Tolga Kumaş

Tolga Kumaş

Çevirmen
8.6/10
54 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
43
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
230 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Atatürk'ün okullarda okutulmasını istediği kitap... İlk böyle duydum adını ve çok merak ettim.
Genel konusu Finlandiya'nın İsveç'e bağlı küçük bir ülkeden kendi insanlarının çabalarıyla nasıl gelişmiş ülke haline geldiğinin kısa bir açıklaması. Tabi yazıldığı dönemin kaleme alan yazarın ve onun fikirleriyle de harmanladığı bir deneme yazısı aslında. Ama ben hayranlıkla okudum. Dışarıdan bir hayır olmadığını ve kurtuluşlarının ancak kendi içlerinde merkezden en ücra köşeye kadar ancak ve ancak eğitimle olacağının farkına varmaları ve gerek ekonomik, askeri , dini konularda da nasıl bir aydınlanmaya ve halkı ülkeleri için çalışmaya teşvik ettiklerini hayranlıkla okudum.
Beni en etkileyen bölümlerden biri sağlık konusu oldu. Perifere gönderilen bir doktorun anılarından ve gözlemlerinden oluşan bir kitap yayınlaması ve oradaki ,insanların hali, daha sonra o doktorun dikkate alınıp oralara yapılan adeta hayat verme operasyonu gerçekten çok iyidi.
Aslında Atatürkün ülkemiz için çabaladıklarını ve en önemli unsurun eğitim olduğunu defalarca vurgulamasının nedenini daha da iyi anlıyorsunuz.
230 syf.
·9/10
İnsanların düşünce yapılarını değiştirmesi açısından çok önemli.Kitapta verilmek istenen asıl mesaj ne yaparsan yap hayatta her zaman en iyisini yapmaya çalışmalısın.Kitabı okurken dilimden keşkeler eksik olmadı.Bu kitabı geçmişte okumuş olsaydım beni nasıl etkilerdi diye.Öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum.İyi okumalar dilerim,esen kalın.
230 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Yazılış itibariyle bölüm bölüm kesitlerle yazılmış, toplumsal hareketleri ilgilendiren , okuyanın kendinde muhakkak bir şeyler bulacağı bir kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, sıfırdan başlayıp nasıl en yükseğe çıkılabileceğini anlatan, toplumsal bilinç düzeyinin ne denli yüksek olmasını gösteren, sadece bir kişi değil muasır medeniyet seviyelerine, başarılarına ancak ve ancak toplumla birlikte olacağını, gençten yaşlısına, işçisinden din görevlisine bir geminin küreklerini hep beraber çekmek gerektiğini ancak bu şekilde ilerleme kat edileceğini gösteriyor . Kitabı okurken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün neden Türk toplumunun bu kitabı okuması gerektiğini çok iyi anladım. Atatürk'ün de bu kitaptaki düşüncelerden , ifadelerden etkilendiğini hissettiğim anlarda oldu. Okuyanın daha da çok okuma isteğini artıracak , insanın ufkunu genişletecek çok güzel bir kitap.
230 syf.
·Puan vermedi
Cesaret Düşünmeyi,

Düşünmek sorgulamayı,

Sorgulamak okumayı,

Okumak Çözümü,

Çözüm Başarıyı,

Başarı Medeniyeti,

Medeniyet Gelişmişliği,

Gelişmişlik kaliteyi,

Kalite huzuru,

Huzur mutluluğu,

Mutluluk olgunluğu
Olgunluk muassır bir toplumu
doğurur.

Bu kitap da gören gözler için ATATÜRK RUHU saklı durur.
230 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Çok severek okuduğum bir kitaptı. Eğitim sistemi, toplum ve bireye dair çok güzel ve önemli tespitlerde bulunan, ayrıca meselelerin çıkmazlarını iyi çözümleyen bir kitaptır.
Tavsiye ettiğim, edilen kitaplardandır.
230 syf.
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Finlandiya’nın esaret içinde bir bataklıklar ülkesi olmaktan, özgür bir beyaz zambaklar ülkesine nasıl dönüştüğünü anlatan kitaptır.

Ülkemizde Atatürk’ün okullarda okutulmasını istemesiyle bilinir. Kitabın kahramanı, Finlandiya eğitim sistemini ve toplum yapısını düzeltmek için uğraşan Snelman adlı aydındır. Snelman ile birlikte toplumun tüm kesimleri bir bütün halinde çalışır ve fakir Finlandiya ülkesini eğitimle kalkındırırlar. Finlandiya en gelişmiş eğitim sistemi”ne sahip olmasıyla bilinir.

Kitap çok akıcı ve eğiticiydi. Ülkemizde gelinen nokta düşünüldüğünde dersler çıkarmamız gereken çok noktalar olduğu görülmektedir.
Ufuk Kalan
Ufuk Kalan Beyaz Zambaklar Ülkesinde'yi inceledi.
@okuyan_pusula·02 Tem 13:16·Kitabı okumadı
Kitap yayınladığından kısa bir süre sonra Balkanlarda ve bizim ülkemizde çok büyük yankı uyandırdı.
Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat emriyle okullarda ve askeriyede bu kitap eğitim bir parçası oldu.

Kitabı anlatmaya başladığımda aslında Türkiye'nin mevcut durumunun ,Finladiya 'nın gelişmeden önceki haliyle benzerlikler taşıdığı söylemeniz muhtemeldir.
.
.KONUSU:1809 yılına kadar İsveç 'e bağlı olan Finlandiya 'nın daha sonra Rusya'nın kontrolüne geçmesiyle başlayacak olan hikaye ,Rusya için çok da gerekli olmayan bu "buzdan ülke"nin kendi başına kalmasıyla devam eder.
Ama otun bile yetişmediği bu soğuk ülkenin aydınları hemen çalışmalara koyulurlar. İlk önce benliklerini kaybetmemek adına dillerini yeniden kullanmaya başlarlar. Çünkü İsveç kontrolündeyken Fince "köylü dili"olarak görülüyor ve konuşanlar cahil sayılıyordu.Ülkenin makûs tarihini değiştiren üç aydından söz edilir.Bunlar :Johan Ludvig Runeberg ,Elias Lönnrot ve Johan Vilhelm Snelman 'dır.Bu aydınlar ;din adamlarını,öğretmenleri kısacası ülkenin aydınları sayılacak kesimleri toplar ve onlara şunu öğütler:"Bu tür mucizevi dönüşümler her bir ülkede ve vilayette,hatta en ücra yerlerde dahi yaşanması mümkündür .Sadece sihirli ellere ,ıleri görüşlü,büyük yürekli insanlara,yorulmadan çalışan kültür emekçilerine ihtiyaç var. "der ve onları bu şekilde örgütler.
.
. .Zaman geçtikçe bu buzdan ülke dünyanın gıptayla baktığı bir yer haline gelir .Hukukundan tutun da sanatına kadar her şey mükemmel işler hâle gelir.
.
.Ülkenin bu duruma gelmesinin yegâne sebebi ise: İnsanların bilinçlendikçe" bu topraklar için bu toplum için ne yapabilirim ?diye düşünmeleridir.
.
Naçizane tavsiyem:Hepimiz bu ülkenin birer ferdiyiz .Kendimizi birer aydın gibi yetiştirmeliyiz.Yeterli donanıma ulaştıktan sonra ise hiç zaman kaybetmeden toplumu aydınlatmaya çalışmalıyız.Bizim onlara ve onların da bize ihtiyacı var.
230 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçek bir kitap istiyorsanız bu kitap tam size göre. Konusu, anlatım tarzı, akıcılık her şey var bu kitapta. Kendim yazsam bu kadar tavsiye etmezdim. Sadece bir defa okunup kütüphaneye kaldırılacak bir kitap değil bu. Mümkünse her yıl okunmalı zaten sayfa sayısı da az. Bir iki günde bitirilebilecek bir kitap. Tüm belediye başkanları, idareciler, yöneticiler, siyasiler, öğretmenler, çiftçiler, esnaflar, gençler, aslında tüm ülke her yıl bu kitabı tekrar tekrar okumalıyız. Dilimizle değil topyekün tüm varlığımızla bilincimizle özümseyerek okumalıyız.
96 syf.
·Puan vermedi
Kişisel gelişim için kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Bir toplumun kalkınması için eğitimin şart olduğunu ve sadece bazı kişilerin değil herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini anlatıyor