Tony Myers

Tony Myers

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
1
Beğeni
·
295
Gösterim
Lacan, modern çağın, insan türünün İmgesel doruğu olduğuna hükmetmiştir, çünkü bu çağ, insanların kendileri konusunda, kendilerini görme konusunda takıntılı oldukları ve insanın yarattıklarının dünyaya egemen olduğu bir çağdır.
Devletin İdeolojik Aygıtları, biz bir sistemin farkında değilken bile o sistemin doğruluğuna ilişkin bir inanç yaratarak belirli bir sistem içindeki inancı üreten mekanizmalardır. Bilinçdışı bir biçimde inancımızı önceden yapılandırır ve böylelikle de bizi ona alıştırır.
Gerçeği dolaysız bir şekilde kavrayabiliyor olsaydık, özneler olarak ortadan kaybolurduk. Bunun nedeni şudur: Eğer her şey tam da kastetildiği gibi olsaydı, eğer her şey kendi tamlığı içinde kavranabiliyor olsaydı, eğer sizin dünyayı görme biçiminizle benim görme biçimim arasında hiçbir farklılık bulunmasaydı, başka bir deyişle, her gösteren her gösterilenle mükemmel bir biçimde eşleşseydi ve her gösterge her göndergeyle eşleşseydi, gösteren zinciri diye bir şey söz konusu olmazdı. Ortada yalnızca, Gerçekle mükemmel bir mütekabiliyet içinde bulunan Simgesel Düzen olurdu. Bizi insan yapan şey, ya da daha kesin söylenirse, bizi özne yapan şey, gösteren zinciri ve bu zincir dolayısıyla yaptığımız tercihlerdir.
Sanki liberal kapitalizm, küresel bir çevre felaketi koşullarında bile bir şekilde hayatta kalmayı başaracak gerçekmiş gibi, dünyanın sonunu tahayyül etmek, üretim biçiminde daha mütevazi bir dönüşümü tahayyül etmekten çok daha kolay görünmektedir.
“bir ideoloji, ilk bakışta onunla çelişen olgular bile onun lehine savlar olarak iş görmeye başladığı zaman gerçekten başarılı olur”
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.