Tarık Günersel, Uğur Ün

Tarık Günersel, Uğur Ün

Çevirmen
9.0/10
24 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Mühim olan beklemek eylemi... Godot'nun gelip gelmemesi değil. Bir solukta okuduğum değişik ama bir o kadar da güzel absürd bir tiyatro eseri. Tavsiye ederim.
Çok düşündüren, yeri gelen usandıran, yeri gelen aptal aptal bakmanıza sebep olan bir kitap.. daha bitmedi yazılacaklar, daha sindirilmedi.. okuyun, okuyun kesinlikle ama zamanını iyi saptayım çok büyük farklar doğuruyor..
Godot'yu Beklerken...
İtiraf etmeliyiz ki birçoğumuzun, eseri okuduğunda saçma bir bekleyiş üzerinden 2 perdelik oyunda ''neyi amaçlamış?'' diye sormuştur S.Beckket için. Eser iyi okunup analiz edildiğinde her dönem insanı için geçerliliğini koruyacak 'absürd'diye tabir edilen, aslında biz insanların -genelde- farkında bile olmadığı o amaçsız beklentilerin yaşamımızı nasıl zehir ettiği ile ilgili altın değerinde çıkarımlar görecektir. Eserde Godot'yu bekleyen Esteragon ve Viladimir'in Godot'un gelip gelmeyeceğini bilmeden amaçsızca bekleyişlerini ızdırap derecesinde geçen zamanı hafifletmek için saçma diye tabir edilebilecek yöntemlerle hafifletmektedirler. İpleri koparmaya her seferinde ramak kalmışken gelip gelmeyeceğini kimsenin bilmediği hatta kim olduğu hakkında bilgi sahibi birinin bile olmadığı Godot'yu beklemekten kendilerini alamıyorlar. Saçma diye tabir edilebilecek yöntemlerle her seferinde kendilerini kandırıp sonu belli olmayan bir durumun içine atıyorlar. Dünyanın varlığı ile beraber insanlığın kendilerini kurtaracak;mutlu bir hayata,huzurlu bir yaşama sevkedecek birilerini beklerken ayağa kalkamayıp yerinde saymasını S.Beckett'ın Esteragon ve Viladimir'in varolma savaşında resmetmiş olabilir mi ? Sonu belli olmayan, zamanın paramparça olduğu o belirsiz sonda kendimizi bulurken yüzleşme cesaretimizin yerini artık günlük yaşamdaki rütüeller almıştır. S.Beckett'ın eserde kahramanların vazgeçmekten kopamamaları durumu ile yüzleşmemek için kendi aralarında küçük,saçma denilebilecek oyun tekrarlarıyla bir nevi kendilerini kandırma yönetime gitmiştir. İnsanoğlun bir yerlere tutunma amacı eserde Godot'yu beklerken resmedilmiştir.S.Beckett insandaki bu tutunma amacını ve sonu gelmeyen bekleyişin belirsizliğini izleyiciye/okuyucuya göstermek için 'şapka giyinme' tekrarı ve 'ağaç kavramı' ile adeta gözümüze sokmak istemiştir.["Her şey ölür,ağaçtan başka"//s.122]Çünkü altında beklediğimiz basit(nesnel olarak ) bir ağacın süreti bile uğruna tutunmaya çalıştığımız belirsizlik karşısında daha anlamlıdır...
İyi Okumalar...