Süleyman Coşkun

Süleyman Coşkun

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
Süleyman Coşkun
Unvan:
Yazar
Doğum:
Yozgat, 1945
Koğuşta eğitim saatleri ise öğleden sonraları ve akşamlarıydı. Herkes ranzalarına oturur bir kişi de elindeki kitapla ortaya çikar yüksek sesle okurdu. Bu eğitimler sırasında Kürtlerin esasında Türk olduklarını, dağ insanı olduklarindan dağlarda yaşadıklarını, bu arada sertleşmiş karlar üzerinde yürürlerken «kırt kirt» diye sesler çıkardıklarını, bu seslerin yarattığı çağrışım nedeniyle giderek bunlara kürt kürt denmeye başlandığıni hep Mamak eğitimleri sirasında öğrendik. Bu dahiyane buluş Genel Kurmay Başkanlığı'nın adını şimdi çoktan unuttuğum bir kitabında aynen böyle yazıyordu. Buna benzer daha pek çok buluş vardı ama hatırlayamıyorum. Ama sanırım o kitaplar dünya kara mizah edebiyatında hatırı sayılır bir yere sahip olurlar. Hele bir yayınlanmaya görsünler.Olan Aziz Nesin'e olur...
Biz artık böyle bir şeyin tekrarlanmayacağı düşüncesindeydik. O gece aynı olayı bir daha tekrarlamazlar mı?Ne yaparsınız? Biz de alıştık.Yine aynı olayları yaşadık.Yine aynı düzenlemeleri yaptık. Tabii biraz daha deneyim kazandiğımız için daha çabuk yapıp bitirdik yerleştirme işini. Aramayı üç gece ard arda tekrarladılar. Bizlere yeni bir yöntemle işkenceye başlamişlardı. Onlar işkence yaptıklarını sanırlarken biz türkülerimizi söylüyor,fikralarımızı anlatıyor gülmesini biliyorduk. Kabul edilen Anayasa'dan sonra artık ülkede demokrasiye geçilmeye başlandığı masalını anlatmaktan zevk alan Kenan Evren'e inat, onun cezaevindeki işkencecibaşısı Raci Tetik'e inat.
Devletse, alacağına sahindi. Devlet başkasına borçluysa boşverirdi. Ama alacaklıysa, hele alacaklı olduğu kişiler fukara zavallilarsa, ümüklerine basardı.
Tipkı Diyarbakir Cezaevine bir nedenle tıkılan ve tek kelime Türkçe bilmeyen bir Alman gencin «Vatan Sana Canım Feda», ya da «Türk Öğün Çalış Güven», «Her Türk Asker Doğar» diye bağırıp, istiklal Marşi'n koğuştaki diğer arkadaşlarından farksız söyledikten ve tahliye olup ülkesine döndükten sonra yaşamını sürdürebildiği gibi.
İşin perde arkası kısa süre sonra ortaya çıktı. Taylan'a önceleri karışmayıp ne yaparsa kabul eden Raci bir gün aniden sırtında Kurtuluş Savaşında mermi taşıyan Türk kadınının resmi ile çıkıp gelmişti. Taylan bu resmi yapacaktı, ama onunla da kalmayacaktı. Tam karşısına da bir zamanlar Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan ve bir kızın elinde tabanca tutan fotoğrafı yerleştirilecekti. Kızın elindeki tabanca da mermi taşıyan kadına dönük olacaktı. Taylan kendisinden istenilen resmi yapmayı derhal reddetti. Tabii öneri geri çevrilince de Taylan'ın kısa süren ve tüm Mamaklıların dudaklarını uçuklatan atelye macerası da bitiverdi. Taylan koğuşuna geri gönderilip Mamak yaşamıyla bağdaşmayan Atölyenin de kapisına kilit asıldı...
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süleyman Coşkun
Unvan:
Yazar
Doğum:
Yozgat, 1945

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.