Soner Yalçın

Soner YalçınBay Pipo yazarı
Yazar
Çevirmen
8.0/10
5,6bin Kişi
23,5bin
Okunma
1.114
Beğeni
37,3bin
Görüntülenme

Soner Yalçın Gönderileri

Soner Yalçın kitaplarını, Soner Yalçın sözleri ve alıntılarını, Soner Yalçın yazarlarını, Soner Yalçın yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
MİT, eylem sipariş ettiği Çatlı ekibine karşı çok nazikti. Onları bu eylemleri yapmalarına karşılık ne istediklerini bile sordu! Zaten sormasalar da Çatlının koşulları hazırdı: aralarında Bahçelievler ve Balgat katliamlarının sanıklarının da bulunduğu bir grup arkadaşlarının salıverilmesi eylemi gerçekleştirecek kişilerin Türkiye'de işledikleri suçları bakılmaksızın yurda dönebilme ve serbest dolaşma haklarının tanınması.
Ve İtalyanlara şok üstüne şok yaşatan bütün bu gelişmelere 13 Mayıs'ta son bir şok eklendi: Papa 2 Johannes Paulus'un "Türk teröristi" Mehmet Ali Ağca tarafından vurulması...
Reklam
Ama bir şey kanıtlandı: Gladio kendini merak edenleri affetmiyordu.
Bologna katliamının kararı masonların yürütme komitesi olan Monte Carlo Locası (süper P2) tarafından alınmıştı.
Gladyo'nun İtalya'da gerçekleştirdiği istikrarsızlaştırma eylemlerinin en çarpıcı örnekleri arasında İtalyan Başbakanı Aldo Moro'nun kaçırılıp öldürülmesi ve Bologna garında katliama yol açan bombalama(85 ölü, 270 yaralı) vardı.
BÜYÜK İTTİHATÇI DOKTOR NÂZIM
İzmir'e gelen Doktor Nâzım o karmaşada Kuşçubaşı Eşref'i buldu. Boynuna sarılarak hıçkıra hıçkıra ağladı. İstibdat iktidarını yıkmak için on beş yıl mücadele vermişti. İstanbul, Paris, Selanik ve İzmir'de geçen on beş yıl...
Sayfa 112
Reklam
Çatlı hemşehrisi aracılığıyla önce İbrahim Şahinle daha sonra da Şahin'in aracılığıyla Mehmet Ağar ile tanıştı ve İstanbul Emniyet Müdürü Ağarı çok sevdi. Çatlı o günlerde ticareti de sevmeye başlamıştı.
1980 yılında yurt dışına çıkarken MİT ile yakın ilişkisi olan Abdullah Çatlı dönüşünde tıpkı ideolojik safı gibi sırtını dayadığı gücü de değiştirdi. Abdullah çatlı artık MİT'in değil Emniyetin adamıydı.
-Mehmet Ağar'ın- Üniversitedeki dönem arkadaşları arasında PKK lideri Abdullah Öcalan da vardı.
Emniyet tarihinde merdivenin basamaklarını Mehmet Ağar kadar hızlı tırmanan belki de başka hiçbir polis yoktu.
Reklam
Ankara polisi İstanbul polisi gibi değildi. Ülkücülere göz açtırmıyordu. Ankara polisi Bahçelievler Balgat katliamları başta olmak üzere bazı cinayetlerin üzerine titizlikle gidiyor ülkücü sanıkları tek tek bulup cezaevine gönderiyordu.
18 Aralık 1978 akşamı, başrolünü Cüneyt Arkın'ın oynadığı Güneş Ne Zaman Doğacak filminin gösterildiği Kahramanmaraş'taki çiçek sinemasına bomba atılıyordu. Bombayı ülkücüler atmıştı ancak solcuların attığı söylentisi yayılmıştı. Ülkücülerin provokasyonu sonucu Kahramanmaraş'ta Türkiye tarihinin en kanlı ve en büyük mezhepsel iç çatışması yaşandı.
25 Ağustos 1978. Bir günde İstanbul da Galata köprüsüne Adliye Sarayına ve Edebiyat Fakültesine üç ayrı yere bomba atıldı.
Abdullah Çatlı' nın "esrarengiz yüzbaşılar"la tanışıklığının bir başka tanığı da Kıbrıs harekatında gösterdiği kahramanlıklardan ötürü altın madalya ile ödüllendirilen Astsubay Oğuz Serçinlioğluydu.
Evimiz çok güzeldi. Her zaman yanında 7-8 yakın arkadaşı ile gelirdi. Yardımcım yoktu yemekleri temizliği tek başıma yapıyordum.
1.500 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.