Tina Payne Bryson

Tina Payne Bryson

Yazar
8.6/10
234 Kişi
·
720
Okunma
·
5
Beğeni
·
270
Gösterim
Adı:
Tina Payne Bryson
Unvan:
Danışman
Her zaman gün ışığı olsun, her zaman iyi günler olsun.
Annem her zaman olsun ve ben her zaman olayım...
(Eski bir Rus şarkısı)
Bilim alemi, beynin farklı bölümlerinin bizi etkileme şeklini, 'sağ beyin ve sol beyin modaliteleri' olarak tanımlar.
(https://youtu.be/lTP-GJhyPLQ)
Tina Payne Bryson
Sayfa 34 - Koridor Yayıncılık 2017 (Ç. Handan Ünlü Haktanır)
249 syf.
·26 günde·10/10
Bu kitap çocuğunuzun gelişmekte olan beynini güçlendirmek için devrim niteliğinde 12 strateji öneriyor. Sol-sağ beynin entegrasyonu, üst beyin ile alt beynin entegrasyonu, kimliğimizin farklı yönlerinin entegrasyonu vd.

Kitapta karikatürlerden ve diyaloglardan sıkça yararlanılmış bu da konunun daha kolay anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Kitabın ilk satırlarından itibaren altı çizilecek yer çok fazla. Muhteşem bilgiler içeriyor. Ama biraz okuduktan sonra ne yapmanız ve nasıl yapmanız gerektiğiyle ilgili unutulan kısımlar oluyordu. Ta ki sayfa 209 da başlayan "Buzdolabı Bölümü"ne kadar bu bölüm çok pratik ve harika hazırlanmış. Daha sonrada tekrar tekrar açıp bakacağınız nitelikte. Çocukların yaş gruplarına göre entegrasyon türünü, Bütün-beyin stratejisini ve stratejinin nasıl uygulanması gerektiğini içeriyor.

Aslında yapacağınız şey basit ama altın değerinde. Çocuklarımızı duygusal olarak önemseyecek, onu önemsediğimizi ve onun yanında olduğumuzu ona hissettirecek ve onunla bağ kurduktan sonra onu yeniden yönlendireceğiz. Bunu yaparken beynin fonksiyonlarını bilmek bize büyük fayda sağlayacak.

Ben bu kitabı çocuk büyüten herkese öneriyorum.
Keyifli okumalar.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Çocukların davranışsal zorluklarıyla nasıl başa çıkacağımızı bilime derinlemesine dalmadan anlatan harika bir kitap.
Beyin yapısı ve işleyişinin temel bilgilerini öğrenerek hem onlara ulaşmanın hem de gelişimlerini daha olumlu yönlendirebilmek adına güzel çözümler sunuyor.
Çocukları daha iyi anlayabilmek ve zor durumlarda daha etkili bir şekilde yanıt vererek, uzun vadeli beynin yapılandırmasında yönelik bir rehber ama sihirli bir değnek değil
Onların uygun şartlarda gelişmesine yardımcı olmamız ve beynin şekillendirilebilir olmasının bizim için neden belirli bir şekilde hareket etmemiz gerektiğini açıklıyor yazarlar.
Bizim de otomatik pilot ayarından çıkmamız için büyük bir fırsat :)
Her yaştaki çocuğa hitap eden, iyi ki okumuşum dediğim bir kitap!
249 syf.
·Beğendi·9/10
çok güzeldi çok şey öğretti fakat aynı şeyler sürekli kitapta döndürülmüş ve uzatılmış. dili çok akıcı ve kolay anlaşılırdı. Çocuğunuzda veya çevrenizdeki çocuklarda karşılaşabileceğiniz sorunların çözümlerini bulabilirsiniz. çocukların ve kendi beyninizin işleyişi hakkında da bilgi ediniyorsunuz
249 syf.
Alanında öncü ve son derece pratik olan bu kitapta nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuk beyninin nasıl bağlantı kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan “beynin üst katı” yirmili yaşların ortalarına kadar devam eder. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocukların kontrolden çıkması yada öyle hissetmesi boşuna değil.
304 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Beyin hakkında birçok araştırma yapılmakta. Ancak incelenmesi, araştırılması da bir o kadar zor. Çocuğunuzun beynine etki ettiğinizi düşününce durum da değişiyor. Bu kitap çok güzel bir şekilde çocuklarınızın alt ve üst beyninini nasıl çalıştırdığınızı anlatıyor. Aslında bunu bilince işleriniz biraz daha kolaylaşıyor. Birçok anne ve babaya önerdiğim bir kitap. Bütün beyinli çocuk kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Çocuğuma davranış şeklimi ve bakışımı değiştirdi. Bazen aynı şeyleri sürekli tekrarlıyor gibi hissedebilirsiniz ancak bunlar da o konuyu iyi kavramanızı sağlıyor. Sakin, tutarlı, sevgi dolu ebeveynler olmamızı dilerim.
249 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10·
Çok ama çok tavsiye ederim. Bu kitabı şu ana kadar okumuş olduğum çocuk ile ilgili gelişim kitaplarından apayrı tutuyorum çünkü bu bir beyin gelişimi kitabı. Davranışların temeli, beyin işleyiş biçimleri ele alınarak anlatılmış. Davranışlar üzerine bir aydınlanma yaşatıyor ve hedef kitleye olan anlayışınız yükseliyor. Dilin anlaşılırlık düzeyi çok iyi. Terimsel kelimeleri bile sonrasında benzetim yaparak anlattıkları için öğrenme üst düzeyde. Ayrıca bolca gerçek yaşamdan örnekler içeriyor. Aslında beyin işleyiş yapısını da açıkladığı için tüm insanları anlamaya yarayan bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Sonunda okuduklarını derleyip toplayan bir özet mevcut. Ayrıca yaş gruplarına göre kategorize edilmiş bir de rehber var. Emeği geçen herkese teşekkür ederim
304 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Faydalı bilgiler içerdiğine inansam da çok fazla tekrara düşerek insanı bezdiren bir kitap.
Bunun yerine Bütün Beyinli Çocuk, Yetenekli Çocuğun Dramı ya da Seninle Başlamadı kitaplarını okuyabilirsiniz.
Covidsiz günler dilerim sevgili okur.
275 syf.
·7 günde
Benim bebeler 30 aylık oldular. 30. ay bizim için bir kırılma ayı oldu, hem tuvalet alışkanlığı edindirme sürecine girdiler ve bu pek çok düzeni biraz sarstı hem de sanırım bu 2-3 yaş aralığında yaşanan sendromcuğumuzun pik noktasını yaşadık. Velhasılı bizim evimizdeki dram, dramatik disiplin, gergin ebeveyn hali artıkça dedim bir şeyler okuyayım.

Bir süredir çocuk gelişimine yönelik bir şey okumuyorum, tek bir cümleyi evire çevire yazan ve neredeyse 300 (!) sayfa boyunca bu cümlenin değişik hallerini tekrarlayan kitaplardan gına gelmişti. Bu kitabı bir instagram sayfasında görüp not almıştım. Hadi dedim, belki bir fikir bir ışık olur şu bizi sarsan dönemde. Gerçekten de beklentimin üzerinde bir kitaptı.

Bütün Beyinli Çocuk (bu kitabı da okumak üzere not aldım) yaklaşımı ile çocuğun ilkeli,, saldırgan alt beyni yerine düşünmeye yönelen, sorgulayan ve alt beyni sakinleştirme gücü olan üst beyne hitap ederek çocukları sakinleştirmenin ve onlara doğru davranışı etkili ve uzun vadeli bir çözüm olarak öğretmenin stratejilerini sunuyor kitap.

Evet, bu kitapta da tekrar tekrar aynı şeyleri okudum ama bu sefer ne kadar çok tekrar eder ve hatırlatırsa o kadar çok akılda kalacak hissi ile okudum. Evet, bu kitapta da sorunları sevgiyle açıklayan ve hemen karşısındaki mükemmel çocuktan "bir dahaki sefere şöyle yaparsam daha iyi bir sonuca ulaşacağımı gerçekten anladım" diyen mükemmel (!) çocuklar var, hani krizler çılgınca ağlama, kendini yerlere atıp çırpınma şeklinde devam etmiyor, bu tarz çok örnek yok ama yine de mükemmel ebeveynler ve tamamen sorunsuz ilişkiler üzerine kurulu bir kitap değil ama net bir şekilde şunu kafama işledi: "O ilkel beyne hitap etme, o sürüngeni dürtme çünkü onun ilk amacı kendini korumak ve saldırmak veya tepkisiz kalmak" ve kitap soruyor çocuğunuzun bu ilkel beynini geliştirmek ister misiniz? Elbette hayır! O zaman sakin kalıp davranışının hatalı olduğunu ona kendisinin anlama fırsatı vererek üst beyni geliştireceksiniz. Bir de diyor ki siz çocuğunuza çılgınca, kocaman açtığınız gözlerle, öfkeyle hitap ettiğinde çocuğunuz davranışına değil sizin nasıl göründüğünüze, ne kadar acımasız olduğuna odaklanır ve davranışını unutur, veya üzerine düşünmez. Valla bana yazanlar çok mantıklı geldi.

Zor mu zor, çocuklarımız her zaman anlatılanlardaki kadar uyumlu mu hayır ama bu teknik ile çocuklara çözüm sunma, hatasını kendisinin telafi etmesine fırsat verme gibi akıl gözünü çalıştıracak deneyimler kazandırdıkça dramatik disiplin sahneleri azalacakmış. 2 yaşından hatta 1,5 yaşından 17-18 yaşına kadar çocuğu olan herkes okuyabilir, hatta ilk okul çağına yönelik epey örnek içeriyor, benim bücürler o yaşlara yaklaştıklarında tekrar okurum sanırım.

Uzun lafın kısası, çocuk yetiştiren ve bunu iyi ebeveyn olarak yapmak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Keyifli okumalar...
304 syf.
·Puan vermedi
İyiki okudumuşum dediğim bir kitap oldu. Severek, birşeyler öğrenerek okuduğum kitaplardan biridir. Kitapta çocuklara kırmadan , dökmeden sevgiyle nasıl davranış kazandırılacağı güzel bir dille ifade ediyor. Bu kitapta en çok sevdiğim kısımlardan biri bunu okuyan ebeveynlerin psikolojisinide düşünüyor olmasıdır. Ebeveynleri hem yaptıkları yanlışlarla yüzleştiriyor hemde bunu her ebeveynin yaşadığını söyleyip örnekler vererek ebeveynleri pişmanlığa değil yapılan yanlışları nasıl düzeltebileceğine odaklanmalarını sağlıyor. Sonuçta yasanan yaşanmıştır ebeveyn buna odaklanarak çocuğuna faydalı olamaz. Mükemmel ebeveyn yoktur. Buna gerekte yoktur bu kitapta bu konuda çok güzel ele alınmış. Bu kitapta mükemmel ebeveyn olmayı anlatmıyor çocukların beyin gelişiminin nasıl olduğu neyden etkilendiği nelerden zarar gördüğünü anlatılıyor. Çocukların davranışlarının altında yatan gelişimsel süreçten bahsediyor. Bu bilgileri bize sunuyor bu bilgileri sevgimizle harmanlayıp öyle çocuklarımıza yaklasmamizi sağlıyor. Çocukları disiplin etmenin doğru zamanlarını fark etmemizi sağlıyor.
249 syf.
·9 günde
"Bütün Beyinli Çocuk" çocukların gelişmekte olan beyinlerini güçlendirmek için 12 strateji sunuyor. Kitap entegrasyon kavramı üzerinde duruyor. Beyni geliştirmenin yolu sağ ve sol beynin, üst ve alt beynin, açık ve örtük belleğin entegrasyonunu, kimliğimizin farklı yönlerinin entagrasyonunu ve kendimizin öteki ile entagrasyonunu sağlamaktan geçiyor. Bunu nasıl sağlayacağımızı vaka örnekleriyle ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kitabın sonunda ise tüm bu stratejilerin özeti olan buzdolabı bölümü yer alıyor. Sonrasında ise her yaşa uygun stratejiler tekrar anlatılıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tina Payne Bryson
Unvan:
Danışman

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 720 okur okudu.
  • 125 okur okuyor.
  • 633 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.