Tijana Krstić

Tijana Krstić

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Tijana Krstić
Unvan:
Yazar
Başpiskopos XIV. İoannis Aprenos, Bursa’nın 1331’de Osmanlılar tarafından fethedilmesi üzerine, Müslümanlığa geçmiş ama daha sonra pişmanlık yaşayıp tövbe etmiş olanları yeniden Hıristiyanlığa kabul etti
1540’larda Kanuni Sultan Süleyman, imparatorluğun hukuk sistemindeki reformları ve Ebussuud Efendi’nin de desteğiyle kanun ve şeriatı uyumlu hale getirme çabaları yolunda bir dizi Sünnileştirici ve topluma nizâm verici tedbiri yürürlüğe koydu.
Üniteryen bir rahipken Müslümanlığa geçmiş ve Risâle-i İslâmmiye adlı eserinde bu tür hassasiyetlere yer vermiş olan İbrahim Müteferrika için Osmanlılar, özellikle “Kızıl Elma” olarak lanetlenen Roma’ya ve kıyametten evvel Osmanlılara yenik düşecek Habsburglara karşı imanın saflığının yegâne koruyucularıydı.
Ebussuud Efendi, Cuma namazına katılımı arttırmak için camide düzenli olarak namaz kılmanın zorunlu olduğunu ve Cuma namazını kaçıran ya da Cuma namazının önemini inkar edenlerin mürted olarak cezaya çarptıralacağını buyuran bir dizi fetva yayınladı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tijana Krstić
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.