Tulgan Köksal

Tulgan Köksal

Çevirmen
8.4/10
590 Kişi
·
1.761
Okunma
·
4
Beğeni
·
379
Gösterim
Adı:
Tulgan Köksal
Unvan:
Çevirmen, Editör
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
24 syf.
·1 günde·10/10 puan
Dizisini de izliyorum ve çizgi romanıda aynı tadı verdi. Okurken izlemiş gibi güldüm :)
Çılgın bir bilim adamı Rick’in torunu Morty ile beraber yaptıkları boyutlar arası seyehat sırasında yaşadıkları maceralar gülünç bir şekilde anlatılıyor.
32 syf.
·1 günde·8/10 puan
Çizgi Romanın görsellerini paylaştım, merak edenler Instagram sayfamdan bakabilirler;
https://www.instagram.com/..._options_share_sheet

*
Vikipedia'ya göre Cadılar Bayramı;

“Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır."
*

Herkesin bildiği Bal Kabağının fener olarak oyulması var birde. Bu ritüelin kökeni ise Roma öncesi Keltik Festivali dönemine dayanıyor. Cadılar Bayramına sonradan eklenmiştir. Amerika menşeili bir bayram olmaMAkla birlikte, Avrupa’da yaygınlaşmış değildir. Aslında kökeni olan Britanya da ise son dönemlerde büyük uğraşlar sonucunda daha aktif bir kutlama seviyesine ulaşmıştır. Anglosakson ve Batılı ülkelerce kutlanır diyebiliriz. (Kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali.) Halloween kelimesi ise Azizler Gününden gelmektedir. Bilirsiniz Amerika göçmenler ülkesidir. İşte Cadılar Bayramı da bu şekilde Amerika’ya ulaşmıştır.

Avrupa’nın bu bayramdan tek beklentisi, ülkemizdeki işletmelerinde tek beklentisi, ticari olarak bu bayramdan bir şekilde faydalanmaktır. Zorla güzellik olmaz çünkü. Cadılar Bayramı’nın Yakıştığı topraklar Amerika’dır.

Yukarıda yazılan şeylerin ülkemizde esasen bir değeri elbette yok. Cadılar Bayramı’nı eğlencesine kutlayan insanlar her geçen gün çoğalmakta. Bunun sosyal medya tarafından daha fazla empoze edildiği de aşikar bir durumdur. İnsanlar eğleniyor ve bu durum kimseye zarar vermiyor ise karşısında durmak ya da bize ait bir kültür değil deyip onunla savaşmanın anlamı yoktur. Asimile olunacak bir durum olmamakla birlikte filmlerden yeterince aşina olduğumuz bir kutlamadır. Ayrıca ülkemizde kutlanması sadece basit düzeyden öteye geçemez. Teyzeler ve amcalar korkmasınlar yani. :)

Bu hafta ve bugün fazlasıyla gündem olduğu için kısaca anlatmak istedim. Avengers ve Cadılar Bayramı Özel Sayısı da elbette ticari amaçla, Gerekli Şeyler tarafından önümüze konulmuş, meraktan alınıp okunmuştur, benim yaptığım gibi.

İçerisinde beş öykü bulunmakta ve her öykünün yazarı ve çizeri farklıdır. Bu tip kısa çizgi romanların adına fasikül denir. Ülkemizde çok rağbet görmeyen bu tür, yeni yeni kendini göstermektedir. Kalınları cilt halinde olur. Çizgi roman okumayan kişiler için belirtmek istedim. Balonların içi çok dolu olmamakla birlikte, fena sayılmayan çizgilere sahip bir fasikül.

İçerisinde Daredevil, Captain America, Deadpool, Wolverine, Iron Man, Fantastic Four ve birkaç tanesi daha var. İşsiz yazar ve çizerler toplanıp, bize birbirinden farklı beş öykü çıkarmış.

Fena sayılmayan, günün anlam ve önemine istinaden kısa bir okuma sunan bu çizgi roman, çok beklenti içine girilmeden okunabilir.

Birileri kalkıp sen Cadılar Bayramı Kutluyor musun sorusunu sormadan ben söyleyeyim. Hayır kutlamıyorum. Çizgi roman sevdiğim için, güne uygun bir okumadır kendisini. Dün Gerekli Şeyler dükkanına uğradığımda aldım ve bugün okudum o kadar. : )

Yakın zamanda Çizgi Roman okuma rehberi ile sizlerle olacağım. Okumanızı istediğim çok güzel bağımsız çizgi romanlar var. Hayatında çizgi roman okumamış okurlara Grafik Romanı sevdirmek boynumuzun borcu olsun, çok şey kaybediyorlar farkında değiller, konu bu.

Sağlıcakla Kalın, Happy Halloween… : )
40 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Hiç beğenmedim! ;(
Zaten kitabı zorlanarak okudum çünkü orjinalindeki kutucukların içi boşaltılıp Türkçe metinler girilmiş ve sığabilmesi için de inanılmaz küçültülmüş ve bir de orjinaline uysun diye el yazısı kullanılmış!!!
İyi ki 40 sayfaydı yoksa kör olacaktım! :)
Kapak tasarımı, resimler, renkler, kağıt kalitesi ve ah konu! hepsi aşırı kötüydü! :(
Yine de Neil Gaiman hatrına almış oldum ama sevemedim...
Nida Börü
Nida Börü Injustice Cilt 1 - Tanrılar Aramızda Dördüncü Yıl'ı inceledi.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Serimizin 7. kitabı.

Batman ve Superman karşı karşıya.

Araya Tanrılar ve Tanrıçalar girdi.

Ortalık karıştı.

Fena bir son.

Harley Quinn hala manyak.

Ve eklemem gerek 32 lira verdiğim kitabın 3-4 saatte bitmesi şok edici.

Mükemmel incelememin sonu.
120 syf.
·2 günde·6/10 puan
İlk iki sayıyı beğendim. Thanos un orjin hikayesi böyle olmalıydı gerçekten. Ama sonra sayılar ilerledikçe gereksiz konu anlatımı gereksiz bir tarza bürünüyor. Açıkçası marvel sinematik evrenin sunduğu orjin hikayeyi yine kendimce mantıklı bulmuştum. Lakin buradaki orjin hikayenin konusunu ve işlenişini pek beğenmedim. Eğlence yok kexa aksiyonda zayıf.çizimleride beğenmedim. Duygusallıkta pek geçmiyor. Hikayenin temelininde mantıksız olması (saçma yani nerfe sinematik evrendeki zeki thanod dedirtti) sıkılmadan okuyabilirsiniz. Korkak bir çocukluktan ölüm makinesine dönüşen thanosun bu ölümleri tıpkı sinematik gibi mantıklı olmasını beklerdim. Neyse sıkmadan okutuyor kendini ve ilk iki sayı iyyidi. 6puan yeterli :) İnfinity gauntlet öncedi okuduk bakalım :)
136 syf.
Venom bu çizgi romanda kötü oluyor! İlk okuduğum çizgi romandı ve hoşuma gitti. Mesela Avengers ı okudum, bence çok karışıktı. Ama Venom karışık değildi. Sevdim o yüzden.
120 syf.
·3 günde·4/10 puan
Çizgi roman da Thanos'un nasıl Mad Titan Thanos oluşunu görüyoruz... evet bu kadar... devamı spoiler oluyor. Sorun bende değil romanda:P
Pek güzel gelemedi bana. Bilmiyorum belki de uzun zamandır çizgi roman okumadığım içindir. Biraz sıkıcıydı açıkçası, senaryo fazla kısaydı, Ölüm karakteri fazla anlatılmamış ve bazı karakterleri göremedik. Açıkçası ben Kronos ve Drax olayını, Black Order'ı falan görmeyi çok isterdim... ama olmadı:')
Valla puanım yukarıda yazıyor, "4". Bunu alacağına bi Deadpool x Thanos alırsın, ne bileyim Thor: Tanrı Kasabı alırsın, daha çok beğenirsin... (bence)...
144 syf.
·10/10 puan
Esrarengiz kasaba fanı olarak bu kitabı çok beğendim. Çizgi filmde olduğu gibi çizimler ve karakterler muhteşem. Dizi bitti diye üzülenlere tavsiye edilir.
152 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Eski basım olan çizgi roman renklendirilse de eski çizgi roman havaları hâlâ mevcut. Kitapta Spider Man'in Gwen ile olan ilişkisinin yanında Green Goblin ile olan savaşınıda konu alıyor. Şu ana kadar okuduğum en duygusal çizgi romanlardan biridir.
120 syf.
Önemsiz gibi görünen ve dikkatsizce yapılan küçük bir tercih ne kadar büyük sonuçlar doğurabilir?

Gizem ve aksiyon unsurlarının mizahi ögelerle harmanlandığı küçük seçimlerin büyük sorumlulukları beraberinde getirdiği bu macerada sıradışı ve farklı çalışma stillerine sahip kahramanlardan oluşan bir ekip başrolde.

Gittikçe daha ürkütücü bir hâl almaya başlayan sıradan bir Cadılar Bayramı gecesinde başarıya giden yolda tek başına yürümek içinse artık çok geç.

Yani bir takım olmayı öğrenmek zorundalar peki bu "takım çalışması" olayı gerçekten işe yarayacak mı?

NOT:
Bu ciltte Gerry Duggan'ın yazdığı ve Matteo Lolli ile Jacopo Camagni'nin çizdiği
"Hawkeye vs. Deadpool (0 - 4)" sayıları bir araya getirilmiştir.

Deadpool x Hawkeye - Gerry Duggan & Matteo Lolli & Jacopo Camagni

Yazarın biyografisi

Adı:
Tulgan Köksal
Unvan:
Çevirmen, Editör

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 1.761 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 508 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.