Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Sümeyye Yıldız

Sümeyye Yıldız

Mida kitabının yazarı
Yazar
9.6
9 Kişi
13
Okunma
3
Beğeni
1.648
Gösterim
280 syf.
6/10
·
9 günde okudu
Kitap Türkçe'ye çevrilerek oluşturulmuş derleme bir eser. Genel olarak mekan, an, imge, atmosfer gibi konuların üzerinde duruyor ve çeşitli alıntılarla beraber sorgulamalarda bulunuyor. Çoğu zaman bu sorgulamalar Bachelard çevresinde toplanıyor. Ancak dil ve çeviri...
"Artık zaman akıyor cümlesini kuramayız. Çünkü zaman çeşitleniyor."
Belardi, çizimin yalnızca "yeniden üretmek" anlamına gelmediğini, tersine Paul Gauguin'in de "Görmek için gözlerimi kapatıyorum" derken söylemeye çalıştığı gibi, iç dünyamızı yoklamak anlamına geldiğini ifade eder. Çizim bu bağlamda geçmiş tecrübelerden doğan, zihinsel birikimin ve arzuların şekil verdiği bir düşsel eylem olarak açığa çıkar.
Mekânın sınırları ve boşlukları ile anılar kendine yerleşecek aralıklar bulabilmekte; düşler, birer kurulum zeminine sahip olabilmektedir. Bachelard da bu durumu yadsımaz; öyle ki, bir evi üzerinde ürettiğimiz tüm hayallerden özgür bıraksak bile fiziksel durumuyla bir yaşam öyküsünü çağıracağını söyler.
"Paris'te ev yoktur. Büyük kentte oturanlar, üst üste konmuş kutularda yaşarlar.
2
16 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.