T. R. Richmond

T. R. Richmond

Yazar
4.3/10
8 Kişi
·
15
Okunma
·
2
Beğeni
·
26
Gösterim
Adı:
T. R. Richmond
Unvan:
Yazar
"Hassas bir okuyucusun Alice," dedi bana. "Belli ki çaresiz kadın kahramanlara karşı zaafın var."
T. R. Richmond
Sayfa 73 - Alice Salmon
İnsan sadece bir kez genç olur, hayat scrabble gibidir, iyi harflerini sonraya saklamamalısın, onları eline geçer geçmez kullanmalısın.
"Omzumuzun üstünden gördüğümüz bize daha küçük görünür ama biz daha uzunuzdur, o yüzden dik durur ve yolumuza devam ederiz".
400 syf.
·3/10
Bu kitabı sabredip sonuna kadar okuyabilen varsa benden kocaman bir alkış...
Bu arada ben de kendimi alkışlıyorum sabrım için, sonuna kadar devam ettiğim için.
Okuyucuyu bıktıracak kadar tekrarların olması, bazı yerlerini büyüteç tutup gözümüze gözümüze sokması beni kitaptan soğutması için yeterli.
Ayrıca yazar kendini baya zeki görmüş olmalı ki, okurun kavrayışlarına güvenmeyip "okur bunu anlamaz" diye düşünüp bazı gelişmeleri kafamızın üzerinde zıplaya zıplaya anlattığından ben de az kaldı beyin kanaması geçiriyordum.
Bu yıl kitap yarım bırakmama sözünü verdiğim için kendime eziyet ederek ve üstüne iki ağrı kesici içerek kitabı bitirdim. Bitirdim ve sonunda derin bir nefes alıp "şükür bitti" dedim.
400 syf.
·3 günde
Akıcı,yalın bir dil kullanılmış.Sürükleyici de.Alice’in obsesyonları,hayatı ve ölümünün arkasındaki sır hakkında güzel bir kitap.Tavsiye ederim.Yorum için ayrıca bloğuma (https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...nd-obsesyon.html?m=1) bakabilirsiniz.Keyifli okumalar.
400 syf.
·27 günde·Puan vermedi
#spoilericereblir
Okuması sıkıcı gibi olmasıyla birlikte bir o kadar da merak uyandıran bir kitap oldu benim için. Uzun sürdü biraz çünkü kitaba tam kendimi veremedim. Dağınıktı, konuyla ilgisiz yazışmalar olduğunu düşündüğüm sayfalar oldu maalesef beklentimin tümüyle karşılandığı söylenemez.
Çok merakla başlamıştım ismi de bunu destekliyordu lakin sayfalar ilerledikçe tamam şimdi birşey olacak oldu derken bir bakıyorsun eski bir yazışma daha yazışma derken kahramanımız yani Alice' nin yakın arkadaşlarının, hatta uzak arkadaşlarının tanımadığı kişilerin öldükten sonraki twitter facebook yorumları,sevgilisi ile olan konuşmalar, annesinin ve eski sevgilisinin mail ortamın da konuşmaları,üniversite de ki hocası Jeremy'nin(ayni zaman da Alice'nin annesinin eski sevgilisi oluyor kendisi)yazışmaları.
Önemsiz gibi olan sayfalar vardı çok fazla kitabın genelinde mutlaka bir payı vardır o konuşma ve yazışmaların ama kitabın tümüne yayınca çokta bir katkısı olmuyor. Tarih aralıklarını hangi tarihte neler yazılmış akılda tutmak imkansız zaten hal böyle olunca da anlamsız sayfalar ortaya çıkmış gibi.
Yorumum;
Konu itibariyle arkadaşlarıyla eğlenmeye gittiğinin gecesinde kısa bir süreliğine ayrılır ve arkadaşları bunu farketmez günün sabahın da Alice'nin nehir de ceseti bulunur. Sonrasın da polis incelemeleri, araştırmaları,ifade almalar yapılır fakat çokta sonuç alınamaz kovuşturma da devam etmektedir.
Kitabın ismi de burada devreye giriyor OBSESYON..Obsesyon:Takıntı, ruhçulukta ve ruhbilimde farklı olarak tanımlanır ve farklı kavramları ifade etmek üzere kullanılır. Psikiyatri sözlüklerinde kısaca “yanlış olduğunu bildiğimiz halde kafamızdan atamadığımız, mantık ve muhakeme ile uzaklaştırılamayan, arzu edilmeyen saplantı halindeki fikirler” olarak tanımlanır.
Jeremy 60 yaşlarında takıntılı düşünceleri, farklı analizleri olan kariyerin de ses getirmiş ünlü bir antropologtur. Farklı bir anlayışa sahip olan doktorumuz tüm tepkileri üzerine çekse de Alice'nin ölümünü araştırır çoğunluk intihar diye düşünür zira tüm kanıtlar intiharı göstermektedir Jeremy'nin tanısı ise Alice intihar edecek karakter de biri değildir. Olaylar zinciri bu şekilde başlıyor arkadaşlar okunabilir bir kitap. Kitapla kalın efenim🤗🤗
400 syf.
·5/10
Çok yüksek beklentilerim olan bir kitaptı.Öncelikle kitap iyi başladı konu hızlıca akıp gitti ve değişik anlatım tarzı ile beni içine çekti.Ne yazık ki bir süre sonra kitap sıkıcı olmaya başlıyor sürekli ve gereksiz olarak bir sürü boş ve konu dışı gönderim vardı.Kitap gereksiz uzatılmış.Maalesef yarısından sonra okumayı bıraktım.Sonuda hiç etkili değildi daha iyi bir suç romanı gerilim romanı bekliyordum.Çok büyük gizemler yoktu.Kitap için söyleyebileceğim tek iyi şey giriş kısmıydı.

Yazarın biyografisi

Adı:
T. R. Richmond
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.