Süleyman Sevinç

Süleyman Sevinç

Yazar
7.7/10
13 Kişi
·
32
Okunma
·
0
Beğeni
·
327
Gösterim
Bu çalışmayı yaparken fark ettim ki bir bilgiyi aktarmak binlerce yumurtayı sırtında taşımak gibi hassas bir iş. Mesajı taşırken açmak, anlaşılır hale getirmek ve sunmak; bunu yaparken de nesnelliği tutarak, abartmadan yapmak.
Süleyman Sevinç
Şifreleme Sistemi
Enigma, 1928-1945 yılları arasında, Alman ordularının birimleri arasnda güvenli iletişimi sağlayan daktiloya benzer elektronik bir sisteme verilmiş isimdir. Sistem, denizaltılar, gemiler, kara birlikleri, demiryolları vs. gibi binlerce noktada kullanılmıştır. Güvenli olarak gönderilmesi gerekli olan bir ileti Enigma kullanılarak önce şifreleniyor, sonra da şifrelenmiş mesaj, alıcısına radyo, telgraf veya kurye aracılığı ile ulaştırılıyordu. İletinin alıcısı da yine Enigma makinesini kullanarak mesajı deşifreliyor, yani kodlanmamış düz metin haline getiriyordu. Aynı makinenin daha güvenli modelleri Hitler'in ve ordu komutanlarının haberleşmesini sağlamak üzere de kullanılmıştır.
Süleyman Sevinç
Şifreleme Tarihi
Enigma, 1928-1945 yıllan arasında, Alman ordularının birimleri arasında güvenli iletişimi sağlayan daktiloya benzer elektronik
bir sisteme verilmiş isimdir.
Şifrelemenin tarihinin MÖ 200 yıllarına kadar gittiği anlaşılmaktadır. Yunanlı matematikçi Polybius’a atfedilen yöntem her harfe bir rakam atanarak şifrelenmiş metnin ortaya çıkarılmasına dayanıyordu.
Enigma içinden ve dışından oluşan kısa devreler vasıtası ile akım
hızla ileri ve geri akmakta ve stabil bir duruma ulaşmaktadır.
Ön-bağlantı paneli Enigma’nın ürettiği şifrelerin kırılması işleminin sadece rastgele kombinasyonlar seçilerek yapılabilmesini pratik olarak imkânsız bir hale getirmiştir.
Almanların bazı mesajları, yanlışlıkla da olsa iki farklı anahtarla
göndermeleri, mesajların başmda ve sonunda standart hitaplar, örneğin Heil Hitler, kullanmaları,her gün belirli saatlerde belirli mesajları göndermeleri,örneğin hava raporları, bazı operatörlerin
kız arkadaşlarına sürekli ve tahmin edilebilir mesajlar göndermeleri Alman Enigma şifrelerinin kırılmasını kolaylaştırmıştır.
96 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Kitap, Enigma sisteminin ağırlıklı olarak mühendislik ve şifreleme konusuna yoğunlaşmış. Açıkcası hikaye örgüsü kullanılarak ilginç hale getirilebilir, olay takip çizelgesi zenginleştirilerek genişletilebilirdi.
Yine de Tübitak’ın böyle bir kitabı bünyesinde barındırması güzel şey.
Çünkü Tübitak basımını eğer üstlenmemiş olsaydı, hiçbir yayınevi basmayı düşünmezdi.
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Koskocaman enigma ve şifreleme tarihi ile ilgili o kadar vasat bir kitap ki..
The Enigma filminden sonra hemen elime aldım ve okumaya başladım ancak zaten literatürde oldukça az yere sahip olan bu konu bu kitapta da oldukça yetersiz işlenmiş. TÜBİTAK yayınları oldukça kaliteli basımlar yaparken kitabın içeriğinin bu denli yetersiz oluşu beni şaşırttı.
96 syf.
·8 günde·Beğendi·5/10
İkinci dünya savaşı süresince kıtalara yayılmış olan birlikler,okyanuslarda dolaşan denizaltılar ve su üstü gemileri, komuta merkezleri ve birbirleri ile iletişmek ve koordine olmak zorunda idiler. Birinci dünya savaşı 'nda yenilgiyi tatmış olan Alman orduları buna hazırlıklıydılar.Tüm ordu birimleri arasındaki bilgi iletişimini güvenle sağlayacak olan şifreleme teknolojisi ''Enigma'',çoktan geliştirilmiş ve kullanıma alınmıştı.Almanların makinelerine olan güvenleri tamdı.
96 syf.
Enigma, İkinci Dünya Savaşı zamanlarında Almanlar tarafından geliştirilmiş olan tarihin ilk elektronik şifreleme mekanizmasıdır. Bu kitap, Enigma'nın çalışma prensibini anlatan ilk Türkçe yayındır. Kitabın ilk bölümlerinde Enigma'nın tarihinden kısaca bahsediyor. Fakat kitabın önceliği tarih değil, çalışma prensibidir. Sonraki bölümlerde de mümkün olduğu kadar basitleştirerek bu kripto sistemini anlatıyor. İlgilenenler için başlangıç kitaplarından biri olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süleyman Sevinç

Yazar istatistikleri

  • 32 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.