Suat Kemal Angı

Suat Kemal Angı

YazarÇevirmen
7.0/10
1 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Leibniz'in meşhur sorusu bu kitabın başlığını oluşturmuş. Neden Hiçbir Şey Yok da Bir Şey Var?
Yazar kitabın daha en başında bunun öğretici bir metin olmadığını vurgulamış. Sadece ünlü filozofların ana düşüncelerini ele alarak kendince yorumlamış ve okuyucunun da yorumlamasına izin vererek her bir filozofu irdeledikten sonra ana düşünceyle ilgili soru sormuş ve ister istemez okuyucuyu da bu soruların içine çekerek bir beyin fırtınasına sürüklemiş.
En çok düşünmemiz gereken şu zamanlarda çoğu kişinin düşünmekten aciz olduğunu varsayarsak; düşünmek, yorum yapmak ve irdelemek konusunda çok güzel bir yapıt diyebilirim.
Fakat bir anda okunacak bir yapıt değil, sakin kafayla ve dikkatinizi vererek okumanızı tavsiye ederim.
Walter Benjamin, kendi iç dünyasını daha bir felsefi ve açık bir netlik üzerinden anlatabilmek adına 18 Aralık 1927'den 22 Mayıs 1934 yılına kadar kontrollü bir şekilde uyuşturucu maddesi olan esrarı kullandıktan sonra düzenli olarak tutulan notlardan oluşan bir kitap.

Walter Benjamin'in uyuşturucunun etkisi ile oluşan rahatlığı kitaba da yansımış. Kitap bu yönüyle oldukça samimi ama uyuşturucuyu kullandıktan sonra etkisini göstermeye başlayınca kasvetli bir önsezi, huzursuzluk hissi, kaçılamaz bir şeyin yaklaşıyor olduğu duygusu halini alarak imgeler ve imgeler silsilesi ile anlattığı çok ilginç bir deneyim hallerini anlattığı bir yaşanmışlık halinden oluşan bıkkınlık halini anlatıyor.

Walter Benjamin sever bir okuyucu iseniz yazarın bu ilginç deneyiminden oluşan izlenimlerini anlattığı kitabı, tek bir yerden yüz tane yeri emecek güçte bir bakışın yaşattığı deneyime eşlik etmenizi sağlıyor.
Karınca duası puntoları ile 700 sayfa nasıl bitecek diye başladım okumaya ama bir roman akıcılığı ile devam etti ve bitti. Konuyla ilgilenenlere gönül rahatlığı ile tavsiye olunacak kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Suat Kemal Angı
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.