Giriş Yap

Suraiya Faroqhi

Yazar
Editör
8.4
54 Kişi
Unvan
Alman Akademisyen, Osmanlı tarihçisi, Yazar
Doğum
1941 Berlin, Almanya
Yaşamı
Alman bir anne ve Hint Müslümanı bir hekim babanın çocuğu olarak 1941'de Almanya'nın Berlin şehrinde doğdu. Hamburg Üniversitesi'nde okurken öğrenci değişim programı çerçevesinde İstanbul Üniversitesi'ne devam etti. 21 yaşında İstanbul'a gelen Faroqhi, burada Ömer Lütfi Barkan'ın öğrencisi oldu, yüksek lisans tezini Hamburg'da tamamladı. 1968-1970 yılları arasında Bloomington Üniversitesi'nde İngilizce dil eğitimi alanında eğitim aldı. Tez çalışmasını tamamladıktan sonra 1971 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı. İktisadi ve sosyal tarih üzerine çalışan Faroqhi, 1980 yılında biri Almanya'da, diğeri Türkiye'de olmak üzere iki doçentlik tezi hazırladı. 1986 yılında profesör oldu. 1987 senesinde emekli olup Münih Ludwig Maximillan Üniveritesi'ne gitti. Buradan da 2005 yılında emekli olan Faroqhi, bu tarihten beri İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders vermektedir.

İncelemeler

Tümünü Gör
496 syf.
·
10 günde
·
7/10 puan
Balkanlar tarih yazımı üzerinde yazılmış ve teorik açıdan bölge ülkelerinin özellikle Osmanlı dönemiyle ilgili algısı üzerinden analizleri içermektedir. Bütün Balkan ülke ve halklarını kapsamayan bir çalışma olmakla birlikte, genel itibariyle bölgedeki Osmanlı idaresi, etnik azınlıkların durumu, milliyetçilik olgusunun yükselişi ve bunu takiben milli tarih yazımının yeniden inşa edilmesini konu almaktadır. Bölgede genel anlamda bütün etnik tarih yazımında ortak algının “Osmanlı – Türk düşmanlığı” söyleminin hakim olduğunu gözlemlenirken, “mit” kavramının etnik milliyetçiliğin oluşumunda oynadığı rol de dikkat çekmektedir. Farklı yazarların makalelerinden oluşmasından kaynaklı olarak da makaleler açısından ortaya atılan tezlerde ciddi derecede birbirine ters ve tutarsızlıklar kendini gösterdiği gibi bölgede var olan etnik üstünlük kompleksini bölümlerde de kendini açıkça ele vermektedir. Birinci kaynakların da kullanılmışlığı ve geniş bir araştırma kaynağını içinde barındırmış olması açısından bölge çalışması yapan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Reklam
336 syf.
·
9/10 puan
Kitabın önemli yerlerini Notion üzerinden not aldım isteyen olursa paylaşabilirim. Genel olarak yeniçağ Osmanlı dönemi araştırmacılarına hitaben yazılmış. Yakınçağcı olduğumdan dolayı bana pek hitap etmedi fakat yinede yakınçağ araştırmacılarının da faydalanabileceği bir kitap. Kitap araştırma usulünden ziyade araştırma örnekleri ağırlıklı olarak ele alınmış.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.47