Süleyman Sevinç

Süleyman Sevinç

7.4/10
7 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
310
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
İkinci dünya savaşı süresince kıtalara yayılmış olan birlikler,okyanuslarda dolaşan denizaltılar ve su üstü gemileri, komuta merkezleri ve birbirleri ile iletişmek ve koordine olmak zorunda idiler. Birinci dünya savaşı 'nda yenilgiyi tatmış olan Alman orduları buna hazırlıklıydılar.Tüm ordu birimleri arasındaki bilgi iletişimini güvenle sağlayacak olan şifreleme teknolojisi ''Enigma'',çoktan geliştirilmiş ve kullanıma alınmıştı.Almanların makinelerine olan güvenleri tamdı.
Koskocaman enigma ve şifreleme tarihi ile ilgili o kadar vasat bir kitap ki..
The Enigma filminden sonra hemen elime aldım ve okumaya başladım ancak zaten literatürde oldukça az yere sahip olan bu konu bu kitapta da oldukça yetersiz işlenmiş. TÜBİTAK yayınları oldukça kaliteli basımlar yaparken kitabın içeriğinin bu denli yetersiz oluşu beni şaşırttı.
Enigma, İkinci Dünya Savaşı zamanlarında Almanlar tarafından geliştirilmiş olan tarihin ilk elektronik şifreleme mekanizmasıdır. Bu kitap, Enigma'nın çalışma prensibini anlatan ilk Türkçe yayındır. Kitabın ilk bölümlerinde Enigma'nın tarihinden kısaca bahsediyor. Fakat kitabın önceliği tarih değil, çalışma prensibidir. Sonraki bölümlerde de mümkün olduğu kadar basitleştirerek bu kripto sistemini anlatıyor. İlgilenenler için başlangıç kitaplarından biri olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süleyman Sevinç

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.