Songül Albayrak

Songül Albayrak

Çevirmen
7.4/10
427 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
211
Gösterim
Adı:
Songül Albayrak
Bütün bu tecrübeleri edindikten sonra şunu fark ettim. Biri diğerine muhtaç olduğunda diğeri bunu kendine görev edinir. Çünkü birini ölümden ya da umutsuzluktan kurtarırsınız bunu içinizden gelen duyguyla yaparsınız.
69 syf.
·9/10
Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
Zweig kitabına olağanüstü bir gece demiş ancak anlattıkları insan hayatının bir ömrünü kastediyor.
Hepimiz içimizdeki beni anlamak için bir ömür tüketiyoruz . Doğrularla ve yanlışlarla geçen bir hayat ...
Kitabı çok beğendim Stefan bir geceyi bir ömre sığdıran adamsın sen ️
53 syf.
·Beğendi·8/10
Taze taze yeni bitirdim. Aşırı önyargıyla başladım 3,5-4 günde bitti. Ağır romanların arasına sıkıştırılabilecek kısa mola tadında bir kitaptı benim için.
69 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Hayatımızın muhakkak belli bir kısmında hissettiğimiz yaşama, insanlara ve eşyalara karşı isteksiz olma halini müthiş bir anlatımla sunuyor yazar. Okurken insanın kendinden bir şeyler bulduğu kitaplardan. Dili akıcı ve şiirsel olması, psikolojik tasvirlerinin gerçekçi olması ve sürükleyiciliği karşısında hemen okunabilecek bir kitap. Okunması gereken bir kitap tavsiye ederim.
53 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bir terk edilmişlikle başlıyor öykü. Hepimizin yaşadığı bazı duygu ve düşünceleri çok yalın ve akıcı bir dille ele almış yazar. Bu acıdan kurtulmak için kendini hepimiz gibi farklı aktivitelere veriyor karakter. Ve o aktiviteler içerisinde başından geçen tuhaf olaylardan etkilenerek yaşam enerjisini geri kazanıyor. Kitabın son cümlesi çok dogru ve doyurucu kıvamdaydı. Tadı güzel bir o kadar da ilginç bir kitaptı. Zweig'in kalemi bana Peyami Safa'nın kitaplarını hatırlatıyor. Bu kitabı da tavsiye ederim.
53 syf.
·Puan vermedi
Kitap, içindeki çocuksu sevinci kaybeden bir insanın çırpınışlarıyla başlıyor.

Doyum noktasına varmış olan bir insanın, artık hiç bir şeyden mutlu olamayışını iç gözlem ile ele alan yazar , okuru da bu iç gözleme seyirci ederek başarıyor.

Neyseki karakterimiz tesadüfi bir şekilde , "olağanüstü bir gece" tabiriyle aradığı o çocuksu sevince, başkalarının gözlerinin içindeki sevinci görünce tekrar kavuşuyor.

Yazar , bir insanın iç yolculuktan geçerek nasıl kendisini bulduğunu anlatırken aslında biz okurları da iç dünyamıza yolculuğa çıkarmaya sevk ediyor.

İnsan bazen kendi içine yolculuğa çıkmalı, kendini farketmeli.
37 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir kalp sarsıntısı her zaman kötü kaderin habercisi değildir. Zaten her sarsıntı da şiddet değildir. Bazen çok sancılı çarpar bazen de mülteci vuruşla bedene hafif hafif nüfuz eder. Bu da bedene bambaşka hareketler getirir. Biz bu duruma beden dilinde "ilk sessiz dokunuş" diyoruz.

Yazar tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da psikanalizmin sınırlarını zorlamış. Benim en etkilendiğim eserlerinden birisi oldu. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim. İyi okumalar...
53 syf.
Bir yedek subayın hatırasından derlenmiş kısa hikaye formunda yazı. Yazar edebi dilde küçük dokunuşlarla okuyucuya aktarmış. Mükemmele yakın bir hayatı olan ama yaşam sevincini kaybetmiş bir kişinin olağandışı olayların yaşandığı bie gecede tekrar dünyaya gelmesi konusu işlenmekte. Söz sanatlarının çok başarılı kullanıldığını gözlemlemledim, edebi eserlerden çok hoşlanan kişiler için bulunmaz bir nimet.
53 syf.
·1 günde·Puan vermedi
“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yer yüzünde yitirecek bir şeyi yoktur” alıntısı sanırım tüm kişisel gelişim kitaplarının bir özeti olsa gerek. Sıkılmadan zevkle okudum.
53 syf.
·1 günde·6/10
●OLAĞANÜSTÜ BİR GECE| Her şeye sahip olan burjuva takımından birinin at yarışına gidip bir suç işlemesiyle başlayan olaylar hırs sayesinde dahada çoğalıyor. Parkta karşılaştığı bir kadının ona iyi davranması üzerine eski hayatını tümden unutuyor.
..
..
Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl önce okumuştum bu kitabı @bikitapbikitapbikitap in başlatmış olduğu #heraybirstefanzweig etkinlikliğinde tekrar okudum. Çok kısacık olan bu eser bir oturuşta biter, sizi yormaz. Muhakkak okumalısınız diyemem ama okumak isteyen herkese tavsiyemdir.
53 syf.
·1 günde·4/10
Çatışmada hayatını kaybeden bir adamın notlarından yola çıkarak hazırlanan bir kitap. Hayatta her şeye sahip olan birinin neye ihtiyacı olduğunu hatta bizim için önemsiz olan bazı şeylerin bile onun için nasıl önemli olduğunu okuduğunuz bir kitap. Notlardan olduğu gibi oluşturulduğu için alışkın olduğumuz Stefan Zweig hikayelerinden bence biraz farklı o yüzden pek fazla hoşlanmadım. Konular arasında fazla atlamalar olmuş

Yazarın biyografisi

Adı:
Songül Albayrak

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.