T. Yılmaz Öğüt

T. Yılmaz Öğüt

YazarÇevirmen
8.0/10
214 Kişi
·
460
Okunma
·
5
Beğeni
·
517
Gösterim
Adı:
T. Yılmaz Öğüt
Tam adı:
Turhan Yılmaz Öğüt
Unvan:
Yayıncı, Çevirmen, Yazar
Mitos Boyut Yayınları' nın sahibi, aynı zamanda Tiyatro Tiyatro Dergisini de ilk birinci sahibi. Türkçede [oyun metinleri ve kuramsal kitaplarla] tiyatro yayıncılığı azimle, inatla sürdüren, bu nedenle müteşekkir olmamız gereken adam.
Ben Orhan Veli,
Duydum ki merak ediyormuşsunuz,
Hususî hayatımı,
Anlatayım :
Evvelâ adamım , yani
Sirk hayvanı falan değilim
Burnum var , kulağım var ,
Pek biçimli olmamakla beraber.
Tutma beni, anne!
Sinemaya gidiyorum! Esrar inlerine gidiyorum.Evet, esrar inleri, günahkârların ve suçluların takıldığı inlere, anne. Hogan Çetesi'ne katıldım, kiralık bir katilim ben, bir keman kutusunun içinde bir makineli tüfek taşıyorum! Vadide bir dizi ev işletiyorum! Bana cani diyorlar, Cani Tom Wingfield; ve ben iki yüzlü bir hayat yaşıyorum, gündüzleri ticarethanede çalışan, dürüst, basit bir mağaza işçisi, geceleri ise yeraltı dünyasının dinamik Çarı, anne. Kumarhanelere takılıyorum, rulet masasında servetler harcıyorum. Gözümün birine sahte bir maske takıyorum, bir de takma bıyık, bazan da yeşil peruk takıyorum. Bu durumlarda bana... "El Diablo", yani "İblis'in Kendisi" diyorlar! Ah, seni uykusuz bırakacak ne de çok şey anlatabilirim! Düşmanlarım burayı havaya uçurmaya hazırlanıyor. Gecenin birinde hepimizi göğe şutlayacaklar! Ben çok mutlu olacağım, tabii siz de! Siz yükselecek, süpürgenizle uçacak ve Blue Mountain'a onyedi görücüyle varacaksınız! Seni gidi, çirkin, geveze... cadı....
Halk, kendine yabancı geleni sevmez. O kişi, dünyanın en başarılı, en zeki, en güçlü adamı olsa da sevmez. Ama kendilerine sıcak gelen adamı, onları mahvedecek olsa dahi, tutup baş tacı yaparlar. Gözleri kapalı teslim olurlar ona. O, "Öleceksin!" dese, ölüme giderler.
128 syf.
·1 günde
Norveçli bir tüccarın oğlu olan Ibsen, ilk oyununu yazdıktan sonra, Sahne Ozanı olarak atanır ve oyun yazarlığına ağırlık verir.
19. yüzyılın diğer büyük oyun yazarları gibi romantik, bireyci ve anarşist bir dünya görüşünün etkisinde yapıtları olan Ibsen, yazdığı eleştirel gerçekçi oyunlarda toplum bireylerinin yanılsamalarını, nevrotik ve ruhsal çalkantılarını açığa sermiş; bireyin boşa çıkan yaşam uğraşını, toplumun dış yüzü ile iç yüzü arasındaki karşıtlığın yol açtığı çelişkilerin üstesinden gelemeyişini irdelemiştir.

Toplumun iç yüzü ile dış yüzü arasındaki çelişkiler ne kadar güzel 1ifade ki tam da bu durumu ve kendi iç karmaşasını da anlattığı "Yaban Ördeği" tokatını atıp en son hayatin devam eden düzeni ile bitirmiştir. Benim için etkileyici kitaplar arasında yerini almıştır ki kitapla yazarla tanışmama vesile olan "Mahcubiyet ve Haysiyet" kitabında da olduğu gibi o da unutulmazımdır...

Bazen sadece 1an yeter herşeyi ifade edebilmemize ki tam da bu kısım kitapta unutulmazım olacak, yapamadıklarımız yada söyleyemediklerimizle, hepimizin az çok hasta olduğu bu hayatta dibe batmış, saplanıp kalmış olabiliriz, çekip çıkarılmayı beklediğimiz anlarda, yaşamaya değer haklılığımızda, dünyada sahip olmak istediğimiz en değerli şeyi "sevgi"yi kazanmak uğruna...

Benim için etkileyici ve sarsıcı olan bu kitap kesinlikle tavsiyemdir, çok severek okudum...
72 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dr. Faustus kitabı Johann Wolfgang Von Goethe’nin Faust kitabına ilham vermiş. Ben de ilham almak için okumuş bulundum. Ayrıca Oğuz Aktürk’ün Youtube’daki okuma grubunun bu ayki kitaplarından biriydi. Diğerleri Genç Werther'in Acıları ve Faust. Kısacası bu ay Johann Wolfgang Von Goethe ayı.

Dr. Faustus, Christopher Marlowe’un 1590’larda yazdığı bir oyundur. Marlowe’un kim olduğuna Wikipedia’dan baktığımda karşıma ilginç bir bilgi çıktı. Yazar 29 yaşında bir bar kavgasında başına kama saplanmasıyla öldürülmüş ancak Marlowe’un devletin gizli bir ajanı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Marlowe'un 30 Mayıs 1593 tarihinde gerçekleşen ölümünün sahte olduğu ve İngiliz oyun yazarı William Shakespeare'in aslında Christopher Marlowe olduğu iddia edilmektedir.

Artık hangisi doğrudur acaba gerçekten Marlowe Shakespeare midir bilemeyiz ancak bildiğimiz tek şey Marlowe da bir oyun yazarıydı ve Dr. Faustus adında bir eseri bize bıraktı. O halde içeriğe geçelim.

Kitap 14 sahneden oluşmaktadır ve Dr. Faustus’un trajik öyküsünü anlatmaktadır.

Dr. Faustus teolojide çok ustalaşmış ve teoloji doktorasını almıştır. Ancak o daha çok astrolojiye meraklıdır. Ve büyü yapmak istemektedir. Bu yüzden de iki arkadaşı ve büyü ustaları Alman Valdes ve Cornelius’tan yardım ister. Onlar da Faustus’a yardım edip bir büyü öğretip şeytanın hizmetlisi Mephistophilis’i çağırmasını sağlarlar. Mephistophilis’e artık kendisi ne derse onu yapmasını söyler Dr. Faustus. Mephistophilis 'Bu ancak şeytana ruhunu sattığına dair kanınla yazdığın bir belge ile mümkün olabilir.' der. Faustus da bunu kabul eder ve kanıyla bir belge hazırlar.

Bundan sonra Mephistophilis Dr. Faustus’un hizmetlisi olur ve ne derse onu yerine getirir. Dr. Faustus da bir sürü istekte bulunur. İmparatora yardım eder, gider düke yardım eder. Böylece 24 yıl sona erer ve sözleşmeye göre Dr. Faustus’un süresi dolar. Şeytanlar onu alıp cehenneme götürmeye gelirler. Dr. Faustus pişmandır ruhunu şeytana sattığından ancak geri dönüş yoktur. Oyun bu şekilde son bulur.

Daha yeni İlyada’yı bitirmiştim. Bu kitapta da mitolojik tanrılardan çok bahsedilmiş. Onları tanıyor olmanın verdiği hazla okudum kitabı. (:

Kitabın en etkileyici yeri 7 büyük günahın Dr. Faustus’a tanıtılmasıydı. Oradan güzel dersler çıkarılabilir. 7 büyük günah: Gurur, açgözlülük, öfke, kıskançlık, oburluk, tembellik ve şehvet düşkünlüğü.

Herkese keyifli okumalar.
72 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar, kitapla alakalı birkaç inceleme okudum. Tiyatro kitapları her zaman okuması kolay ve oldukça keyifli kitaplardanmış gibi geliyor bana. Bazı incelemelerde kitap için okuyup anlamakta güçlük çektiğini yazanlar olmuş. Ben birkaç saat içinde okuyup bitirdim. Bence oldukça akıcı bir kitaptı. Kitap, Elizabeth dönemi İngiliz tragedyasının oluşturulmasına öncülük etmiştir. Oyun, büyücülük sanatı karşılığında ruhunu şeytana satan ünlü bir ilahiyatçının öyküsünü anlatıyor. Oyunda ilgimi çeken şeylerden biri mitolojik karakterlerin isimlerinin kullanılıp dipnot olarak açıklaması oldu. Hatta Dr. Faustus'un Helena'ya ( Yunan mitolojisine göre Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadınıdır. ) aşık oluyor. Kitaptan çıkardığım en mükemmel ana tema, mükemmel olmak, doyumsuzluk getirir mi? Getirirse de bu felaketle mi sonuçlanır? Oldu... Bence oldukça hareketli, akıcı, merak uyandıran bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. Bence de zirvede olmak demek, insanı boşluğa düşürüp olmayacak şeylere sürükleyebilir. Bu yüzden Dr. Faustus'u suçlamak ne kadar doğru bilemiyorum. Sevgiler...
56 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Okunabilir mi evet okunur ama illa okunsun mu bence pek gerek yok.
Piyes Moliere'nin 1666 yılında yazmış olduğu Le Medecin Malgre Lui isimli piyesinden uyarlanmış(biraz baktım), üç perdeden oluşuyor. Eşi Selime'nin bir oyunu sonucunda hekim rolü yapmak zorunda kalan İvaz yine eşinin bir oyunu ile bu durumdan kurtuluyor.
Birinci perdede Selime ve İvaz’ın atışmaları ve Selime’nin İvaz’a oynadığı oyun yer alıyor.
İkinci perdede olaylar Hamza Ağa’nın evinde geçiyor. Hasta numarası yapan Nurdil, babası Hamza Ağa, Himmet ve Korkut bu perdede yer alıyor. (Önceki perdede az da olsa değinilen var tabi.)
Üçüncü perde sonunda olaylar tamamıyla sonuçlanıyor. Bu perdede Daniş Bey giriyor ve Nurdil’in işi de anlaşılıyor. Sevenler kavuşuyor. Selime ve İvaz da barışıyor.
Tutup her şeyi anlatmayayım şimdi ama eserin bende bıraktığı orta dereceli bir çıkarımı söyleyeyim; zorla güzellik olmaz. Bir de zorla hekim olunmaz :)
208 syf.
·5 günde·10/10 puan
19.yüzyılın ortalarında Norveçte kadınların hayattaki arzuları ve cinsel eşitsizlik üzerine yazmaya cesaret eden biri vardı:Henrik Ibsen.
Romantik tiyatronun revaçta olduğu,kadınların hislerinin geri planda olduğu bir dönem ortamında bu konularda yazması insanları korkuttu.
Oyunların baş karakterleri olan Nora ve Hedda'nın ortak özelliği toplumun onlardan beklediği görev ve sorumlulukları bir yerde reddederek,bu toplumsal görevlerin okuyucu tarafından sorgulanması.
Eleştirel rasyonalizm tarzını tiyatroya getiren Ibsen,akılcılığını daha tartışmacı bir perspektiften okuyucuya geçiriyor.Aile ve ev huzurunun kadının varlığı ile özümsenmesi,bu atmosferi sağlamanın kadının görevi olduğu bilinci,kadınları bireysellikten uzak sadece anne ve eş rolü olarak bakılmasının ilk önce aile içi,sonra da topluma etkileri.Toplumun dinamizminde kadının yeri ve daha nice tartışılacak konu.2020'de bile üzerine düşünmek zor 1860-1890 yıllarında yazılan bu oyunların zamanın çok ötesinde ve anlamasının zor olduğunu düşünüyorum.
64 syf.
·2 günde·8/10 puan
Buğday Kurdu komedi türünde yazılmış bir eser. Kurnaz bir köle olan Buğday Kurdu çevirdiği entrikalarla sahibini sevdiğine kavuşturmanın peşinde. M.Ö. ll. Yüzyılda yaşayan Plautus'un eserlerinde, Roma dönemindeki toplumsal yaşam hakkında ayrıntılarda bulabilirsiniz.
56 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Kurgan yayınlarından okuduğum "Zoraki Tabip" biraz otobiyografi tarzınıda yansıtıyor. Verdikleri bilgiler çok değerli. Piyes Moliere'nin 1666 yılında yazmış olduğu Le Medecin Malgre Lui isimli piyesinden uyarlanmıştır. Eserde üzerinde durulan husus; evlilik müessesesinin karşılıklı sevgi, saygı ve dayanışma üzerine kurulmasi gerektiğidir.
72 syf.
·3 günde·Beğendi
Dr.Faustus
Christopher Marlowe (1564-1593)
@mitosboyut
▪︎
Son birkaç ay içinde üc farkli yazardan Faust efsanesini okudum.
Okuma sırasıyla:
》J.Wolfgang Goethe - Faust
》Thomas Mann - Doktor Faustus
》Cristopher Marlowe - Dr. Faustus
▪︎
Çoğumuzun bildiği gibi, bu yazarlara ilham veren Faust 16.yy da Almanya'da yaşamış bir bilgin. Kitaplara ilham olma sebebini de kısaca şöyle özetleyebiliriz. Büyücülükle ilgileniyordu, şeytan korkusu vardı ve büyücülükle ilgilendiğinden olsa gerek ruhunu şeytana sattığına dair söylentiler çıkmıştı.
▪︎
Faust mitini konu alan tüm kitaplarda da onun şeytanla yaptığı pazarlık konu edilmiştir. Thomas Mann'ın eserinde Faust karşımıza müzisyen Adrian Leverkühn olarak çıkıyor ve bir kült eser olarak kabul edilen Doktor Faustus, Hitler zamanı Almanyası'nın bir aynası gibi düşünülebilir. Marlowe ve Goethe'nin eserleri de her nekadar Faust'un şeytanla olan pazarlığını konu edinse de ikisi arasındaki farkı görmeyi ise merak edip okuyacaklara bırakıyorum.
.
.
Faust okumalarımda yaşadığım iki sıkıntıyı da burada dile getirip konuyu bağlayacağım.
Önce Doğu Batı Yayınları'ndan Goethe'nin Faust'unu okurken kitabın cildi üç dört yerden ayrıldı. Durumu hemen yayınevine yazdım (amacım yeni bir kitap istemek değil, sadece bu hatanın diğer baskılarda da yaşanmaması için kendilerini bilgilendirmekti ve bunu ilgili kişiyi de ilettim) Buna rağmen firma aynı gün yeni bir kitabı kargoya verdi. Doğu Batı Yayınları'na yardım ve ilgileri için bir kere de buradan tesekkür etmek istiyorum @dogubatiyayin
Aynı sorunu Can Yayınları'ndan Doktor Faustus'u okurken de yaşadım. Yine aynı amaçla yayınevine yazdım. Tenezzül edip cevap dahi vermediler @canyayinlari
.
.
Bu yaşıma kadar onlarca kitap okudum ilk defa başıma gelen bu iki olayı Faust'a bağlıyorum, var bir gizem
.
.
#okudumbitti #doktorfaustus #mitosboyut #tiyatrooyundizisi #cristophermarlowe #oyun #ingilizedebiyatı #kitapönerisi #kitaptavsiyesi #mephistophilis #çeviri #yılmazöğüt
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kadın özgürlüğü vurgusu yapan İbsen oyunlarına karşıt olarak; kadın erkek ilişkilerini, aradaki güç mücadelesini ele alır. Süvari yüzbaşı Adolf ve eşi Laura arasında kızları Bertha'nın yetiştirilmesi konusunda kimin etkin ve söz sahibi olacağı tartışması çevresinde; kadın, erkeği ruhen yıkan bir güç olarak tasvir edilir.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Elizabeth döneminin en önemli yazarlarından olan Christopher Marlowe’un eseri Dr. Faustus ,bir İngiliz trajedisidir. Büyük bir ilahiyatçı olan Faustus’un ; ün ,şan ve şöhret için ruhunu ve bedenini şeytana satarak büyücülükle uğraşmaya yemin etmiş ve şeytanla sözleşme imzalamıştır. 24 yıllık sözleşmesinde Tanrı sevgisi ile zenginlik arasında çektiği sancıları konu alır.

Yazarın biyografisi

Adı:
T. Yılmaz Öğüt
Tam adı:
Turhan Yılmaz Öğüt
Unvan:
Yayıncı, Çevirmen, Yazar
Mitos Boyut Yayınları' nın sahibi, aynı zamanda Tiyatro Tiyatro Dergisini de ilk birinci sahibi. Türkçede [oyun metinleri ve kuramsal kitaplarla] tiyatro yayıncılığı azimle, inatla sürdüren, bu nedenle müteşekkir olmamız gereken adam.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 460 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 244 okur okuyacak.