Şükrü Tarlabelenler

Şükrü Tarlabelenler

Çevirmen
8.1/10
20 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Şükrü Tarlabelenler
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
198 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Söz konusu Rus Edebiyatı olunca başta kitaplardaki isimlerden dolayı gözüm korkuyor benim. Kitabı okurken kimin kim olduğunu aklımda tutmak için apayrı bir uğraş veriyorum çünkü. Gelenek bozulmadı bu kitabın başında da aynen öyle oldu, tabi sonlara doğru taşlar yerine oturmaya başlıyor.

Puşkin, kitapta ana konu olarak Pugaçev isyanını anlatmış ama bir aşk hikayesiyle de bu tarihi olayı süslemiş. Okurken sizi yormayan bir dili vardı kitabın. Kesinlikle ağır klasik romanlardan biri değildi. Zaten sayfa sayısı itibariyle de sizi sıkmayacak bir kitaptı.
174 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Okuyup bitirdiğim zaman , zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım . Savaşın ortasında doğan aşkı konu alan , Pyotr 'ın sorumluluk almasının , tabiri caizse adam olmasını anlatan sürekleyici bir Puşkin eseri. Okuduğum yayın Kum saati yayını . Bazı olaylar çok kısa geçilmiş ve okuyucuya her duyguyu verememiştir . Genel olarak güzel tavsiye edilen bir kitaptır .
174 syf.
·7 günde·Puan vermedi
PUGAÇEV AYAKLANMASI
Kitapta geçen Pugaçev ayaklanmasının tarihte yaşanan bir olaydan alındığını bilmiyordum.Kitabın asıl konusu da bu değil zaten.Ama merak ettim araştırdım.1713-75 yıllari arası yaşanmış, Rus devrimi öncesindeki en büyük halk hareketi Pugaçev ayaklanması.Yemelyan Pugaçev,aslında hiç bir özelliği olmayan sıradan bir Don Kazakıydı.Ama müthiş bir yeteneği vardı.Çok güzel yalan söyler herkesi inandırıdı.Çoğu kişiyi Çar |||.Petro olduğuna inandırmıştı.Bu isyan ve sonrasında yaşanan huzursuzluklar Çariçe ||.Katherina'ya Rusya'da oldukça kalabalık nüfusu bulunan müslümanların durumlarından hiç de memnun olmadıklarını göstermişti.İsyan bastırıldıktan sonra Ruslar Başkurtların üzerine yürüdüler ve bölge Ruslaştırılmaya başlandı.