan ettiklerine dair dedikodular epeyi yaygındı.
Muhtemelen, ülkedeki rejim insanlara, şartlar ne olursa olsun, susmayı benimsetmişti!
Fransız liselerini Paris'te bitirmiş bir çok Bulgar genci Fransızcayı bizim mektebin mezunları kadar bilemezlerdi.
Lisede bizimle konuşmak istemeyen yalnız Bogdan Radenkoviç’ti. Yıllar sonra, Sırp milliyetçilerinin gizli örgütüne katıldığını ve I. Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan Sarajevo (Saraybosna) suikastını düzenleyen grupta yer aldığını öğrendim!
Bazı terimlerin tarihteki anlamıyla günümüzdeki anlamı arasındaki farkların göz ardı edilmemesi için, söz konusu dönemde 'Rum' sıfatının, Ermenilerin dışında, Anadolu ve Avrupa'daki bütün Ortodoks Hıristiyanları kapsadığı dikkate alınmalıdır. (...) çok uzun bir zaman gerçek Yunanlılar ve Rumlar dışında, Bulgarlar, Sırplar, Ortodoks Arnavutlar ve Ortodoks Romenler de 'Rum' tanımıyla nitelendiler.
160 syf.
Simeon Radev, bir Osmanlı Bulgarı olarak Resne’de, yani Makedonya’da dünyaya gelmiş. Başarılı öğrencilik hayatının devamında yolu Mekteb-i Sultani, yani Galatasaray Lisesi’ne düşmüş. Kitap onun mektep hatıralarını merkeze alan bir anlatıma sahip ancak sadece o yok, o dönemin Makedonyası ve Bulgar nüfusu hakkında da önemli bilgiler veriyor. Ben bu kitabı büyük bir beğeni ve ilgiyle okudum. Çünkü Balkan coğrafyasına meraklı bir okurum.

Radev, sonrasında bağımsız Bulgaristan için farklı ülkelerde büyük elçilik yapmış, önemli bir isim. Kitap boyunca ve belki de hayatı boyunca Türkler aleyhine hiçbir söz söylememiş, ülkesini ve halkını seven lakin aynı zamanda bir Türk dostu da olan Radev’in anıları Galatasaray lisesi tarihi için de ciddi bir kaynak teşkil ediyor.

Ben bu kitaptan çok şey öğrendim. Mesela, Osmanlı’da Rum cemaati denilen şeyin Rum ve Yunanlar yerine bütün bir Balkan Ortodoks halklarına teşmil olduğunu öğrendim. Rum patrikliğinin ibadet dili de dahil her şeyi Rumca üzerinden inşa ettiği ve Bulgarların varlığını reddettiğini zaten duymuştum. Burada Bulgar kilisesinin kuruluş mücadelesini de görmüş oldum.

Bugün Çağlayan civarında bulunan Türkiye Gazetesi Hastanesi’nin İstanbul’daki Bulgar Hastanesi binası olduğunu öğrendim yine… Keza, Bulgar nüfusun İstanbul'a gelişlerinin ekonomik sebeplerle ve daha çok 18 ve 19. asırlarda oluşunu da...

Mekteb-i Sultani’nin kuruluş amacı, talebe ve muallim yapısını görebiliyorken, çok kaliteli bir eğitim verdiğini de öğrendim. Radev'in tabiriyle, Fransızcayı Paris’teki liselerde öğrenen Bulgar öğrencilerden bile iyi Fransızca öğrenmişti! Tabii sadece Fransızca değil, Türkçe de… Yine belli bir seviyede Arapça ve Farsça da öğrenebilmişler.

Talebe olan Simeon Radev’in kitap okuma sevgisinde kendimden izler buldum…

II. Abdülhamid döneminin baskıcı ortamından örnekler vardı. İnsanların sürekli jurnallenme korkusu yaşadıklarını ve konuşulamayan bir ülkeye dönüşüldüğünü hissettim. Öyle ki, karakterlerine ve davranışlarına methiyeler dizdiği, aleyhlerinde tek bir kelime etmediği Türk arkadaşlarının Türk-Yunan savaşı öncesi kendilerini tahrik eden Rum öğrencilere, savaş bizim lehimize bittikten sonra bile tek kelime etmeyişlerini, rejimin insanlara susmayı benimsetmesine bağlıyordu.

Bu arada kitabı çeviren ve yayına hazırlayan, İstanbul Bulgarlarından Giorgi Kostandov'un editoryal başarısını da unutmamak lazım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Simeon Trayçev Radev
Unvan:
Talebe

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.