Themos Kornaros

Themos Kornaros

8.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
404
Gösterim
Adı:
Themos Kornaros
Unvan:
Yazar
Korkunun ilk saldırısında insanlarda bir dalgalanma olabilir bir an için. Ama gene de insanlık, hiç beklenmedik anda dinamit gibi ya da sessizce gelip kendini gösterir.
Yapayalnız kalan bir insanın bir uçuruma doğru atacağı ilk dev adımı olacak bu adım. Bu adım sağlam, güvenli! Onurlu ve kararlı bir adım bu...
Ölüm kendi içimizdedir. Kendi kişiliğini yendiğin zaman insanoğlu adına oynadığın o büyük oyunu kazandın demektir.
Alman faşizminin tüm Avrupa'yı sardığı yıllar anlatılıyor. Ege'de küçük bir adada kurulan Haydari Kampı... Yahudi, komünist, yurtsever, muhalif kim varsa buraya tıkılmış ve sistematik bir işkenceden geçirilmiş. İşkencecilerin profesyonelliği adayı bir laboratuara çevirmiş. Boyun eğdirmek, moral bozmak, insanlığını elinden almak, işkenceyle bedenleri değersizleştirmek, eksik bırakmak, alçaltmak... Faşizm dünyanın neresinde olursa olsun aynı. Bununla beraber işkencenin olduğu her yerde isyan da direniş de var. Esirlerin ve ezenlerin psikolojik çözümlemeleri oldukça etkileyici.
Bu savaş biteli henüz 100 yıl olmamışken, bunca acı, gözyaşı, katliam bu kadar kitapla, filmle, fotoğrafla belgelenmişken... İnsan nasıl olur da tekrar ister savaşı? İşte bu kitap bana bunu düşündürdü. Tavsiye ederim.
Bu kitabı bana babam hediye etti ve ilk sayfasına şöyle yazdı; "Tüm yaşamın bu kamptaki yoldaşların kılavuzluğunda geçsin, onları örnek alırsan yaşamın boyunca hata yapmazsın."
Kitap, Ege'de bir adayı ve oradaki esirlerin Almanlar tarafından uğradıkları işkenceleri anlatıyor. Okurken kanınız donuyor, işkencelerin dayanılmazlığını geçtim, bunu yapanın insan olabileceğinden kuşku duruyorsunuz, o varlıklarla aynı türü paylaştığınız için utanıyorsunuz. Yoldaşların dayanıklığına, sabrına, bitmek bilmez umuduna da hayran kalıyorsunuz. Sadece okumakla bile tüylerinizin diken diken olduğu şeyleri, onların birebir yaşadıklarına ve buna rağmen içlerindeki insanlığı, iyiliği, umudu kaybetmemelerine çok büyük saygı duyuyorsunuz.
Kitabı okudum ve bitti. Ama kamptaki yoldaşlar ve dimdik duruşları her zaman benimle birlikte olacak. Babamın da dediği gibi, yaşamım boyunca onları örnek alacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Themos Kornaros
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.