Tolgahan Uzun

Tolgahan Uzun

Yazar
9.4/10
5 Kişi
·
11
Okunma
·
2
Beğeni
·
53
Gösterim
188 syf.
·Beğendi·8/10
Farklı dinlere mensup , farklı kültürlerde yetişmiş gençlerin sorgulama ve öğrenme dürtüsü ile yanıp tutuşarak ; bunun akabinde kazandıkları felsefe okulunda başlarından geçen olayları çok keyifli bir anlatım ile okuyacağınız kitap , felsefeye giriş için uygun ve teşvik edicidir. En kısa zamanda ikinci kitabı da okuyacağım.
188 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
#Tanrıiyipekiyainsan
#Tolgahanuzun
#kitapyorumu
Nasira: Babası fizik profesörü annesi lise öğretmeni müslüman kökenli bir ailenin çocuğu Tel Aviv deki değerli okullarda okumuş tıp fakültesi kazanmış fakat felsefi kitapları daha çok okuduğu için tıptan felsefeye geçiş yapmıştır .
Kimdi: Babasının teşviki üzerine felsefe okumayı hak kazanmış ,inşaat mühendisi babanın tek oğlu
Yaşeya: Yahudi kökenli Avrupa'daki okullarda sosyoloji okumayı istiyordu fakat aldığı puan 89 1 puanla kaçırdığı için Tel Aviv de felsefe bölümünü kazandı .
Alexis:Katolik ve Hristiyan bir ailenin çocuğu dini inancı olmayan kiliseye gitme inancı olmadığı gibi Tevrat ve İncil i genellikle sorgulama için okurdu .Evrim teorisiyle ilgiliydi.
Serena: Doğuştan okuma ve yazma bilen özel yetenekli bir çocuktu.Annesi ve babası ataistti.Serena ailesinin aksine bir yaratıcının olduğuna inandı.Bu sebeple felsefeye merak saldı.
Nasira ,Kindi ,yaseya, Alexis ,Serena Tel Aviv deki Ezra üniveristesi felsefe bölümünü kazandılar.Zamanla çok iyi arkadaş oldular ,dinleri mezhepleri ayrı olsa bile dostlukları ile herşeyin üstesinden geliyorlardı.
" Kardeşini sevmeyen insan ,inandığı Tanriyi sevemez; kardeşini seven insan inandigi Tanrıyı sever inancindaydi her biri... Alexis ve Serena özel yurtta diğerleri devlet yurdunda kalmaya başlar. Bu üniversite Oxford ve Harward gibi üniversiteleri geride birakarak Dünya üzerindeki en başarılı eğitim ve öğretim sistemiyle de en ilginç üniversitelerden biridir.
Örf Dr. Etica bir gün sınav yapmaya karar verir
Bir müslüman öğrenciye su soruyu sorar:
Hristiyan olsaydın diğer inançlara bakışın nasıl olurdu?
Nasıl bir hristiyan olurdun ?
Bir hristiyan öğrenciye sorar;
Müslüman olsaydın diğer inançlara bakışın nasıl olurdu ? Nasıl müslüman olurdun?
Zeka seviyesi üst derece olan öğrencilerin hiçbiri bu sorulara içten cevap veremediği için hiç birinin sınav sonucu iyi gelmemiştir.
Ben benliğimi kaybetmeden neden sen olamıyorum?
Sen senligini kaybetmeden neden ben olamıyorsun?
Sorularına yanıt aramaktadırlar.
Bir gün başka bölümün öğrencilerinden bir kaçı prostesto düzenler.Universitenin Dekanı Tel Aviv emniyet müdürlüğüne haber verir .Polisler gelir ,Nasira ,yaseya,Alexis, serana ve Kindi diğer yaralanan arkadaşlarını kurtarmak için olaya karışır .arkadaşlarını kurtarmak amacıyla girilen çatışmada nasira ve Kindi vurularak olur .Tanrı iyimidir?
Kötü müdür? yoksa Tanrı iyi insanları her zaman alıp yaşama kötülerin hakim olmasından yana mıdır?
Gibi cevabı bilinmeyen sorulara cevap aramıştır sayın yazarımız ...İnsanların iyi veya kötü olması ,gerçekliğin felsefesi, evrim teorisi, varoluş ,dinlerin varlığı ve var olma sebepleri nelerdir? gibi bir çok konuya açıklık getirmiş ve sıradışı bir kitap olmuş Kitapta İncil ve Tevrattan alıntılar bulunmaktadır.Herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.Yazarimizin okuru bol kalemi daim olsun başarılar diliyorum keyif alarak okudum

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.