Ta-Nehisi Coates

Ta-Nehisi Coates

Yazar
7.0/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
407
Gösterim
Adı:
Ta-Nehisi Coates
Unvan:
Amerikalı Eğitimci, Gazeteci, Yazar
Doğum:
Baltimore, Maryland, ABD, 30 Eylül 1975
Ben masum değildim. İçimden gelenler şaşmaz bir erdemle dolu değildi. Ve herkes kadar insan olduğumu hissettiğime göre bu, diğer insanlar için de doğru olmalıydı. Ben masum değilsem onlar da masum değildi.
''... ''büyüyüp önemli biri olmak'' ne demekti? Ve bunun ezbere bir disiplin kazandırılarak verilen eğitimle ne alakası vardı? ''
Ta-Nehisi Coates
Sayfa 33 - Monokl Edebiyat
Fakat ırk, ırkçılığın evladıdır, babası değil."Halk"ı isimlendirme süreci de daima sosyalbilimsel veya fizyonomik bir meseleden ziyade hiyerarşik bir mesele olmuştur.
Kitapları yalayıp yuttum çünkü kapının çerçevesinden sızan ışık huzmeleriydiler ve belki de o kapının ardında başka bir dünya vardı.
Ta-Nehisi Coates
Sayfa 40 - Monokl Edebiyat
Dünyayla Benim Aramda siyahi bir babanın, oğluna yazdığı bir mektup. Anılarını, yaşadığı zor dönemleri, siyahilere sokağın, toplumun, ülkenin bakışını ve bu babanın oğlu için taşıdığı korkuların yazılı olduğu bir mektup. Çeviride bazı pürüzler olsa da okuması guzeldi.Baştan sona baba bir anlatıcı özelliği taşıdığından ve oğluna anlatmak istediklerini yazıp onun adına temennilerini dile getirdiği için olay akışından bahsetmek biraz zor. Çok akıcılık ya da edebi bir metin beklememekte fayda var.
Siyahi bir babanın kaleminden oğluna mektup.

"Bu senin ülken, bu senin dünyan ve bu senin bedenin ve bir şekilde bunların hepsinin içinde yaşamanın yolunu bulmalısın." diyor baba endişeli, korkulu yüreğiyle.

Anne babalar evlatları için endişelenir, birçoğu onlar uyurken acaba nefes alıyor mu, diye yanına gidip burnuna kulaklarını dayamıştır. Onlara gelecek herhangi bir zararda hemen savunmaya geçerler, yazar da bir baba ve ırkçılığın kol gezdiği, korkudan şiddetin yükseldiği ülkesinde oğluna önce bedenini korumasını öğütleyerek başlıyor kitabına.

Mektup olarak yazılmış ve olan olaylara dair bilgiler içerdiğinden çok akıcı bir kitap değildi bir de çeviride de cümle problemleri vardı.
National Book Award dahil bir çok ödülün sahibi.
Siyahi bir babanın oğluna yazdığı mektubu okuyacaksınız. 140 sayfalık kısa bir seyir ama ben okurken çok zorlandım. Özellikle oğlu küçükken başına gelen olayın yarattığı ikilem yüzünden boğazıma yumru oturdu.
Bahsi geçen hayat, zor bir hayat. Sırf ten rengi koyu doğdu diye insan hayatına biçilen değer çok acımazsız.
Kitaplığınızda bu minik dev için bir yer ayırmalısınız!
"Dünyayla benim aramda" adlı kitap ten renginden dolayı yaşadığı toplumda hep aşalanan ve suçlu bulunan bir babanın kendi yaşamında yaşadığı her anı oğluna anlattığı bir kitap. Kitabın dili kolay anlaşılır olmakta birlikte yaşananların acısını kendi yüreğinizde hissedeceğiniz için öyle bir çırpıda okuyamayacağınız bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ta-Nehisi Coates
Unvan:
Amerikalı Eğitimci, Gazeteci, Yazar
Doğum:
Baltimore, Maryland, ABD, 30 Eylül 1975

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 41 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.