Süheyla Sancar

Süheyla Sancar

YazarEditör
8.7/10
316 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
88
Gösterim
Adı:
Süheyla Sancar
Unvan:
Yazar
Beykoz'da 1985 senesinde doğdu. Babasının görevi sebebiyle Tekirdağ'ın çeşitli ilçelerinde ilk öğrenimini tamamladı. Tekirdağ Anadolu İmam- Hatip Lisesi orta kısmından mezun oldu. Lise eğitimini Güngören Anadolu İmam- Hatip Lisesi'nde aldı. 2008'de Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Halkın Sesi, Yakın Haber gibi gazetelerde görev aldı. 2009 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler
Kitapları çiğnemeden yutuyordu. Ona arkadaşları 'Kitap kurdu' lakabını takmıştı. Onlar on sayfa okuyana kadar, İbni Sina "Bitirdim, başka yok mu?" diyordu.
46 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öyle bir çocuk kitabı düşünün ki, yazarının kendi ülkesi olan İran'da ve hatta Türkiye'de belli dönemlerde yasaklanmış olsun...
Küçük kara balık, ailesi ve arkadaşlarıyla doğduğu su birikintisinde yaşamaya devam ederken dışarıda başka bir dünyanın olduğuna dair söylentiler duyuyor ve etrafındaki herkesin karşı koymasına aldırmayarak dış dünyayı keşfetmek için minik gölünden ayrılıyor. Kısacık olan bu masal kitabı boyunca Küçük Kara Balık'ın geçtiği yolları ve karşılaştığı diğer canlıları izliyoruz.
"Böyle amaçsızca yüzüp durmaktan bıktım." diyor Küçük Kara Balık gölünü terk etmeden önce "Ben yaşamanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istiyorum." Elbette ki, terk ettiği aslında sadece yaşadığı göl değil. Beynindeki sınırları terk ediyor. Ne kadar korksa da, cesaretsizliği terk ediyor. Dayatmaları terk ediyor. Ona yasaklanmış olana uymayı terk ediyor. İşte bu yüzden ona "Dünyanın en devrimci balığı" deniyor belki de. Ve bu terk edişle bir amaç arıyor, bir var oluş sebebi. Bu dünyaya neden geldiğini, varlığı ile dünyada nasıl bir farklılık yaratabileceğini sorguluyor.
Bu kısacık masalda bizim yapamadığımız her şeyi yapıyor Küçük Kara Balık; düşünüyor, sorguluyor, boyun eğmiyor, kendisine sunulanla yetinmiyor, baskılara karşı koyuyor, dogmaları yıkıyor, haksızlıkla savaşıyor ve keşfediyor. Belki de var oluş amacını buluyor.
Ve şöyle düşünüyorum, kaderde küçük bir balıktan ders almak da varmış. Önemli olan ne olduğumuz değil, ne olabileceğimiz ve olabileceğimiz şeyi bulmak için cesaret edip harekete geçmemizmiş.
Sevgiyle.

Not: Maalesef okuduğum çeviride biraz sıkıntı vardı. İlk fırsatta Can Yayınları basımını alıp okumayı planlıyorum. Yeni alacak olanların bilgisine.
177 syf.
·68 günde·Beğendi·Puan vermedi
Müthiş bir aşkın öyküsü... Raif Bey 10 sene boyunca bir aşkın ızdırabını çekiyor. 10 sene boyunca sevdiği kadını suçluyor. Yıllar sinra öğreniyor ki sevdiği kadın ölmüş. Geride ona bir kız çocuğu bırakarak üstelik. Çok etkilendim hikayeden.
46 syf.
·Puan vermedi
Yediden yetmişe herkesin okuyabileceği, çocuklardan ziyade yetişkinlere daha çok ders veren, anlam katan kitapları çok seviyorum. Küçük Kara Balık da bu tür bir kitap.

Tercihlerin ve verilen kararların sonucunun bir bedeli olduğunu, verilen her kararın bizi iyi bir sonuca götürmeyeceğini ve zorluklarla karşılaşacağımızı ama bu zorlu yolculukta, kararlı ve cesurca hareket etmemiz gerektiğini vurgulayan bu güzel kitabı tavsiye ederim, okuyun, okutun.
56 syf.
·1 günde·3/10
Spoiler içermektedir.
Küçük Kara Balık çocuklar için bir masal kitabı. Yaşlı bir balığın masalını anlatıyor. Masalda nehirde yaşayan ve nehrin başlangıcını ve kendince dünyayı dolaşmak isteyen bir balığın hikayesi anlatılıyor. Çocuklara düşünmeyi teşvik etmek açısından bu kısım güzel gibi geliyor. Balık bunu komşularına söyler söylemez dışlanıyor. Nehirden kovmak istiyorlar annesi ise sanki dünyanın en kötü şeyini yaparmış gibi bir tepki veriyor.Balık daha başka hayvanlarla karşılaşıyor. Onlarla sohbet ediyor. Kertenkele ona bir bıçak veriyor ve pelikanın karnına düşerse ondan torbasını yırtarak kaçabilecegini söylüyor. Bir masal için bunlar fazla.Ve söylediği de oluyor. Onunla birlikte korkarak gelen balıklar ölüyor. Daha sonra denize geliyor. Rahat rahat yüzerken balıkçıl kuşu onu yutuyor. Büyük balık masalı bir belirsizlikle bitiriyor. Açıkçası çocuklar için uygun bir masal olduğunu düşünmüyorum. Düşünmek kişiyi özgürleştirir.Yenilikler genç kalmanı sağlar.Platon'un mağara alegorisini hatırladım nedense okurken. Diğer hayvanlara bir şeyler anlatma çabası belki düşündürdü. Küçük bir balık için konuşma biçimi de fazla ağırdı. Ana tema daha çok düşünmeyin yoksa ölürsünüz gibi olmuş. Çocuklarımıza masal diye okutmamakta fayda var.
80 syf.
Tıp biliminin babası olarak ün yapmış, ancak bir Türk olarak, yeteri kadar değer kıymet görmemiş, dahası kitapları başka dillerden çevrilmiş bir şahsiyet, İbni Sina hakkındaki bu eser çocuklar için faydalı olabilir.
Bunun gibi kitaplarla çocuklarımıza geçmiş hakkında hatırlatmalar yapabiliriz.
İyi okumalar.
46 syf.
Kitapyurdu'nda kargoyu ödeyen bir kitap olduğu için ve sitede bir kaç kişiden 'çocuk kitabı olmasına rağmen her yaşta okunması gereken bir kitap' tarzı söylemler duyduğum için almaya karar verdim. Aldıktan sonra bir çocuğa veririm ya da kendi çocuğuma saklarım düşüncesi ile almıştım.
Fakat okuduğum yayının sanırım çevirisinden kaynaklanan hataları beni çok rahatsız etti. Aynı sayfa içinde "-muş / - mişti" gibi birbirinden bağımsız kişiler anlatıyor gibi olması beni hem rahatsız etti hem de dikkatimi dağıttı. Anlatım yönünde anlatıcıyı seçememişler. Birinci ağızdan anlatım ve üçüncü ağzından anlatım çok birbirine karışmıştı. Okumak isteyenlerin başka bir yayın seçmesini öneririm
177 syf.
·10/10
Popüler olan Türk Klasiklerine karşı çok büyük bir önyargım vardı.Bu yüzden bu kitap ile tanışmamız bugüne nasip oldu.Tek diyeceğim okuyun okutun........Acayip etkilendim! Yazarın diğer kitaplarını kesinlikle okuyacağım.
177 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu nasıl bir kitaptı hâlen kafamı toparlayıp birşeyler yazamıyorum. O kadar hüzünlü ve o kadar güzeldi ki. Nedense kitap bittiğinde umarım böyle bir aşk yaşamam dedim yani ben bu hüznü kaldıramazdım. Tabii bu kitapla farklı sorgulamalarda yapıyorsunuz özellikle yazarın kadın erkek eşitliği hakkında ki düşünceleri çok hoşuma gitti ve bunu çok ilerici buldum. Bu gün bile bunları anlayaman o kadar insan var ki !

Kitabı okurken bu kitabı neden bu kadar geç okudum dedim yani bir kitabın çok popüler olması beni okumaktan geri çekiyor.

#sabahattinali
#kürkmantolumadonna
Sevgilerle
56 syf.
·2 günde·8/10
Küçük Kara Balık, yaşlı bir balık ninenin anlattığı bir masal aslında. Kısa ama güzel bir ders veren kitabın konusu, küçük kara balık ve dünyasını keşfetme isteği. Toplum hep doğruyu mu bilir? Toplum neden bu kadar cahildir? Ayrıksı olmak, diğer insanlardan farklı düşünmek tek olanın suçu mudur yoksa olumlu yönü müdür? Hikaye sularda geçse bile insanlara uyarlandığında ne kadar tanıdık geldiğini anlayacaksınız.
İnsanın da yaşamak için bir nedeni olmalı, tıpkı küçük kara balık gibi...
Karbon Kitaplar baskısını “almamanızı” özellikle tavsiye ederim; çok fazla yazım hatası var, çeviri çok kötü akıcılığı bozuyor, miş’li geçmiş zamandan di’li geçmiş zamana atlayıp durması yoruyor. Buna rağmen kitap kısa olduğu için hemen bitti, çok beğendim. Tanıdık bir konu olsa da sular içinde geçmesi daha da çok sevmeme neden oldu. Tavsiye ederim, keyifli okumalar.
163 syf.
·3 günde·8/10
Bir su-i zannın, on yılı belki daha fazla bir zamanın nasıl boş yere acı dolu geçmesine sebep oluşunu, tesirli bir anlatımla öğreniyoruz. Hüzünlü bir hikaye okumak isteyenlere öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süheyla Sancar
Unvan:
Yazar
Beykoz'da 1985 senesinde doğdu. Babasının görevi sebebiyle Tekirdağ'ın çeşitli ilçelerinde ilk öğrenimini tamamladı. Tekirdağ Anadolu İmam- Hatip Lisesi orta kısmından mezun oldu. Lise eğitimini Güngören Anadolu İmam- Hatip Lisesi'nde aldı. 2008'de Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Halkın Sesi, Yakın Haber gibi gazetelerde görev aldı. 2009 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.