Tal Ben-Shahar

Tal Ben-Shahar

Yazar
7.8/10
6 Kişi
·
22
Okunma
·
1
Beğeni
·
358
Gösterim
Adı:
Tal Ben-Shahar
Unvan:
İsrailli Akademisyen, Psikoloji Danışmanı, Yazar
Doğum:
Tel Aviv, İsrail, 1970
Mükemmeliyetçi insanın hayatı hiç bitip tükenmeyen bir koşuşturma içinde geçtiğinden, elde ettiği başarının tadını çıkarma süreci çok kısadır.
Fransız Rönesansı dönemi filozoflarından Michel de Montaigne'e göre, "İnsanın ortaya koyduğu en önemli şaheser bir amaç uğrunda yaşamaktır".
"İnsan hayatında yaşanan en güzel anlar, kişinin zor ve önemli bir şeyi başarmak için gönüllü çaba sarf edip bedensel ve zihinsel olarak kendisini en üst noktaya kadar zorladığı anlardır."
Yaşadığımız anı kabullenmek, olan bitenler karşısında teslimiyetçi bir yaklaşım sergilediğimiz anlamına gelmez...yaşadığımız olayların farkında olup yaşanan gelişmeleri kabul ettiğimizin göstergesidir.
Tal Ben-Shahar
Sayfa 116 - Elma Yayınevi
240 syf.
·35 günde·10/10
Yazar çok gerçekçi. Kitabın daha başında kitabının mutluluğun beş formülü gibi basit maddelerden oluşmadığını, kimseye kısa yoldan mutluluk vaad etmediğini hatta bir kısım okuyucu için işe yaramayabileceğini de açıkça söylemiş.
Kitapta arada bir düşünme zamanı bölümleri var ve gerçekten düşündüren güzel sorularla karşılaşıyorsunuz.
Kitap bazı alıştırmalar da içeriyor. Bu alıştırmaların bazıları anlık, bazıları da zamana yayarak yapılması gereken şekilde. Alıştırmaları yaparak ilerlemenizi tavsiye ederim. Eğer bu şekilde okursanız kitabın daha yarısında süreci size zevk verecek olan anlamlı birkaç hedef belirlemiş olacaksınız. Kitap sadece mutluluğa götürecek hedefler belirlememize yardımcı olmakla kalmıyor, bu hedeflere nasıl ulaşılabilir bunu da anlatıyor.
Kitabın kendisinde de dediği gibi "... mutluluğa ulaşmada herhangi bir felsefe, psikoloji ya da kişisel gelişim kitabının bize öğretebileceği yeni bir şey yoktur. Bir kitap veya öğretmenin yapabileceği en iyi şey farkındalık düzeyimizi artırmaya yardımcı olmak, yaşamla daha fazla iç içe olmamızı sağlamaktır". Bu kitap da bunu gayet iyi başarıyor.
Sonuç olarak kitap bir devrim yapmaya çalışıyor. Mutluluk devrimi.
Yazarın, giriş bölümündeki gerçekçiliğine sonuç bölümünde de rastlıyoruz şu cümlelerle:
"Bu kitapta düzenli ve iyi planlanmış bir mutluluk kuramı ortaya koydum. Ne var ki hayat ne o kadar düzenli, ne de planladığımız şekilde gelişen bir süreç".
Şimdiye kadar okuduğum en güzel kişisel gelişim kitabı. Bilgilerin bende kalıcı etkisi olacağına inanıyorum. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tal Ben-Shahar
Unvan:
İsrailli Akademisyen, Psikoloji Danışmanı, Yazar
Doğum:
Tel Aviv, İsrail, 1970

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.