Toprak Deniz Odabaşı

Toprak Deniz Odabaşı

Çevirmen
8.5/10
17 Kişi
·
30
Okunma
·
0
Beğeni
·
76
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Gotik edebiyatın en önemli yedi şahsiyetinin yedi öyküsünün bulunduğu' Gotik Öyküler'i bitirdim ve keşke her yazardan bir öykü yerine daha fazla öykü olsaydı diye düşündüm....Korkunun ustalarından birbirinden ilginç,enteresan ve güzel öyküler seçilmiş....Bunlar hakkında bir şey söylemek ya da yazmak haddime değil....Sadece başım önde saygıyla eğiliyorum efendim......
128 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
İlk kez okuduğum yazarlardan bir tanesi. Kitabın içinde sekiz adet öykü bulunmakta ve anlatım hepsinde birinci tekil şahıs. Kitapta üç - dört adet yazım yanlışı var.

Okumaya başladığım ilk anda H.P. Lovecraft okuyormuşum hissine kapıldım. Çok geçmeden Cthulhu da görünce acaba Howard mı Lovecraft’dan etkilendi yoksa tam tersi mi diye merak ettim. Bunun sebebi de arka kapağa bakmamış olmam. Ben genelde sonradan okuyorum çünkü o anda unutamayacağım bazı ipuçları arka kapaklara yazıldığından tadım kaçsın istemiyorum.

Howard’ın tüm öykülerini sevdim ama kafam biraz karışmadı da diyemem. Hikayelerin bazılarında Türklerden bahsetmiş. Sonra başka bir öyküde Muhteşem Süleyman için soykırım yaptığını söylüyor. İnsanı bir düşünce alırken de iyi ki Süleyman bu halkı katletti deyiveriyor. Bu noktada çeviri yüzde yüz mü, değil mi diye biraz tereddüt ettim ama çok da fazla kafa yormadım. Bu hikayelerin çoğu eski mitlere dayanarak yazıldığı ve ben de bunlara pek hakim olmadığımdan bir yorum yapmam doğru olmaz. Belki tarihi bilgisi biraz daha fazla olan birileri daha net bakabilirler bu öykülere. Öykülerin sonları gayet açık ve sizi soru işaretlerine gark etmiyor. Yine de bazı noktalarda kendini tekrarlamış gibi hissettiriyor. Belki kendi tarzıyla alakalı bir durumdur. Ben en çok “Ölümün Korkunç Dokunuşu” ve “Deniz Laneti” adlı öyküleri beğendim. Bazı noktalarda kafasındakileri tarif etmekte güçlük çekmiş gibi geldi. Ben kitaplardaki abartılı cümleleri pek sevmiyorum. Özellikle birinci tekil şahıs anlatımlarındaki abartılı ve karşısındakini inandırmaya yönelik ısrarcı sözcükleri. Mesela; size yemin ederim ki gördüklerim karşısında aklımı kaçırmak üzereydim, aklımı hala nasıl kaçırmadım bu dehşet ve korkunç şey karşısında bilemiyorum, gibi.

Bu arada yazar 1906 yılında doğup 1936 yılında intihar etmiş. Yine de ben Howard’ı Lovecraft’dan daha çok beğendim şu anlık. İkisinden de çok bir şeyler okumadım. Belki ilerleyen zamanda bu fikrim değişebilir.

İçindeki Öyküler:

Çatıdaki Şey
Asurbanipal’in Ateşi
Kara Taş
Sırtlan
Deniz Laneti
Düşteki Yılan
Villerefére Ormanında
Ölümün Korkunç Dokunuşu
128 syf.
·9/10
Dünyanın ilk sahibi insan değil, insan gelmeden önce de burada varlıklar vardı. Şimdi de inanılmıyacal kadar eski çağlardan bu güne kadar hayatta kalmış olanlar var.
170 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Birbirinden kaliteli 7 yazarın 7 hikayesinden oluşan bu derleme korku edebiyatının güzel örneklerini bünyesinde barındıran bir kitap. İçindeki hikayelere gelecek olursak;

1. Sarı Duvar Kağıdı (Charlotte Perkins Gilman) : Bir kadının yazlık evinde bulunan sarı duvar kâğıdı ve onunla kurduğu tuhaf bağı anlatıyor.

2. Papazın Kara Peçesi (Nathaniel Hawthorne) : Rahip Hooper’ın yüzünü tamamen örtmesiyle çevresindeki insanların üzerinde oluşturduğu tekinsizlik hissiyatını anlatıyor.

3. Kuledeki Oda (E.F. Benson) : Rüya ve gerçeklik arasında gidip gelen genç bir adamın sonunda korkularıyla yüzleşmesini anlatıyor.

4. Duvardaki Fareler (H.P. Lovecraft) : Eski bir malikane, duvarlardan gelen sesler ve yeraltı şehrinin keşfi gibi unsurları anlatan enfes bir hikaye.

5. Topal Rahip (S.Carleton) : Efsaneleri, efsanevi varlıkları ve kurt adamları anlatan bir hikaye. Yazarın ilk eseridir.

6. Ceset Hırsızları (R.L. Stevenson) : İki doktorun tekinsiz kişilerce sağlanan bedenler üzerindeki çalışmalarını konu alıyor.

7. Berenice (Edgar Allan Poe) : Çiftlerden birinin ölüme olabildiğince yakın olması ve diğerininse eşinin dişlerine karşı duyduğu sapkın takıntısı anlatılıyor.
128 syf.
·Puan vermedi
Robert E. Howard (1906-1936). Kendi eliyle sonlandırdığı ömrünün professyonel yazarlık kariyeri boyunca durmadan üretti. Kısa öykü, roman ve şiir formatında kaleme aldığı western, güneyli gotiği, boks hikâyeleri, korku ve baş mimarı sayıldığı kılıç ve büyü türlerinde eserler verdi.

Howard’ın kariyeri boyunca öncüllüğünü yaptığı kılıç ve büyü o kadar sevilmişti ki, rivayete göre, Weird Tales editörü Farnsworth Wright türe tutkunluğundan ötürü seçici davranarak, günümüzde kozmik korkuyla anılan H.P. Lovecraft’ın Deliliğin Dağlarında (At the Mountains of Madness) eserine dergide yer verememişti. Ne ilginçtir, bugün birini kılıç ve büyünün diğeriniyse kozmik dehşetin ustası namıyla andığımız bu iki isim mektup arkadaşıydılar. Bazı temel hususlarda ayrılıyor olsalar da bildiğimiz dünyaya ait olmayan insan dışı kötülük ve ona hizmet eden insanlığın yüz karalarına duydukları hoşnutsuzluk ortak noktalarıydı. Birbirlerine ve işlerine övgüyle yaklaşan ikiliden Howard, Lovecraft’ı takdir etmekle yetinmeyip bazen doğrudan bazen de dolaylıca, Cthulhu mitosuna ilişkin hikâyeler kaleme almıştı.

Cemalettin Sipahioğlu

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...nde-dolasan-oykuler/

Yazarın biyografisi

Adı:
Toprak Deniz Odabaşı

Yazar istatistikleri

  • 30 okur okudu.
  • 28 okur okuyacak.