Tuğçe Ak Özden

Tuğçe Ak Özden

Çevirmen
8.5/10
2 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
308 syf.
·Beğendi·10/10
"Bir işe kadın eli değince her şey yerli yerine oturur."
.
.
Kafka diyor ya hani, bir kitabı bitirdiğiniz zaman balyoz etkisi yaratacak, şöyle bir sarsacak sizi diye, işte bu kitap tam da öyle bir etki yaratıyor okuyucuda. Kitaba başlamadan önce o kadar çok olumsuz yorum duydum ki hayır o yorumlara aldansam şu güzelim eserden mahrum kalacaktım. Ve ben okumaya başladıktan sonra o kadar çok mesaj geldi ki kitabın nasıl ilerlediğine dair sorular soranlar vs. Artık Kafka aşkı mı dersiniz başka bir şey mi bilmem ama ben kitabı 1, 1.5 gün gibi kısa bir zamanda bitirdim ve tadı damağımda kaldı. Tekrar okurum diyebileceğim kitaplardan biri oldu açıkçası.
.
.
Başlangıç olarak Dönüşüm kitabındaki gibi bir girişle başlıyor. Josef K. saygın bir banka memurudur. Bir sabah uyandığında, işlediği suçun ne olduğunu bilmeden tutuklanıyor. Kitabın sonuna kadar suçunun ne olduğu koca bir sır ve bu suça karşı da kendini savunmak zorundadır. Yalnız şöyle de bir durum var: Josef K. tutuklanıyor ama hapse atılmıyor. Gözaltına alınmıyor. E doğal olarak bu nasıl bir tutuklanma diyor insan. O zaman bunlar bir metafor.
.
.
Ortada bir dava var. Sonuca bağlanması gerek. Kafka hukuk okumuştur. Kitaptaki karakterimiz de bankada çalışıyor. E Kafka da yıllarca sigorta şirketinde çalışmıştır. Biraz kendi yaşamı ile de özdeşleştirmiş olarak buldum ben eseri.
.
.
Kitap "Korku Çağının Kuşatmalı Yaşamının Öyküsü" olarak adlandırılıyor. Karakterimiz önce bu davayı umursamıyor ama sonra bundan kurtulmak ve bir sonuca ulaşmak için uğraşıyor. Zayıflık, itilmişlik, güçsüzlük ve çaresizlik gibi psikolojik duygular içinde debeleniyor.
.
.
Kafka'nın okuduğum kitapları arasında en güzel kitabı buydu desem haksızlık etmiş olmam.
#parlakmeltemkitapligi #dava #franzkafka