Tolga Yalur

Tolga Yalur

YazarÇevirmen
8.0/10
99 Kişi
·
214
Okunma
·
2
Beğeni
·
752
Gösterim
Adı:
Tolga Yalur
Tam adı:
Yazar
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 1985
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·2 günde·10/10
Nazi ve Psikiyatrist kitabı Hitler'in ölümünün ve II. Dünya Savaşı sonrası esir olarak ele geçirilen Alman subayların savaş sonrası yaşadıklarını konu alırken genel olarak Hitler',in sağ kolu olarak görülen en güçlü Nazi liderlerinden biri Hermann Göring ve ABD Ordusu psikiyatrı Yüzbaşı Douglas Kelley'in yaşadıklarına odaklanıyor.

Göring dışında birçok Nazi subayının Nürnberg’de yargılanmalarını ve orada yaşadıkları birçok olayı ve Kelley'in oraya gelip orada yaşadıklarının dışında Kelley'in çocukluğunu da analatan kitap Kelley'in tekrar evine dönüp ailesiyle yaşadığı olayları da içeriyor ve hepsinin gerçek dellillerle vurguluyor.

Yüksek Iq'lu biri olan Kelley'in oğlu yardımıyla yazılan kitapta oğlunun yaşadıklarını da içerirken Nazi'lerin o zaman ki zihin yapısı da anlaşılıyor.O dönemi (2. Dünya Savaşı) yaşayan insanları anladığımız kitapta bir yandan da onların yanına gidip yaşananları gören insanları ve ailelerinin dahi daha sonradan ne hale geldiğini kitapta detaylı olarak görüyoruz.
392 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10
Bitik erkekler... Zimbardo'nun hızla yükselişe geçen feminizm "modasına" sanki bir inat olarak yazdığı, "Konuya bir de biz erkeklerin gözünden bakın. Bir zamanlar çalışan, eve ekmek getiren, kadınına aslanlar gibi bakan erkeklerken yıllar sonra hayata adım atmaya korkan, video oyunu ve porno bağımlısı, umutsuz bir nesil olduk. Ama bir sorun niye olduk?" mesajını sürekli olarak gözümüze dayadığı bir derleme. Derleme diyorum çünkü pek çok makaleden bahsediyor ve bunları yorumluyor. Pozitif ayrımcılığı kendi çıkarları uğruna kullanmayı asla hoş karşılamayan, olabildiğince hayatta eşit şartlara sahip olmayı savunan biri olarak Zimbardo'nun pek çok çarpıcı tespitini beğendim. Ancak Zimbardo'nun alttan alta verdiği "Bu zalım kadınlar hep erkekleri sömürüyor" mesajını almaktan da pek hoşlanmadım. Çalışmalarıyla dünyaca ünlü bir sosyal psikologtan böyle "ekşimsi", herkesin yapabileceği sığ bir genelleme beklemezdim.
200 syf.
·1 günde·10/10
Oldukça yalın ve tıbbi terimlerden arındırılarak yazılmış olan bu eser de uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmak için ufacık dokunuşların nasıl domino etkisi yapıp, bedenimizi sağlıklı tutmamız için ana başlıklar altında notları verilmiş...

Yazarın dünyanın önde gelen kanser profesörlerinden biri olması verdiği bilgileri daha bir dikkat ile okumamı sağladı...

Hasta olmadan önce neler yapabileceğimiz hakkında aydınlatıcı bir eser olmuş. Beslenmemizden, ruhsal dünyamıza, uykumuzdan egzersizlere kadar küçük dokunuşların mucizelerini görebileceğimizi ön gören yazar, eserinde ki uygulamaların yarısını bile yapan bir insanın, sağlığına neler kattığının farkını hemen anlayacağını iddia ederken kesinlikle haksız değil...

Bilgilendirici, yalın ve anlaşılır bir dille yazılmış olması ise kitabı daha da değerli kılıyor. İçerisinde yok denecek kadar az tıbbı terim var. .

Sıkılmadan okunacak bu eseri siz kitap dostlarıma tavsiye ederim...
288 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Yıllardır meditasyon yapan biri olarak kampanyadan aldığım ve tıka basa doyurucu bir kitapla karşılaşmam beni inanılmaz mutlu etti.

Ara ara YouTube'dan Harris'i izledim. Öyle tatminkar ki.. Kendi tatmin sürecini tüm detaylarıyla anlatıyor.

Ben inanılmaz başarılı buldum. Bu konuda çok fazla okudum ve en iyileri arasında olduğunu iddia edebilirim.

İyi okumalar
392 syf.
·Beğendi·8/10
Y kuşağı için sert bir eleştiri, Kafka kitapları kadar buhrana sokarak başlıyor. Sonra daha normal bir ruh hali ile okunuyor. Son 90 sayfası kaynakça. Bir de, kadınlara yönelik kısımları da var ve maskülizm vurgusu olmasını da beğendim.
392 syf.
·6 günde·10/10
Amerika'da erkek çocukların okul başarılarının ve sosyal faaliyetlere katılımının düşmesi fark eden, bunun üzerine akıl yürüten iki psikolog. Erkeklerin teknoloji çağı ile birlikte içine düştükleri krizi soğukkanlılık ve sağduyu ile ala almışlar. Çalışmalarını bilimsel verilerle destekleyen akademisyenlerimiz objektifliklerine gölge düşürecek ideolojilerden uzak durmuşlar. İsmine bakarak feminizmin etkili olduğu algısı oluşabiliyor fakat içeriğine baktığımızda görmekteyiz ki Sezar'ın hakkı Sezar'a verilmiş. Konunun ele alınışı da oldukça yapıcı. Maalesef ülkemizde sadece felaket tellalları sorunları dile getirmele yetiniyor. Bu kitapta krizin belirtileri, nedenleri ve çözüm önerileri sunulmuş. Feminizmin yıkıcılığından ataerkil rüyaların uyuşturuculuğundan uzak bir gerçeklik zeminine oturtulan bu kitap bize de yol gösterici olmalı.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap size bildiğiniz tüm doğruların birer yanlış olduğa inandırıyor hayata yeni bir pencereden bakmanızı sağlıyor.
Kişisel gelişim üzerine yazılmış oldukça başarılı bir kitap.
Kitapta belirtilen görüşlere katılıp katılmamak size kalmış ancak katılmasınız bile size hayata dair farklı bir bakış açısı sunuyor kitap.
Ayrıca anlatımı ve cümle-kelime seçimleride oldukça başarılı.
Bence kesinlikle okunması gereken bir kitap.
352 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
İçeriğinde fazlaca terminoloji barındırmasına rağmen yazarın anlatımı sayesinde kolaylıkla okunabilen, konusuna ilgi duyan herkese önerebileceğim bir kitap. Beklentimi karşılamayan tek yani, savaş ortamındaki toplumla ile ilgili daha fazla ayrıntı içereceğini düşünüyordum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tolga Yalur
Tam adı:
Yazar
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 1985

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 214 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 254 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.