Thomas E. Wartenberg

Thomas E. Wartenberg

Yazar
8.6/10
7 Kişi
·
13
Okunma
·
2
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Thomas E. Wartenberg
Unvan:
Yazar
Doğum:
1949
Bilimin büyük başarılarının bir sonucu, her şeyi açıklayabileceği konusundaki kibirli iddiasıdır.(İng. hubristic)
-Hubris", Yunanca "kapsayıcı gurur" demektir. Bu kavramı, Yunan mitolojisinden İkarus'un ünlü hikayesi ile açklayabiliriz.

lkarus, parmak ısırtan bir zanaatkar olan Daidalus'un oğludur. Daidalus oğluna tüyler ve balmumuyla bir çift kanat yapar ve mum erimesin diye güneşe çok yakın, tüyler ıslanmasln diye de denize çok yakın uçmaması konusunda onu uyarınr. Ama İkarus göğe yükselince babasının tavsiyesine kulak asmaz. Uçuşun verdiği sarhoşluk nedeniyle ve kendisinin her şeyi yapabileceğini düşünerek güneşe çok yakın uçar. Güneş tabii ki, kanatlarını eritir ve denize düşüp ölmesine neden olur.

Şimdi modern bilim, İkarus'unki gibi aynı türden bir kibir olarak düşünülebilir: Kendi başarısıyla sarhoş olan bilim, her şeyi, insan davranışını bile açıklayabileceğini iddia ederek altından kalkamayacağı kadar çok iş üstlenmekte.
Her şeye bir anlam bulma isteğiyle dolu olarak dünyaya geldim,
ruhum dünyanın kaynağına ulaşma arzusuyla doluydu.
ama sonra kendimin diğer nesnelerin arasındaki bir nesne olduğunu anladım...
Hiçbir şey, mantıklı düşünme yeteneğimiz bile,
bize özgürlüğümüzden daha gerekli değildir.

Fyodor Dostoyevski'nin kısa romanı Yeraltından Notlar'ın anlatıcısı Yeraltı Adamı
Düşüncesini başka şekilde ifade edersek, kendinden beklenen her şeyi yapmışken neden hayatının tamamen anlamsız olduğu duygusuyla bırakıldığını merak eder. Daima "doğru şeyi" yapmış olmasının neden doğru şekilde yaşamamış olduğu duygusuyla sonuçlandığını anlayamaz.
Modern bilimsel kuramın yükselişiyle yavaş yavaş, insanların gerçekten özgür olmayabilecekleri, bir şeyin yerine başka bir şeyi yapma gücüne sahip olduğumuza dair benlik algımızın sadece bir yanılgı olabileceği filozofların ve diğer düşünürlerin kafalarına dank etti.
Kişi bir bilinç olarak, sadece dünyayı algılamakla kalmaz, aynı anda kendisinin dünyayı algılamakta olduğununun da farkına varır. Bilinç, sadece var olmakla kalmayıp kendini kendine, var olan olarak gösteren dünyadaki yegâne varlıktır.
Bu, dünyanın absürt olduğu anlamına mı gelir? Hayır , der Camus , absürt olan , evrenin olmadığı , sağlayamayacağı makullüğü talep eden bizleriz. Absürt olan , sorularımıza tatminkar cevaplar alma beklentimize uygun olmayan bir dünya ile bu dünyadan tam da bu beklentimizi karşılamasına ilişkin talebimiz arasındaki uyumsuzluktur. Hayat absürttür ; çünkü kendimizi , bize anlaşılır gelmesi ihtiyacımıza uygun olmayan bir dünyada buluruz.
Varoluşçuların karşı çıkmayı amaçladıkları eğilim, insanların hayatlarını herkes için geçerli olan standartlara göre yaşamaları
gerektiğiydi; savundukları düşünce, her birimizin birey olarak kendimize özgü özellikleri içerecek şekilde bir hayat kurmaya çalışmamız gerektiğiydi.
..... fizik kuramı geliştikçe evren, fizik yasalarından yola çıkarak anlaşılabilen tamamen kestrilebilir şekillerde devinen muazzam bir saat gibi görünmeye başladı.

Aynısı bizler için de geçerli olabilir miydi?
Gerçekten de büyük evren saatinin küçük dişlileri, doğanın büyük planı içinde sadece birer mekanizma olabilir miydik?
232 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Üzüntünün bilincinde olduğumuzda onu yansıtırız.Dolayısıyla tam içinde olamayız.Ya da özgürlük, davranışlarımızın sorumluluğunu almak yükünü getirir bu yüzden özgürlükten kaçınırız gibi konulara değinen, Varoluşçuluk felsefesine giriş mahiyetinde bu kitabı çok sevdim.

Hamlet'in 'to be or not to be' ikilemi ile başlayan ve Sartre, Camus, Heidegger, Beauvoir gibi birçok düşünürün pencerelerinden bakarak; Varoluşçuluk kapısının eşiğinden bizi geçirmeye çalışan bir eser, Yeni Başlayanlar İçin Varoluşçuluk.

Dili kesinlikle son derece sade ve anlatımı akıcı.Yazarın da belirttiği gibi Varoluşçuluk topraklarına yapılan bir turistik gezi gibi hazırlanmış bir kitap bu. Her ne kadar Jean Paul Sartre'dan başkası bu etiketi kabul etmemiş olsa da akımın en önemli filozoflarına yeterli ve açıklayıcı bir biçimde söz hakkı verilmiş.

Toplumsal olandan çok bireyselliğe önem veren Varoluşçuluk, benim için her zaman ilgi çekici olmuştur. Ayrıca, önümüzdeki dönemde Sartre okuma planım olduğu için bu kitabı seçtim ve açıkçası oldukça tatmin edici oldu.

'Dasein' ya da 'la realite humane' gibi kavramlar ile ontoloji ve fenomenolojiyi çok genel anlamda olsa da kavrayabildim. Kendinde şeyler, hiçlik, absürt vb. birçok deyimin Varoluşçuluk içindeki anlamını kavradım.Bu ise başlangıç seviyesi için gayet iyidir diye düşünüyorum.

Kitaptaki en güzel taraf ise, güncel sinema filmleri ve sanat eserleri bağlamında konuların örneklendirilmesiydi. Kısacası, konuya ilgiliyseniz ancak önce şöyle bir yüzeyinden tozunu alarak başlayayım diyorsanız bu esere bir şans veriniz.Tüm felsefeniz mutlulukla dolsun efendim.
232 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okumak için biraz zorlamış olabilirim kendimi. Sonuç kısmına kadar tarafsız bir şekilde varoluşçuların görüşleri anlatıldı. Sonuç kısmında eleştirilere yer verildi çok kısa bir şekilde. Kitap genel olarak anlaşılırdı fakat ben satırların altını çizerek ve de alıntı defterimi kullanarak okudum. Tarihsel bağlamdan çok konu bağlamında ilerledi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Thomas E. Wartenberg
Unvan:
Yazar
Doğum:
1949

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.