Tacettin Çetinkaya

Tacettin Çetinkaya

ÇevirmenEditör
8.6/10
25 Kişi
·
64
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Tacettin Çetinkaya
Çünkü üretim olmadan, mal karşılığı olmadan karşılıksız olarak piyasaya para sürülmesi, haksız olarak fiyatların artmasına sebep olur. Bu ise üretenlerin, emekçilerin hakkını yemektir. Ve Adil Düzen'de temel esas herkesin kendi ürettiği kadar tüketmesidir. Başkasının hakkını yememesidir.
Efendim ben kredi istiyorum. Ne yapacaksınız? Piyasadan zeytinyağlarını toplayacağım, bir müddet sonra yüksek fiyatla satıp ihtikar yapacağım. İşte bunun için, yani fakir fukarayı ezmek için, tekelcilik için, pahalılık için Adil Düzen'de kredi bulamazsınız.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 36 - MGV Yayınları
Türkiye'de Adil Düzen'e geçilmekle ülkemiz "Yaşanabilir Bir Türkiye" olacaktır. Millet ile Devlet'in barışıp bütünleşmesiyle Türkiye, "Yeniden Büyük Türkiye" haline gelecektir. Yeniden Büyük Türkiye'nin öncülüğünde Hak merkezli "Yeni Bir Dünya" kurtulacaktır. Bu gelişme, ülkemizin ve dünyanın makûs talihini değiştirecek ve beşeriyeti barış düzenine taşıyacaktır.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 81 - MGV Yayınları
Adil Düzen'deki ilmi düzen ve bilhassa dini-ahlâki düzen insanların, "irfan" sahibi insanlar olarak yetişmesini sağlar. Üretimin yanında eğitime, manevi terbiyesine ve bu meyanda "Nefis Terbiyesi" ne büyük önem verilir. İnsanlar iyi ahlak sahibi insanlar olarak yetişirler. İsraf yapmazlar. Herkese yardım etmekten manevi haz alırlar. İbadet aşkıyla çalışırlar.
Bütün bu faktörler bir araya geldiği zaman manevi ve maddi bakımdan en büyük kalkınma hamleleri başarılır. Böylece Kapitalizm'in "Zulüm Düzeni" yerine Adil Düzen'in "Saadet Düzeni" gerçekleşir.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 76 - MGV Yayınları
Mesela bugünkü faizci kapitalist düzende, düzenin temel esasları gereği doktorlar ile hasta arasında çıkar çatışması bulunmaktadır. Doktor; hasta ne kadar çok ağır hasta ise, ne kadar çok sıklıkla hastalanırsa ve hastalığı ne kadar uzun sürerse, o kadar çok para almaktadır. Sistem olarak bu yapı, doktorla hastanın çıkar çatışması içinde olması demektir. Halbuki Adil Düzen'de doktor, ne kadar çok vatandaş kendisini tercih etmiş ise o kadar çok para kazanır. Görevi sadece hastayı tedavi değildir. Asıl görevi, mesul olduğu kimselerin sağlığını korumaktır.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 50 - MGV Yayınları
Adil Ekonomik Düzen "Hakkı üstün tutan" bir nizam, bir düzendir. Bundan dolayı devletin, elinde kuvveti vardır diye aklına estiği şekilde vergi koymasına müsaade edilmez. Devlet de hakka riayet edecektir, ancak ve sadece kendi hakkını alacaktır.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 36 - MGV Yayınları
Adil Düzen'de devletin en önemli temel görevlerinden birisi, hangi şart altında olursa olsun vatandaşlarından hiçbirinin aç, açık kalmamasının, herkese insan onuruna yaraşır şekilde yaşama imkânlarının teminidir.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 54 - MGV Yayınları
Adil Ekonomik Düzen; ekonomik düzenin her noktasında sömürüye müsaade etmeyen, herkese hakkını veren, herkese karşı eşit davranan ve herkese fırsat eşitliği veren, herkesin faydalı, yapıcı faaliyetlerini destekleyen, ekonomik faaliyetleri teşvik eden, ekonomik gelişmenin önündeki lüzumsuz ve haksız engelleri ortadan kaldıran bir ekonomik düzendir.
Tacettin Çetinkaya
Sayfa 13 - MGV Yayınları
81 syf.
·4 günde·4/10
Kitap kapağına Erbakan hocanın adı geçiyor fakat kitabın yazarı o değil. Kapakta yazarın adı nedense yok.
Erbakan'ın Adil Düzen projesini genel hatlarıyla anlatan bir kitap. Bununla birlikte son derece amatör bir yazım dili var ve özellikle ilk sayfalarda çok fazla yaızm yanlışı, dilbilgisi hatası var.

Okumak isteyenlere tavsiye ederim. Vakit kaybı olarak görmüyorum.
81 syf.
·Puan vermedi
Necmettin erbakan farkıyla ekonomik düzenin nasıl olması gerektiği adil bir ekonomik düzenle yeni dünyanın nasıl kurulacağını anlatan kitaptır tavsiye ederim
81 syf.
Kitap hakkında inceleme yapmadan önce özellikle belirtmek isterim ki ben bir ekonomist değilim. Maliye, muhasebe, iktisat gibi ilimleri tahsil etmedim. Dolayısıyla kitabın teknik kısımlarına, konularına pek bir yorum getiremeyeceğim. Ekonomik konuları bu işle alakalı tahsilli arkadaşlar benden daha iyi analiz edeceklerdir. Bu yüzden onların görüşü benimkinden daha kıymetli olacaktır. Kısaca buna deyinip incelemeye geçmek istiyorum.

İlk olarak şunu söylemeliyim ki ince bir kitap olmasına karşın yazım hataları ile dolu. Aynı şey, aynı cümlelerle defaat kere tekrar ediliyor. Konularda öyle. İnsanın "yeter artık, anladık" diyesi geliyor. Anlatım dili, felsefesi haliyle teolojik tabanlı. Çok teknik meselelere girmiyor, yüzeysel. Adil düzen sisteminin esasları ve tatbiki örnekleriyle anlatılmaya çalışılıyor. Ben açıkçası "Adil Düzen" kavramını ilmi olarak etüt etmek istemiştim. Kitabı da bunun için aldım ama tam manasıyla istediğime ulaşamadım. Bu kitabı okumak yerine YouTube'dan merhum Erbakan'ın konuşmalarını, adil düzen sistemini anlatan videoları vs. izleseniz aynı bilgilere yine sahip olursunuz. Kitabın zahiren incelemesi böyle. Gelelim anlatılmak istenene, asıl meseleye.

Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, hem Türk siyasi hayatının hem de Türk biliminin önemli figürlerindendi. Siyasi görüşüne ve ekonomik programına katılırsın, katılmazsın, bu ayrı bir şey. En azından ortaya "Adil Ekonomik Düzen" adında bir fikir ortaya atmış ve kendinden sonra gelen birçok kişiyi de bu yönüyle etkilemiş bir isim. Kitapta bu düşünce yapısı anlatılmaya çalışılmış. Hepsine olmasada kitapta geçen çoğu önermeye birçok insan tereddütsüz katılacaktır, buna inanıyorum. Yeterki aklını kullanabilme yeteneğinden mahrum kalmasınlar. Bu açıdan önyargıları kenara bırakıp, ilmi olarak karşılaştırma yapılarak okumak, neyi işaret ettiğini anlamak, topluma yeni bir şeyler sunmak mühim bir mesele olacaktır. İşin siyasetine kaçmak istemiyorum, bu yüzden de herkesin bu konuyla alakalı araştırmalar yapmasını ve kendi düşüncesini kendi belirlemesini istiyorum.İncelemenin sonunda merhum Hoca'ya Allah'tan rahmet diliyorum. Daha güzel ve aydınlık günlerde buluşmak, okumak dileğiyle... İyi okumalar...
81 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Faiz neden zulümdür, devlet nelerden vergi almalıdır, devlet vergiyi nasıl almalıdır, adil düzende kredi var mıdır ve nasıldır gibi soruları açıklayan kitaptır. Çok beğenerek okuduğum kafama baya baya yatan bir kitaptır. Asla ütopya değildir ve aksine bence uygulanması çok basittir. Halkın refahı için şart olan düzendir.
81 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Milli görüşün faizsiz ekonomi politikasını içeren güzel bir çalışma. ERBAKAN hocanın faizsiz bir adil ekonomik düzen kurgusu uygulanabilirlik açısından günümüz şartlarına da bakıldığında bence zor ama keşke uygulanabilse.
Ekonomi konulu bir kitap okuyacağım hiç aklıma gelmezdi ama seksen sayfalık sıkmayan anlatımı ile tavsiye edebileceğim enteresan bir kitap...
89 syf.
·1 günde·5/10
Kitap milli görüşün temel stratejileri ,zihniyet ve mücadelenin arka planı ve sonuç olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır. Burada osmanlı yabancı ilişkileri. Tarih boyunca kısa analizler ile ele alınmıştır. İspanya daki islam devletinin çöküşünden günümüze kadar olan kısımları incelemekte. Ayrıca ak parti üyelerinin seveceği bir kitap değil çünkü kitabın sonlarında ak partiye ve Erdoğan'a ağır bir üslup kullanılmıştır. Siyaset ve tarih ilgi alanım değil bu kitap da ikisini içeriyordu. Bu sebeple bana sıkıcı geldi. İyi okumalar.
81 syf.
·Puan vermedi
Aslında bütün sorun şurda, para bir mal mı para bir değiş tokuş aracı mı? Kitapta, parayı bir mal dolayısıyla bir amaç olarak gören faizci düzene karşı, Erbakan hocanın alternatifini sunduğu adalet bazlı sistem anlatılıyor. Günümüzde de duymaya başladığımız (muhtemelen daha da duyacağımız) İslami finans olayını merak edenler ve faizin sıkıntılı yönünü kavramak isteyenler için sıfır ekonomi bilgisiyle bir çırpıda okunabilecek faydalı bir rehber.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tacettin Çetinkaya

Yazar istatistikleri

  • 64 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.