Tina Payne Bryson

Tina Payne Bryson

8.6/10
21 Kişi
·
39
Okunma
·
0
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Tina Payne Bryson
Unvan:
Danışman
Her zaman gün ışığı olsun, her zaman iyi günler olsun.
Annem her zaman olsun ve ben her zaman olayım...
(Eski bir Rus şarkısı)
Bilim alemi, beynin farklı bölümlerinin bizi etkileme şeklini, 'sağ beyin ve sol beyin modaliteleri' olarak tanımlar.
(https://youtu.be/lTP-GJhyPLQ)
Tina Payne Bryson
Sayfa 34 - Koridor Yayıncılık 2017 (Ç. Handan Ünlü Haktanır)
Bu kitap çocuğunuzun gelişmekte olan beynini güçlendirmek için devrim niteliğinde 12 strateji öneriyor. Sol-sağ beynin entegrasyonu, üst beyin ile alt beynin entegrasyonu, kimliğimizin farklı yönlerinin entegrasyonu vd.

Kitapta karikatürlerden ve diyaloglardan sıkça yararlanılmış bu da konunun daha kolay anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Kitabın ilk satırlarından itibaren altı çizilecek yer çok fazla. Muhteşem bilgiler içeriyor. Ama biraz okuduktan sonra ne yapmanız ve nasıl yapmanız gerektiğiyle ilgili unutulan kısımlar oluyordu. Ta ki sayfa 209 da başlayan "Buzdolabı Bölümü"ne kadar bu bölüm çok pratik ve harika hazırlanmış. Daha sonrada tekrar tekrar açıp bakacağınız nitelikte. Çocukların yaş gruplarına göre entegrasyon türünü, Bütün-beyin stratejisini ve stratejinin nasıl uygulanması gerektiğini içeriyor.

Aslında yapacağınız şey basit ama altın değerinde. Çocuklarımızı duygusal olarak önemseyecek, onu önemsediğimizi ve onun yanında olduğumuzu ona hissettirecek ve onunla bağ kurduktan sonra onu yeniden yönlendireceğiz. Bunu yaparken beynin fonksiyonlarını bilmek bize büyük fayda sağlayacak.

Ben bu kitabı çocuk büyüten herkese öneriyorum.
Keyifli okumalar.
"Bütün Beyinli Çocuk" çocukların gelişmekte olan beyinlerini güçlendirmek için 12 strateji sunuyor. Kitap entegrasyon kavramı üzerinde duruyor. Beyni geliştirmenin yolu sağ ve sol beynin, üst ve alt beynin, açık ve örtük belleğin entegrasyonunu, kimliğimizin farklı yönlerinin entagrasyonunu ve kendimizin öteki ile entagrasyonunu sağlamaktan geçiyor. Bunu nasıl sağlayacağımızı vaka örnekleriyle ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kitabın sonunda ise tüm bu stratejilerin özeti olan buzdolabı bölümü yer alıyor. Sonrasında ise her yaşa uygun stratejiler tekrar anlatılıyor.
Spoi içerir.Çocuk ve ergenler için güzel 12 strateji ve yaklaşımlar bulunmakta.Çocuğa nasıl yaklaşılmalı,çocuğun olumsuz davranışının altında yatan sebepler,üst bilinç ve alt bilinç,entegre etme stratejileri ve daha fazlası yer almakta.Keyifli okumalar.
Kitap görseller ile desteklenmiş belli örneklemelerle konusunu işlemektedir. Her konu kendi başlığı altında incelendiği için daha çok bilimsel bir kitap havasındadır. Zamanında okuduğum beni duyuyor musun kitabına çok benzediğini düşündüğüm bir kitap.
Son yıllarda insan beyni ile ilgili bir çok araştırma yapılması ile birlikte beynimiz ile ilgili çok fazla bilinmeyene ulaşıldı. İnsan beyni çok komplike bir yapı olması ile birlikte çalışma sistemi olarak ta çok karışıktır. Her anlamda başarılı olmak isteyen kişilerin beyin yapısını ve çalışma sistemini iyi bilmeleri, yaşamlarını buna göre düzenlemeleri gerekmektedir. Bu bağlamda başarılı, ruh sağlığı yerinde ve iyi çocuklar yetiştirmek için de çocukların buna göre yetiştirilmesi de elzemdir. Kitap bu kapsamda örnekler ile birlikte biz ebeveynlere büyük yardımcı olmaktadır. Kesinlikle okunması gereken kişisel gelişim kitaplarındandır.
Beynin sol ve sağ şekilde entegrasyonunu kullanma,aklın içinde merdiven kurma,belleği yeniden canlandırma,kendinin öteki ile entegrasyonu gibi alanlara kullanılan 12 önemli strateji..Tüm çocuklarda,yaş gözetmeksizin,aktif olarak kullanılabilecek özgün bir eser.Duyguları ve düşünceleri ortaya çıkarmada,sağlıklı şekilde kontrol ederek beyin ile bağlantı kurma ve hızlandırma yolları...

Yazarın biyografisi

Adı:
Tina Payne Bryson
Unvan:
Danışman

Yazar istatistikleri

  • 39 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 51 okur okuyacak.