Todd G. Buchholz

Todd G. Buchholz

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
180
Gösterim
Adı:
Todd G. Buchholz
Unvan:
Amerikalı Ekonomist, Yazar
"Bugün şaşırtıcı bir şey gördüm," dedi Mark Twain "elleri kendi ceplerinde bir politikacı."
Daha fazla para, daha çok neşe değil mi? Yanlış. Basit filmlerde, gangsterler içi parayla dolu bavulları düşürdüklerinde seyirci­ler birkaçını kapmak umuduyla birbirlerini çiğnerler. Seyirciler daima gülümserler, ve kötü adamlar ağlarlar. Neden iktisatçılar gangsterlerle beraber ağlarlar? Sorun birkaç bavulun patlamasıyla ortaya çıkmaz. Fakat, eğer bir çok bavul aniden patlar ve kasa­ba parayla dolarsa, ardından enflasyon gelebilir. Eğer paranın miktarı mal üretim kapasitesini aşarsa, harcamak için daha fazla parası olan tüketiciler fiyatları yükseltebilir. Kasaba öncesinden daha zengin değildir; daha fazla banknot herkesin aynı anda maaşına iki sıfır eklemesinden daha yüksek bir yaşam standardı getirmez. Zenginlik paranın satın alabileceği mal ve hizmet miktarıyla ölçülebilir, rakamlarla değil.
Weber der ki: "Sivil bir memurun onuru amirinin vermiş olduğu emirleri sanki kendisinin görüşünü tam olarak yansıtıyormuş gibi vicdanına dayanarak uygulama yeteneğinde saklıdır."
Newton Tanrı'yı zamanın başlangıcında anahtar oyuncu olarak betimlemiş ve bugünkü dünyadan mesuliyetini ise, bir emanet­çi dükkan sahibinin emanete bırakılan saatin geri alınışına dek ki sorumluluğu olarak görmüştür.
Bugün yaşasaydı, Marx Yeşiller partisinden nefret ederdi ve üyelerinin üzüm çekirdeği yerken boğulup ölmelerini dilerdi. Kapitalizm "insanların bir çoğunu kırsal yaşamın deliliğinden kurtardı" diye yazmıştır.
O bir matematikçi, tarihçi, devletadamı, filozoftur....Sembolleri anlamalı ve kelimelere dökmelidir. Genel hatlarla özelden gene­le eksiksiz düşünmeli ve soyuta dokunmak ve aynı düşünceye yoğunlaşmalıdır. Gelecek amaçlı olarak geçmişin ışığında bugü­nü incelemelidir. İnsan doğasının hiç bir yanı veya kurumsal yapısı kesinlikle göz ardı edilmemeli. Amacı olmalı ve aynı an­da iki değişik halde; bir sanatçı kadar mesafeli ve yozlaşmaktan uzak, fakat bazen bir politikacı kadar yeryüzüne yakın.
Todd G. Buchholz
Sayfa 29 - Adres Yayınları, John Maynard Keynes
Sosyal Güvenlik Büyük Buhran zamanında yaşlılara emekli olduklarında saygınlıkları­nı devam-ettirmelerine yardımcı olacak bir plan olarak başladı. Ücretlerinden kesilen yeni vergiler karşılığında, hükümet artık çalışâmayan yaşlıları fakirliğe düşmekten alıkoyacaktı. İnsanların çoğu altmış beş yâşından önce öldüğünden, ilkinde çok az emek­li bir şeyler aldı. İki gelişme aritmetiği bozdu. İlki, insanlar daha uzun yaşamaya başlâdılar. Tipik olarak, Amerikalılar altmışın­da emekliye ayrılırlar, fakat bu aralar neredeyse seksenine kadar yaşamaktadırlar. İkincisi, Baby Boom nesli İkinci Dünya Savaş sonrası nüfus grafiklerini uçurdu. Sonuç olarak, gelecek birkaç on yılda, ABD daha fazla emekliye sahip olacak ancak onlara destek olacak daha cok işçisi olmayacaktır.
376 syf.
·7 günde
Sıkıcı iktisat kitapları gibi karmaşık matematiksel ifadeler kullanmak yerine okuyucuyu sıkmadan belgesel tadında gelen, okumaya başladığımda güzelmiş dedirten bir kitap. Yazar, geçmişte yaşamış önemli iktisatçıların hayatlarından kesitlerle birlikte düşüncelerini harmanlayıp sunmuş. Ekonomiye merakınız varsa okunmaya değer.

Yazarın biyografisi

Adı:
Todd G. Buchholz
Unvan:
Amerikalı Ekonomist, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.