Tamas Krausz

Tamas Krausz

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
Tamas Krausz
Unvan:
Tarihçi
Doğum:
Kunszentmárton, Macaristan, 24 Şubat 1948
616 syf.
·13 günde·6/10 puan
Büyük boy, 616 sayfalık devasa bir eser. Öncelikle salt bir biyografi olmadığını, siyasi biyografi olduğunu belirtmeliyim. Lenin'in kişiliği, kişisel ilişkileri, ailesi, aşkları vb konular ilk 100 sayfa boyunca anlatılıyor. Sonra yeniden en başa dönülüp teorik-pratik yaşamı konu ediliyor. Yazarın özellikle Lenin'in tüm biyografilerinin başına bela olan Troçki-Stalin meselesinde yan tutmayışından memnun kaldım şahsen. Hem Troçki hem de Stalin için, olumlu ve olumsuz yorumların kitapta dengeli ve makul olduğunu düşünüyorum.
Diğer yandan kitabın çevirisini de tashihini de sıkıntılı bulduğumu söylemem lazım. Lenin'in siyasi ve pratik duruşunu Hegel'e kadar uzanan kökleri ile yeniden tanımlamak isteyen bir eser, çok daha titiz çevrilmeliydi. Akıcılık, cümle kurulumu ve anlam düşüklükleri zaten dikkatli okunması gereken bu tür eserlerde, daha da büyük önem kazanıyor.
Kitabın parti teorisyenine indirgenen veya NEP-Savaş Komünizmi gibi uygulamaları teorileştirilip mutlaklaştırılarak sunulan Lenin'i bu sıfatlarla kabul eden kişiler açısından bir yeniden inşa sağladığı kabul edilebilir. Ama "Lenin'in Seçim Stratejisi" isimli kitabı okuduktan sonra, özellikle bu konudaki yazılarının analiz eksikliği neredeyse okuduğum her kitapta gözüme batıyor. Tüm külliyatının 1/3'ünü oluşturan seçimler, Duma ve parlamento kanadı ile ilgili yazılarına 3 sayfa bile ayırmayarak, kendinden önceki kitapları yeniden inşa ettiğini söyleyebilirim. Üstelik bu alanda hasır altı edilemeyen tek eseri "Sol Komünizm" de bambaşka boyutları ile analiz edilerek, itina ile seçim mevzularının dışına taşınmış... Birçok detay ve olguyu yeni öğrenmeme de vesile olmuş bir kitap olarak geçti hayatımdan...

Yazarın biyografisi

Adı:
Tamas Krausz
Unvan:
Tarihçi
Doğum:
Kunszentmárton, Macaristan, 24 Şubat 1948

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.