Süleyman Sevinç

Süleyman Sevinç

Yazar
7.4/10
7 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
315
Gösterim
Bu çalışmayı yaparken fark ettim ki bir bilgiyi aktarmak binlerce yumurtayı sırtında taşımak gibi hassas bir iş. Mesajı taşırken açmak, anlaşılır hale getirmek ve sunmak; bunu yaparken de nesnelliği tutarak, abartmadan yapmak.
Süleyman Sevinç
Şifreleme Sistemi
Enigma, 1928-1945 yılları arasında, Alman ordularının birimleri arasnda güvenli iletişimi sağlayan daktiloya benzer elektronik bir sisteme verilmiş isimdir. Sistem, denizaltılar, gemiler, kara birlikleri, demiryolları vs. gibi binlerce noktada kullanılmıştır. Güvenli olarak gönderilmesi gerekli olan bir ileti Enigma kullanılarak önce şifreleniyor, sonra da şifrelenmiş mesaj, alıcısına radyo, telgraf veya kurye aracılığı ile ulaştırılıyordu. İletinin alıcısı da yine Enigma makinesini kullanarak mesajı deşifreliyor, yani kodlanmamış düz metin haline getiriyordu. Aynı makinenin daha güvenli modelleri Hitler'in ve ordu komutanlarının haberleşmesini sağlamak üzere de kullanılmıştır.
Süleyman Sevinç
Şifreleme Tarihi
İkinci dünya savaşı süresince kıtalara yayılmış olan birlikler,okyanuslarda dolaşan denizaltılar ve su üstü gemileri, komuta merkezleri ve birbirleri ile iletişmek ve koordine olmak zorunda idiler. Birinci dünya savaşı 'nda yenilgiyi tatmış olan Alman orduları buna hazırlıklıydılar.Tüm ordu birimleri arasındaki bilgi iletişimini güvenle sağlayacak olan şifreleme teknolojisi ''Enigma'',çoktan geliştirilmiş ve kullanıma alınmıştı.Almanların makinelerine olan güvenleri tamdı.
Koskocaman enigma ve şifreleme tarihi ile ilgili o kadar vasat bir kitap ki..
The Enigma filminden sonra hemen elime aldım ve okumaya başladım ancak zaten literatürde oldukça az yere sahip olan bu konu bu kitapta da oldukça yetersiz işlenmiş. TÜBİTAK yayınları oldukça kaliteli basımlar yaparken kitabın içeriğinin bu denli yetersiz oluşu beni şaşırttı.
Enigma, İkinci Dünya Savaşı zamanlarında Almanlar tarafından geliştirilmiş olan tarihin ilk elektronik şifreleme mekanizmasıdır. Bu kitap, Enigma'nın çalışma prensibini anlatan ilk Türkçe yayındır. Kitabın ilk bölümlerinde Enigma'nın tarihinden kısaca bahsediyor. Fakat kitabın önceliği tarih değil, çalışma prensibidir. Sonraki bölümlerde de mümkün olduğu kadar basitleştirerek bu kripto sistemini anlatıyor. İlgilenenler için başlangıç kitaplarından biri olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süleyman Sevinç

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.