Timur Demirtaş

Timur Demirtaş

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
0
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
296 syf.
Gavin Menzies, aslen bir tarihçi değil; İngiliz Donanmasından emekli bir denizaltı komutanıdır. Kendisi hakkında yazılara ilk olarak Fuat Sezgin'in kitaplarında rastladım. Amerika'nın ilk keşfinin Müslüman denizciler tarafından yapıldığını savunan Sezgin, Menzies'in ilk kaşifler olarak Çinlileri göstermesine reddiye niteliğinde bölümler yazmıştı.
Bu kitabı üç temel başlıkta incelemek mümkündür. İlk kısım, yazarın da içinde olduğu bir ekibin İpek Yolu üzerinde yaptığı geziyi anlatıyor. Kitabın temel iddiasına çok fazla katkı yaptığını düşünmediğim bu bölümde, yazarın doğu kültürlerine olan ilgisini görmek mümkün.

İkinci bölümde genetik bilimi üzerinden ilerleyen yazar, Amerika'nın ilk yerlilerinin genetik olarak Çinlilerle çok yakınlık gösterdiğini açıklamaya çalışıyor. Yaptığı bir kısım alıntıda sadece ihtimaller belirtilse de yazar bunları heyecanlı bir şekilde doğru olarak kabul etmiş. Üstelik bazı alıntılarda "Tatarlar" yazmasına rağmen yaza bunu Çinliler olarak anlatıyor...

Son kısım olarak da; Çin tarihinde doğuya (Pasifik Okyanusu tarafına) Çinliler tarafından yapılmış seferleri kısaca anlatıyor. Burada temelde dayandığı 2-3 harita var. Fakat bu haritaların bugünkü tarihlendirmelerinde bile sorunlar olduğu düşünülüyor. Bu bölümde ilginç bir iddiası daha var; Moğol Hanı Kubilay Han'ın da Amerika'ya bir keşif grubu göndererek orada bir koloni kurmak istediğini anlatıyor. Fakat bu konuda da ciddi bir tarihi kanıt gösterebildiğini düşünmüyorum.

Kısacası, kitabın tarihsel bakımdan fazlaca iyi niyetli ve amatörce yazıldığını düşünmekle birlikte harcanan çabayı da gözardı etmiyorum. Amerika'nın Kolomb'dan önce keşfi ile ilgili bu ilginç teoriyi merak edenler için bu konuda yazılmış en popüler kitaplardan biridir.