Tom Butler-Bowdon

Tom Butler-Bowdon

Yazar
9.2/10
11 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
512
Gösterim
Adı:
Tom Butler-Bowdon
Unvan:
Avustralyalı yazar
Doğum:
Avustralya, 8 Kasım 1967
"The hardest thing for human beings to do is to know themselves and to change themselves." (Alfred Adler)

İnsanoğlu için yapması en zor şey, kendini bilmesi ve kendini değiştirmesidir.
"Blackmailers create a “FOG” of “Fear, Obligation, and Guilt,” whichmakes it sometimes difficult to see how we are actually being treated."

Duygusal şantajcılar, bazen bize aslında nasıl davranıldığını görmemizi zorlaştıran ve "Korku, Zorunluluk (Minnet) ve Suçluluk"tan olma bir "Sis" yaratırlar.
"What is the key to releasing yourself from your emotional prison? Simply this: Your thoughts create your emotions; therefore, your emotions cannot prove that your thoughts are accurate. Unpleasant feelings merely indicate that you are thinking something negative and believing it. Your emotions follow your thoughts just as surely as baby ducks follow their mother.” (David. D. Burns - Feeling Good)

Kendini duygusal zindanından kurtarmanın püf noktası nedir? Basitçe şu: Düşüncelerin duygularını yaratır; tam da bu yüzden, duyguların, düşüncelerinin isabetli olup olmadığını ispatlayamaz. Nâhoş hisler sadece bir şey hakkında negatif düşündüğünü ve buna inandığını gösterir. Duyguların, düşüncelerini yavru ördeklerin annelerini izlediği gibi izler.
"We can get closer to generalities by solving the strange cases."

Genelllemelere ancak garip vakaları çöze çöze yaklaşabiliriz.
"We are wasting our life if we think our childhood has delivered present misery or if it has made us passive about the future."

Şayet şu anki ızdırabımızın çocukluğumuzun armağanı olduğunu düşünüyor yahut bu durum bizi gelecek hakkında pasif kılıyorsa hayatımızı kendimiz mahvediyoruz demektir.
"Perception without judgement is spineless; judgement with no perception is blind." (Briggs Myers)

Muhakemesiz sezgi omurgasız; sezgi olmadan muhakeme ise kördür.
"Rogers also shattered the idea of the calm and collected therapist who objectively listened to clients’ issues. He asserted the right of therapists to have a personality, to express emotions themselves. If, for instance, in the course of the session he felt hostile or annoyed, he would not pretend to be a pleasant, detached doctor. If he did not have an answer, he would not claim he did. If the psychologist–client relationship was to rest on truth, he felt, it had to include the moods and feelings of the practitioner."

Rogers aynı zamanda danışanının sorunlarını bir nesne gibi dinleyen duygularını belli etmez terapist fikrini yıkmıştır. O, terapistin bir kişiliğe sahip olma ve kendi duygularını ifade etme hakkını savunur. Mesela, terapi sırasında düşmanca hissetti yahut sinirlendi mi, keyifli ve tarafsız numarası yapmaz. Şayet psikolog-danışan ilişkisi dürüstlük üzerine kuruluysa, bunun pratisyenin duygudurumu ve hislerini de içermesi gerektiğine inanır.
312 syf.
·3 günde
İnsanın en büyük keşfi kendini keşf etmesidir. Bazen insan insanları keşf etdiyini düşünür ve insanlarında onu. Lakin bir zaman gelir keşf edilmediyi için haykırmaya başlar. Haykırışlarını anlayacak insanlar ister. İnsanlar onu anlamadıkca kendini yargılamaya başlar ve yargıladıkca kendini yavaş - yavaş keşf eder. Çalışın kendinizi keşf edin. Çünki bu hayatınızda size sonsuz kalan en değerli manevi hayatınız olacak.
İnsanın en büyük keşfi kendini keşf etmesidir. Bazen insan insanları keşf ettiğini düşünür ve insanlar da onu. Lakin bir zaman gelir keşf edilmediği için haykırmaya başlar. Haykırışlarını anlayacak insanlar ister. İnsanlar onu anlamadıkca kendini yargılamaya başlar ve yargıladıkca kendini yavaş - yavaş keşf eder. Çalışın kendinizi keşf edin. Çünkü bu hayatınızda size sonsuz kalan en değerli manevi hayatınız olacak.
312 syf.
·10 günde
Mutluluğun gerçek anlamı
Sezgilerimizin hayatımızı kurtarabileceği
İnsanlarla daha iyi iletişim kurma ve onları etkilemenin sırları
Davranışlarımızın ve düşüncelerimizin ardındaki sırlar

50 Psikoloji Klasiği ile daha bir çok kavram açıklığa kavuşuyor
50 psikolog ve/veya psikiyatrist eserleri ve kısa tanıtımı yer almakta.
Alfred ADLER, Sigmund FREUD, Abraham MASLOW, Eric BERNE ve daha pek çok isimle bu kitapta tanışacaksınız. Psikolojiye ilgisi olanlara tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tom Butler-Bowdon
Unvan:
Avustralyalı yazar
Doğum:
Avustralya, 8 Kasım 1967

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.