Tina Payne Bryson

Tina Payne Bryson

Yazar
8.7/10
40 Kişi
·
83
Okunma
·
0
Beğeni
·
89
Gösterim
Her zaman gün ışığı olsun, her zaman iyi günler olsun.
Annem her zaman olsun ve ben her zaman olayım...
(Eski bir Rus şarkısı)
Bilim alemi, beynin farklı bölümlerinin bizi etkileme şeklini, 'sağ beyin ve sol beyin modaliteleri' olarak tanımlar.
(https://youtu.be/lTP-GJhyPLQ)
Tina Payne Bryson
Sayfa 34 - Koridor Yayıncılık 2017 (Ç. Handan Ünlü Haktanır)
249 syf.
·26 günde·10/10
Bu kitap çocuğunuzun gelişmekte olan beynini güçlendirmek için devrim niteliğinde 12 strateji öneriyor. Sol-sağ beynin entegrasyonu, üst beyin ile alt beynin entegrasyonu, kimliğimizin farklı yönlerinin entegrasyonu vd.

Kitapta karikatürlerden ve diyaloglardan sıkça yararlanılmış bu da konunun daha kolay anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Kitabın ilk satırlarından itibaren altı çizilecek yer çok fazla. Muhteşem bilgiler içeriyor. Ama biraz okuduktan sonra ne yapmanız ve nasıl yapmanız gerektiğiyle ilgili unutulan kısımlar oluyordu. Ta ki sayfa 209 da başlayan "Buzdolabı Bölümü"ne kadar bu bölüm çok pratik ve harika hazırlanmış. Daha sonrada tekrar tekrar açıp bakacağınız nitelikte. Çocukların yaş gruplarına göre entegrasyon türünü, Bütün-beyin stratejisini ve stratejinin nasıl uygulanması gerektiğini içeriyor.

Aslında yapacağınız şey basit ama altın değerinde. Çocuklarımızı duygusal olarak önemseyecek, onu önemsediğimizi ve onun yanında olduğumuzu ona hissettirecek ve onunla bağ kurduktan sonra onu yeniden yönlendireceğiz. Bunu yaparken beynin fonksiyonlarını bilmek bize büyük fayda sağlayacak.

Ben bu kitabı çocuk büyüten herkese öneriyorum.
Keyifli okumalar.
249 syf.
·9 günde
"Bütün Beyinli Çocuk" çocukların gelişmekte olan beyinlerini güçlendirmek için 12 strateji sunuyor. Kitap entegrasyon kavramı üzerinde duruyor. Beyni geliştirmenin yolu sağ ve sol beynin, üst ve alt beynin, açık ve örtük belleğin entegrasyonunu, kimliğimizin farklı yönlerinin entagrasyonunu ve kendimizin öteki ile entagrasyonunu sağlamaktan geçiyor. Bunu nasıl sağlayacağımızı vaka örnekleriyle ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kitabın sonunda ise tüm bu stratejilerin özeti olan buzdolabı bölümü yer alıyor. Sonrasında ise her yaşa uygun stratejiler tekrar anlatılıyor.
249 syf.
·3 günde
Kitap görseller ile desteklenmiş belli örneklemelerle konusunu işlemektedir. Her konu kendi başlığı altında incelendiği için daha çok bilimsel bir kitap havasındadır. Zamanında okuduğum beni duyuyor musun kitabına çok benzediğini düşündüğüm bir kitap.
249 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Son yıllarda insan beyni ile ilgili bir çok araştırma yapılması ile birlikte beynimiz ile ilgili çok fazla bilinmeyene ulaşıldı. İnsan beyni çok komplike bir yapı olması ile birlikte çalışma sistemi olarak ta çok karışıktır. Her anlamda başarılı olmak isteyen kişilerin beyin yapısını ve çalışma sistemini iyi bilmeleri, yaşamlarını buna göre düzenlemeleri gerekmektedir. Bu bağlamda başarılı, ruh sağlığı yerinde ve iyi çocuklar yetiştirmek için de çocukların buna göre yetiştirilmesi de elzemdir. Kitap bu kapsamda örnekler ile birlikte biz ebeveynlere büyük yardımcı olmaktadır. Kesinlikle okunması gereken kişisel gelişim kitaplarındandır.
249 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Beynin sol ve sağ şekilde entegrasyonunu kullanma,aklın içinde merdiven kurma,belleği yeniden canlandırma,kendinin öteki ile entegrasyonu gibi alanlara kullanılan 12 önemli strateji..Tüm çocuklarda,yaş gözetmeksizin,aktif olarak kullanılabilecek özgün bir eser.Duyguları ve düşünceleri ortaya çıkarmada,sağlıklı şekilde kontrol ederek beyin ile bağlantı kurma ve hızlandırma yolları...
249 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Çocuk yetiştirirken pratikte uygulanabilir ve her kesimin anlayabileceği tarzda yazılmış etkileyici bir kitap. Çocuk eğitimiyle ilgili okuduğum en etkileyici kitaplardan biri.
275 syf.
·7 günde
Benim bebeler 30 aylık oldular. 30. ay bizim için bir kırılma ayı oldu, hem tuvalet alışkanlığı edindirme sürecine girdiler ve bu pek çok düzeni biraz sarstı hem de sanırım bu 2-3 yaş aralığında yaşanan sendromcuğumuzun pik noktasını yaşadık. Velhasılı bizim evimizdeki dram, dramatik disiplin, gergin ebeveyn hali artıkça dedim bir şeyler okuyayım.

Bir süredir çocuk gelişimine yönelik bir şey okumuyorum, tek bir cümleyi evire çevire yazan ve neredeyse 300 (!) sayfa boyunca bu cümlenin değişik hallerini tekrarlayan kitaplardan gına gelmişti. Bu kitabı bir instagram sayfasında görüp not almıştım. Hadi dedim, belki bir fikir bir ışık olur şu bizi sarsan dönemde. Gerçekten de beklentimin üzerinde bir kitaptı.

Bütün Beyinli Çocuk (bu kitabı da okumak üzere not aldım) yaklaşımı ile çocuğun ilkeli,, saldırgan alt beyni yerine düşünmeye yönelen, sorgulayan ve alt beyni sakinleştirme gücü olan üst beyne hitap ederek çocukları sakinleştirmenin ve onlara doğru davranışı etkili ve uzun vadeli bir çözüm olarak öğretmenin stratejilerini sunuyor kitap.

Evet, bu kitapta da tekrar tekrar aynı şeyleri okudum ama bu sefer ne kadar çok tekrar eder ve hatırlatırsa o kadar çok akılda kalacak hissi ile okudum. Evet, bu kitapta da sorunları sevgiyle açıklayan ve hemen karşısındaki mükemmel çocuktan "bir dahaki sefere şöyle yaparsam daha iyi bir sonuca ulaşacağımı gerçekten anladım" diyen mükemmel (!) çocuklar var, hani krizler çılgınca ağlama, kendini yerlere atıp çırpınma şeklinde devam etmiyor, bu tarz çok örnek yok ama yine de mükemmel ebeveynler ve tamamen sorunsuz ilişkiler üzerine kurulu bir kitap değil ama net bir şekilde şunu kafama işledi: "O ilkel beyne hitap etme, o sürüngeni dürtme çünkü onun ilk amacı kendini korumak ve saldırmak veya tepkisiz kalmak" ve kitap soruyor çocuğunuzun bu ilkel beynini geliştirmek ister misiniz? Elbette hayır! O zaman sakin kalıp davranışının hatalı olduğunu ona kendisinin anlama fırsatı vererek üst beyni geliştireceksiniz. Bir de diyor ki siz çocuğunuza çılgınca, kocaman açtığınız gözlerle, öfkeyle hitap ettiğinde çocuğunuz davranışına değil sizin nasıl göründüğünüze, ne kadar acımasız olduğuna odaklanır ve davranışını unutur, veya üzerine düşünmez. Valla bana yazanlar çok mantıklı geldi.

Zor mu zor, çocuklarımız her zaman anlatılanlardaki kadar uyumlu mu hayır ama bu teknik ile çocuklara çözüm sunma, hatasını kendisinin telafi etmesine fırsat verme gibi akıl gözünü çalıştıracak deneyimler kazandırdıkça dramatik disiplin sahneleri azalacakmış. 2 yaşından hatta 1,5 yaşından 17-18 yaşına kadar çocuğu olan herkes okuyabilir, hatta ilk okul çağına yönelik epey örnek içeriyor, benim bücürler o yaşlara yaklaştıklarında tekrar okurum sanırım.

Uzun lafın kısası, çocuk yetiştiren ve bunu iyi ebeveyn olarak yapmak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Tina Payne Bryson
Unvan:
Danışman

Yazar istatistikleri

  • 83 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 107 okur okuyacak.