Tuba Öztürk

Tuba Öztürk

ÇevirmenEditör
8.1/10
139 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
77
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
159 syf.
·4 günde
Arkadaş gerek düz gerek...

İnsan, inanı bir yolculukta tanır. Yoldur bu; uzundur, çilelidir, sabır ister, birbirini kollamak ister, korumak ister.

Kader birliğidir yolculuk, ne gelirse başa; üleşmek gerek. Kırılma noktasında, kıvırmak heç ola.! Daha da tutunmak gerek. Biri yolculuğun meşakketini yüklenmişken, bir diğeri sırıtmanın provalarını yapıyor. Bak hele puşta..!

Bu kitapta da arkadaşlığın ve yolculuğun uzun soluklu maceraları anlatılmakta. Dostluğu, paylaşmayı, zorluğu, zorbalığı, açlığı, sefaleti, adaleti tartacağınız okunası kitap...

Vesselam...
96 syf.
·Beğendi·10/10
Her insanın okuması gereken 3 farklı hikayeden oluşup her hikayeden hayat dersi alacağınız bir kitap .. Tolstoy’un en sevdiğim hayattan bir kitabı ...
367 syf.
·10/10
Platon şöyle der;’25 yaşında başlasanız anatomi,siyaset,patoloji,matematik,tarih,felsefe gibi alanlara ortalama 3-5 yılınızı verseniz 50 yaşınıza geldiğinizde dünyayı yönetebilecek bilgeliğe erişmiş olursunuz.’Devlet adlı kitabı nda..20 yıl geçmesine rağmen kitaba dair unutmadığım en vurucu ve ilham verici fikir bu idi..
204 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap insanın hayata dair bakış açısında değişimlere sebep oluyor. Sevginin neler yapabileceği gösteren kitap aynı zamanda kıskançlığın bir insanı nasıl değiştirdiğinin ispatı diyebiliriz. Eski dönemlerde insan statülerinin ve zamanın etkisini gösteren bir şahseher.
Bakış açısında ufuk açmak istiyorsanız mutlaka okumalısınız
367 syf.
·Beğendi·10/10
Adamlar yıllar öncesinden nasıl bir devlet oluşacağını tartışıp temelleri üzerinde yürürken halen daha biz veya bizim gibi ülkelerin devleti oluşturmayı geç devlet kelimesinin manasını çözmeye çalışmamız çok içler acısı bir durum malesef.
367 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap Sokratesin ve arkadaşlarının ideal devlet nasıl olunur tartışması üzerine yazılmıştır.Devletin yönetim şeklinden, yöneten kesime kadar ,kadın- erkek egemenliğinden yonetim değerlerine kadar bir çok konuya değinmiştir. Ayrıca kitabın sonlarına doğru platonun "mağara metaforu"nuda ele almistir.Adalet nedir ,doğru nedir ,iyi kötü nedir gibi sorularla devlet yapılanmasına dair tartışarak diyalektik sorgulamaya götürebilecek yapidadir.
367 syf.
·Puan vermedi
Bir dehanın kaleminden çıkan bu kitabı okudum ve başka bir kitap okumadan yeniden okumaya başlıyorum. Mükemmel bir şaheser. Sohbete dahil olup sizde tartışmalara katılıyor ve fikirlerinizi sorguluyorsunuz. Bence mutlaka okunması gereken kitaplar arasında. Teşekkürler Platon..
367 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
Kitabın sayfalarına tekrar baktığımda çok fazla şeyin altını çizdiğimi gördüm. Üzerine düşünülmesi gereken şeyler olarak not etmiştim bunları. Kitap, başlangıçta tanıttığı kişiler ve aralarda sokaktan geçerken ortama katılanlarla ilerliyor. Öyle bir sistematik düşünce akışı ile sohbet diyorlar ki, hayran kalmamak elde değil. Mükemmel bir tartışma ahlakı örneği gösteriyor kitap aynı zamanda. Diğer yandan da bilimsel bir tarafı var. Tartışmalarda bir hipotez öne sürdüğünde, karşı taraf bunu örneklerle geçerli kılmanı bekliyor. Karşı savlara karşı öne sürülenler, yanlışlanabiliyor veya bir anlamda doğrulanabiliyor. Kitabı okuduktan sonra araştırmıştım. Bu Sokrates'in yarattığı tarzdan bir şeyler almış olmalıydık. Araştırdığımda, 'Socratic Questioning' diye bir öğrenme metodu sunulduğunu gördüm. Kitap, nasıl düşüneceğini bilemeyen kitleler için gerçekten klavuz niteliğinde. Son olarak da, eğer biriyle tartışırken çok yoruluyorsanız, bu kitabı okumasını tavsiye edebilirsiniz.
Hasan Ali Yücel' e teşekkürler.
İyi okumalar.
367 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
İlk başlarda ağır gelse de ilerleyen aşamalarda sürükleyici oldu. Sürekli sizi düşündürmeye itiyor ve diyalektik sorgulama tarzı çok akıllıca oluyor. Size sorar gibi ilerliyor, 2500 yıl önceki birisiyle konuşuyor gibi hissediyorsunuz. Düşünmediklerinizi düşündürüyor, mutlaka okumalısınız.
Beyin yakan bir kitap. Yarıda bıraktım dedim ama 20. Sayfada falan bıraktım. Sorular, kavramlar pert etti beni. Felsefe zor iş, bana göre değilmiş...