Theodor Mommsen

Roma Tarihi 1. Cilt yazarı
Yazar
7.2/10
6 Kişi
31
Okunma
9
Beğeni
1.649
Görüntülenme

Theodor Mommsen Yorumları ve İncelemeleri

Theodor Mommsen yorumları ve incelemelerini, Theodor Mommsen kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Theodor Mommsen puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
272 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Klasik tarihçi Theodor Mommsen’in 1854-1856 yılları arasında yazdığı Roma Tarihi, 2 cilt olarak yayımlanmıştır. Çalışmaları dolayısıyla Nobel Edebiyat Ödülü kazanan yazarın, üslubunu ve tarzını açıkçası beğenmedim. Kitap, Roma Tarihi ama Roma’nın tarihine ait yorumlama üzerine kurgulanmış. Tarih yok! Roma’nın kültür, sanat, Din, dil vb. açılardan değerlendirilmesi… Bu da klasik tarihle birleşince boğucu bir atmosfer oluşturmuş. Çoookk sabır ve birikim isteyen bir eser…
Roma Tarihi 1. Cilt
Roma Tarihi 1. CiltTheodor Mommsen · Say Yayınları · 202118 okunma
272 syf.
10/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Harika bir kitap. Ama beklediğin şeylere uygunsa. Roma Tarihini okumaya başlamak için asla uygun bir kaynak değil. Roma'nın savaşlarını, senatodaki olayları ya da kralın yaptıklarını pek içermiyor. İtalya bölgesindeki ilk yerleşimler, ilk anayasa ve anayasada kölelerin durumu, kadınların durumu gibi şeyler ayrıntısıyla anlatılıyor. Kitap ilk sayfasından itibaren diğer ülkeler özellikle Roma'nın kardeşi Yunanistan ve İtalya'daki aşiretlerle (Etrüskler vs.) karşılaştırma içinde. Özellikle alfabe konusundaki karşılaştırma ve her kelimenin Latince olarak desteklenmesi çok fazla ve yararlı.
Roma Tarihi 1. Cilt
Roma Tarihi 1. CiltTheodor Mommsen · Say Yayınları · 202118 okunma
Reklam
4/10 puan verdi
Arada bazen salaklaşıp kitapçıda gördüğüm kitapları Aaa bu güzel bir şeye benziyor diyerek alıyorum. Benim gibi olmayın. Kitap tarih kitabı değil. Size hiçbir şey açıklamıyor. Sizin halihazırda Roma tarihini biliyor olmanız lazım ki bir şey anlayasınız. Yoksa siz sayfaya bakıyorsunuz, sayfa da size bakıyor.... Bir şey anlatmaya çalışıyor ama ne gibisinden bakışıyorsunuz.
Roma Tarihi 1. Cilt
Roma Tarihi 1. CiltTheodor Mommsen · Say Yayınları · 202118 okunma