Themos Kornaros

Themos Kornaros

Yazar
8.5/10
6 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
459
Gösterim
Adı:
Themos Kornaros
Unvan:
Yazar
Sırtını çiğnettikten sonra uyuyabildiği için yine de talihli sayılır. Ötekiler gözlerini bile kapıyamazlar. Beyinlerini fena halde ısırmıştır acılar. İnsan nasıl düşünür bunca acı içinde? Birer leşten başka birşey degiliz biz... Canlı yaratıklar değiliz biz, öğretmen...
Themos Kornaros
Sayfa 69 - May Yayınları
Bu insanoğluna mahsus bir halay değil. Bu halay meçhul devlerin evrenin ritmine ayak uydurabilmek, evrenin toplu halayına katılmak, ölüm alanının gevşek, kaypak, akıcı zemini üzerinde temel tutturup o büyük yapıyı yükseltmek için bu zemine tam zamanında hazır , dimdik, bütün ağırlıklarıyla basabilmek için harcadıkları korkunç çabadır.
Amaçları ölüme bir kurban olarak değil, bir savaşçı olarak gitmek. Doğa kurallarına boyin eğen zavallılar gibi değil, bu kurallara meydan okuyan akıncılar gibi..
..... Biz ezeli Yunanlılar, ıstırap çekenle birlikte ıstırap çekeriz. Varsın o bizim celladımız olsun, zararı yok. Varsın o ıstırap çeken Haydari Rehineler Kampının sadist Komutanı , Fischer denilen o canavar olsun !
Yıllar birbirini kovalıyor ve sen kuyunun içinde sadece pislikler seyretmek zorundasın. Ancak, bu pisliklerin insanlardan gelmiş olmasının önemi büyüktür. İnsanlardan böyle davranışlar da beklemek gerektiğine kendini inandırmak! Büyük umutsuzluk bu...
Themos Kornaros
Sayfa 103 - May Yayınları
Borsalarda altın, kömür, eşek, makine, su fiyatları yükseliyordu. Ve "insan" denilen değer küçümseniyor, talepsiz kalıyordu!
Themos Kornaros
Sayfa 27 - May Yayınları
Ölüm kendi içimizdedir. Kendi kişiliğini bir kez yendin mi, insanoğlu adına oynadığın o büyük oyunu kazandın demektir.
Themos Kornaros
Sayfa 10 - Cem Yayınevi-1988
Yeteneksizlik, bilinçsizlik, bilgisizlik ve de karanlıklarla insanoğlunun savaşmasından daha güzel hiç bir şey olamaz.
Themos Kornaros
Sayfa 132 - May Yayınları
Düşmanın bilgeleri oturup düşünmüşler, kararlarını vermişler; "Kitlelerden gelecek tehlikenin çanları çalıyor, bu tehlike kapılarımıza dayandı. Kitleler ölüme alıştı artık. Kendi hayatı bir yana, gerçekler bir yana. Üstün tutuyor gerçekleri kendi yaşamından. Korkutmacalar, ürkütmeceler, fikir cambazlıkları, felsefe oyunları, uyuşturucu maddeler, zehirli şiirler ve de tanrılarımız artık para etmiyor. Şimdi en bilgisizleri bile eski bilginlerin ayarında."
Themos Kornaros
Sayfa 301 - May Yayınları
280 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı bana babam hediye etti ve ilk sayfasına şöyle yazdı; "Tüm yaşamın bu kamptaki yoldaşların kılavuzluğunda geçsin, onları örnek alırsan yaşamın boyunca hata yapmazsın."
Kitap, Ege'de bir adayı ve oradaki esirlerin Almanlar tarafından uğradıkları işkenceleri anlatıyor. Okurken kanınız donuyor, işkencelerin dayanılmazlığını geçtim, bunu yapanın insan olabileceğinden kuşku duruyorsunuz, o varlıklarla aynı türü paylaştığınız için utanıyorsunuz. Yoldaşların dayanıklığına, sabrına, bitmek bilmez umuduna da hayran kalıyorsunuz. Sadece okumakla bile tüylerinizin diken diken olduğu şeyleri, onların birebir yaşadıklarına ve buna rağmen içlerindeki insanlığı, iyiliği, umudu kaybetmemelerine çok büyük saygı duyuyorsunuz.
Kitabı okudum ve bitti. Ama kamptaki yoldaşlar ve dimdik duruşları her zaman benimle birlikte olacak. Babamın da dediği gibi, yaşamım boyunca onları örnek alacağım.
280 syf.
·17 günde·Beğendi·7/10
Haydari Kampı, Yunanlı vatanseverlerin İkinci Dünya Savaşında Alman faşizmine karşı başkaldırısını ve Haydari kampında yaşananları konu ediyor. Ölüm kampında ne zaman öldürüleceğini bilmeden geçen zamanı, birlik ve beraberliği, dayanışmayı aynı zamanda da ihaneti konu alıyor. Okuduğum kitap 1962 yılı basımı Nevzat Hatko çevirisi, o yılın çeviri ile mükemmel bir dil.

Yazarın biyografisi

Adı:
Themos Kornaros
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.