Tolgahan Uzun

Tolgahan Uzun

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Tanrı İyi, Peki Ya İnsan? Felsefe Okulu-1
Nasıra, Kindi, Yeşaya, Alexis ve Serena...
Hristiyan, Müslüman, Yahudi ve Ateizme gönül vermiş beş genç filozof...
Yıl 2125'tir ve Tel Aviv Ezra Üniversitesi, Felsefe Bölümü, beş genç filozofu bir araya getirir.
Bu beş gencin tek ortak noktaları "SORGULAMA" yetileriydi. İnançları,
doğruları-yanlışları, iyiyi-kötüyü, Tanrıyı, aklı sorgulamaktan hiçbir şekilde çekinmiyorlar vazgeçmiyorlardı.
"Sorgulayan insanın körü körüne bağlılığı yoktur. O her şeye soru sorar. inanmak değil bilmek ister. Bildikten sonra inanmak ister."
Serena:
" İyi ve kötü yaşamla zihnimiz arasındaki bağlantılara verilen isimdir. Eğer her şey iyi veya her şey kötü olsaydı yani zıtları olmasaydı, yaşamın bir anlamı ve değeri de olmazdı.
Nasıra:
" Kötülüğün yalnızca insanlara mahsus bir şey olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. Kötülüğün Tanrısı bizleriz!"
"Kötülüğü yaratan Tanrılardan biri olmaktansa iyiliği gören biri olmayı yeğleyelim."
Kindi:
"Müslümanlar açısından din adına savaşan sadece birisini görüyorum. O da Hazreti Muhammed... O'nun savaşlarında tek bir gaye vardı. O'nun amacı, Tanrının iyiliğini gönüllerinde kötülüğü kral edenlere duyurmaktı.
Dinler iyiliği önemser ama iyilik evrenin kendisindedir..."
Alexis:
"İyi veya kötü, yaşadığımız evrenin vazgeçilmez ikilisidir. İyi ve kötünün inançlarla değil, bilgi ile kavranacağını düşünüyorum. İnançlar ve dinler, dünyada iyiliğin hüküm sürmesini isterler ve bunu da sanıldığı gibi Tanrı aracılığı ile değil de insanların zamanla yaşadıklarından dersler çıkararak yaparlar."
Yeşaya:
" İyi ve kötü, bizlerin sınavıdır. Tanrı'nın bizleri sınamasının bir ürünüdür. Tanrı, bir sevgidir. Sevginin kendisidir. Ama Tanrı, kötü değildir ve olamaz da. Sadece insan kötü olabilir."
İyi ve kötünün yaşamımızdaki yeri nedir?
Kötülüğü Tanrı mı yarattı, insanlar mı? Tanrı'nın yarattığı kainatta her şey olumlu olsaydı, yaşamın anlamı nasıl olurdu?
Sorgusuz sualsiz kabul ettiğimiz şeyler miydi gerçek olan ?
Beş gencin yaşam felsefeleri, sonunda değişiyor muydu?
Kitapta sorulara cevap verilirken Kur'an'dan, İncil'den ve Tevrat'tan bölümler aktarılmış. Darwin'in Evrim Teorisi'nden bahsedilmiş.
Okurken sizin de sorguladığınız, düşündüğünüz, öğrendiğiniz bir kitap...
Kitapta "Hayır olamaz !!!!" dediğiniz ve hiç beklemediğiniz bir bitişle karşılaşıyorsunuz. Her bitiş bir başlangıç olduğuna göre soruların cevaplarının geldiği devama hazır olalım mı?
Eğer Tanrı hem güçlü hem de kötülüğü ortadan kaldırmak niyetinde ise bunca kötülük nasıl oldu da var oldu ?
David Hume
#TanrıİyiPekiyaİnsan #TolgahanUzun #Alıntı
Bizi gerçekliğe yaklaştıracak olan şey birbirimizin duygu ve düşüncelerine verdiğimiz değer olacaktır ...
Bir insan bir hikayedir ve bu hikayedeki kahramanlar bizle birlikte bizi taniyan ve bilen insanlardır.İyi ve kötü olup olmadıkları o kadarda önemli degildir çünkü
onlar olmadan bizim bir hikayemiz olmazdı ...
#Tolgahanuzun
188 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
#Tanrıiyipekiyainsan
#Tolgahanuzun
#kitapyorumu
Nasira: Babası fizik profesörü annesi lise öğretmeni müslüman kökenli bir ailenin çocuğu Tel Aviv deki değerli okullarda okumuş tıp fakültesi kazanmış fakat felsefi kitapları daha çok okuduğu için tıptan felsefeye geçiş yapmıştır .
Kimdi: Babasının teşviki üzerine felsefe okumayı hak kazanmış ,inşaat mühendisi babanın tek oğlu
Yaşeya: Yahudi kökenli Avrupa'daki okullarda sosyoloji okumayı istiyordu fakat aldığı puan 89 1 puanla kaçırdığı için Tel Aviv de felsefe bölümünü kazandı .
Alexis:Katolik ve Hristiyan bir ailenin çocuğu dini inancı olmayan kiliseye gitme inancı olmadığı gibi Tevrat ve İncil i genellikle sorgulama için okurdu .Evrim teorisiyle ilgiliydi.
Serena: Doğuştan okuma ve yazma bilen özel yetenekli bir çocuktu.Annesi ve babası ataistti.Serena ailesinin aksine bir yaratıcının olduğuna inandı.Bu sebeple felsefeye merak saldı.
Nasira ,Kindi ,yaseya, Alexis ,Serena Tel Aviv deki Ezra üniveristesi felsefe bölümünü kazandılar.Zamanla çok iyi arkadaş oldular ,dinleri mezhepleri ayrı olsa bile dostlukları ile herşeyin üstesinden geliyorlardı.
" Kardeşini sevmeyen insan ,inandığı Tanriyi sevemez; kardeşini seven insan inandigi Tanrıyı sever inancindaydi her biri... Alexis ve Serena özel yurtta diğerleri devlet yurdunda kalmaya başlar. Bu üniversite Oxford ve Harward gibi üniversiteleri geride birakarak Dünya üzerindeki en başarılı eğitim ve öğretim sistemiyle de en ilginç üniversitelerden biridir.
Örf Dr. Etica bir gün sınav yapmaya karar verir
Bir müslüman öğrenciye su soruyu sorar:
Hristiyan olsaydın diğer inançlara bakışın nasıl olurdu?
Nasıl bir hristiyan olurdun ?
Bir hristiyan öğrenciye sorar;
Müslüman olsaydın diğer inançlara bakışın nasıl olurdu ? Nasıl müslüman olurdun?
Zeka seviyesi üst derece olan öğrencilerin hiçbiri bu sorulara içten cevap veremediği için hiç birinin sınav sonucu iyi gelmemiştir.
Ben benliğimi kaybetmeden neden sen olamıyorum?
Sen senligini kaybetmeden neden ben olamıyorsun?
Sorularına yanıt aramaktadırlar.
Bir gün başka bölümün öğrencilerinden bir kaçı prostesto düzenler.Universitenin Dekanı Tel Aviv emniyet müdürlüğüne haber verir .Polisler gelir ,Nasira ,yaseya,Alexis, serana ve Kindi diğer yaralanan arkadaşlarını kurtarmak için olaya karışır .arkadaşlarını kurtarmak amacıyla girilen çatışmada nasira ve Kindi vurularak olur .Tanrı iyimidir?
Kötü müdür? yoksa Tanrı iyi insanları her zaman alıp yaşama kötülerin hakim olmasından yana mıdır?
Gibi cevabı bilinmeyen sorulara cevap aramıştır sayın yazarımız ...İnsanların iyi veya kötü olması ,gerçekliğin felsefesi, evrim teorisi, varoluş ,dinlerin varlığı ve var olma sebepleri nelerdir? gibi bir çok konuya açıklık getirmiş ve sıradışı bir kitap olmuş Kitapta İncil ve Tevrattan alıntılar bulunmaktadır.Herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.Yazarimizin okuru bol kalemi daim olsun başarılar diliyorum keyif alarak okudum

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.