Tuncer Gülensoy

Tuncer Gülensoy

YazarÇevirmen
8.8/10
22 Kişi
·
38
Okunma
·
7
Beğeni
·
272
Gösterim
Adı:
Tuncer Gülensoy
Unvan:
Yazar
Doğum:
30 Ocak 1939
Emekli Başkomiser Şevki Bey ile Lütfiye Hanım'ın birinci çocuğu olarak 30 Ocak 1939 tarihinde Uşak'ta dünyaya gelen Tuncer Gülensoy, ilkokula Uşak Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başladı. Ancak babasının memuriyeti dolayısıyla ilköğrenimini yurdun değişik yörelerinde sürdürerek 1950-1951 öğretim yılında Beykoz Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nda; orta öğrenimini ise, Beykoz Ortaokulu, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi orta kısmı, Eskişehir Lisesi orta kısmı ve Eskişehir Lisesi ile Uşak Lisesi'nde okuyarak 1959 yılında tamamladı.

1959 - 1960 öğretim yılında, Uşak merkez Bölme köyü ile merkez Güre- Karakuyu köyünde vekil öğretmenlik görevinde bulundu. Uşak'ta çıkan mahallî "Gürel" gazetesinde yazarlık ve muhabirlik yaptı.
1960 - 1961 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümüne girdi. Bu yıllarda Son Havadis gazetesinin Üniversite Köşesi'nde "Arkadaşıma Mektuplar" adlı bir dizi makale yazdı. POS-TEL adlı dergide şiir, hikâye ve fantezi yazıları yayımlandı. 1962 - 1963 öğretim yılında Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne naklederek bu bölümden mezun oldu. (1964)

Ankara'daki öğrenciliği sırasında Etimesgut Şeker Fabrikasında kütüphane memuru ve personel servisinde puantör (1962 - 1963); daha sonra Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü'nde "İlmî uzman" olarak çalıştı (1963 - 1970). Türk Kültürü dergisinde yazıları yayımlandı.

26 Aralık 1963 tarihinde Ankara'da Hatice (Yurteri) Gülensoy Hanım ile evlendi. 20 Aralık 1964 tarihinde Baybars, 24 Aralık 1978 tarihinde de Bahadırhan Aybars adlı iki oğlu dünyaya geldi.

1967 yılında Prof. Dr. Ahmet Temir'in yanında doktora çalışmasına başladı. 1970 Ocak ayı içinde "Moğolların Gizli Tarihinde Hal Ekleri ve Cümlede Kullanılış Şekilleri" adlı tezi ile "Edebiyat Doktoru" unvan ve payesini aldı.

15 Ekim 1970 - 31 Aralık 1971 tarihleri arasında vatanî görevini Bursa'da yedek subay olarak yaptı. Terhis olduktan sonra, Ocak 1972 -Mart 1974 tarihleri arasında yine Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü'nde "ilmî uzman" olarak çalıştı.

Nisan 1974'te Ankara Üniversitesi DTCF'de açılan asistanlık sınavını kazanarak Türk Dili Kürsüsüne Dr. Asistan olarak atandı.

15 Ekim 1976'da Amerika Birleşik Devletleri'nin Texas eyaletinde bulunan Texas Tech University (Lubbock -Texas)'ye misafir öğretim üyesi olarak giderek, buradaki "Archive of Turkish Oral Narrative"de Prof. Dr. Warren S. Walker ve Anadolu Türk masalları yazarı Barbara K. Walker ile çalıştı. (1976 - 1977)

Türkiye'ye döndükten sonra Ankara Üniversitesi DTCF'de "Eski Yazı ve Osmanlıca" ile "Moğolca" dersleri verdi.
1979 yılında Üniversite Doçenti oldu.

Kasım 1980-1981 öğretim yılında Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde "Konferansçı Öğretim Üyesi" olarak bulundu. 1982-1983 ve 1983-1984 öğretim yıllarında 2547 sayılı YÖK Kanununun 40/b maddesine göre Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görev yaptı.

1987 yılında Fırat Üniversitesine kadrolu doçent olarak geçen Tuncer Gülensoy bu yıllarda Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı, Rektörlük Türkçe Bölümü Başkanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü (1985-1989) görevlerini yürüttü. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde dersler okuttu.
1989 yılında Profesör olan Gülensoy, aynı yıl Ağustos ayında Erciyes Üniversitesine geçti.1990-1992 yılları arasında Rektör Yardımcılığı ve Vekilliği görevlerinde bulundu. 1989-1998 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı görevini yürüttü. Kırgızistan'a gittiği için bu görevini bıraktı.

31 Ekim 1998 tarihinde, Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde yeni kurulan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Kurucu Başkanlığı görevini üstlendi ve Ağustos 2000 yılına kadar bu görevde bulundu. İki yıllık süre içinde Kırgızca ile ilgili olarak yazdığı altı eserden dolayı "Kırgız Tili Koomu" ve "Ruhaniyat Derneği" tarafından "Şeref Ödülü" ile ödüllendirildi. Kazakistan'ın başkenti Almatı'da bulunan "Türk Dünyası Vakfı" da Gülensoy'a "Türk Dünyasına Hizmet Ödülü" verdi (2000).

2000-2001 öğretim yılında Erciyes Üniversitesi'ndeki görevine dönen Gülensoy, 2001-2002 öğretim yılında Kıbrıs'ta bulunan "Girne Amerikan Üniversitesi"nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2002-2003 öğretim yılında Erciyes Üniversitesi'ne döndü. Hâlen bu Üniversitede görev yapmaktadır. 30 Ocak 2006 tarihinde emekli oldu.

***
Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, çalışkanlığı ve üretkenliği kadar, gezmeye ve görmeye olan merakı ile de dikkati çeken bir insandır. Bu bağlamda onun, dünyanın birçok ülkesini ve önemli merkezlerini gezip gördüğünü de belirtmek gerekir.

Erciyes Üniversitesi tarafından Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimler Hizmet Ödülüne (1995) aday gösterilen Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Moğolistan Bilimler Akademisi'nin de Türkiye'den seçilmiş ilk bilim adamı üyesidir. Millî ve milletler arası birçok kongre ve bilgi şöleni düzenleyerek Türk diline ve Türk dünyasının bütünlüğüne yönelik çalışmalara önemli katkılarda bulunmuştur.
Prof. Gülensoy'un eşi Hatice Gülensoy, GESAM ve İLESAM üyesi olup, 1993 yılında İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet ödülü kazanmış ressam, şair ve yazardır. Çeşitli kişisel sergiler açmış birçok Anadolu efsanesini derleyip resimlemiştir.
Türklerin kültürleri de daha peygamberimiz Hz.Muhammed zamanında tanınmaktaydı. Taberi adlı Fars tarihçisi,Peygamber’in Hendek Savaşından önce hendek kazılırken bir Türk çadırının içinde oturarak çalışmalara nezaret ettiğini kaydeder.
El-Cahız lakablı Ebu Osman Amr bin Bahr adlı Arap tarihçisi
"MANAKİB CUND EL-HİLAFA VE FAZA'İL EL-ETRAK (Hilafet Ordusunun Menkıbeleri/ ve Türklerin Faziletleri)" adlı eserinde, Humayd'dan şu sözleri nakleder:

"Türk, vahşi hayvana, kuşa, havadaki hedefe, insana, çömeltilmiş veya yere konmuş hayvandan hedeflere, avının üzerine pike
yapan kuşlara ok atar. O, hayvanını hızla sürdüğü halde, öne, arkaya, sağa ve sola, yukarıya ve aşağıya ok atar.

Harici (başkaları) yayına bir ok koymadan Türk on tane ok atar. Bir dağdan inerken veya bir çukur vadinin içine girerken atını haricinin düz yerde sürdüğünden daha hızlı sürer.Türk'ün ikisi yüzünde,ikisi kafasının arkasında olmak üzere dört gözü vardır."
"Türk'ün atının sırtında ağırlığı, yerde yürürken ayaklarının tıpırtısı yoktur. Bizden bir süvarinin önünde iken göremediğini o, arkasında iken görür. O, bizden bir süvariyi av, kendisini pars, süvariyi geyik, kendisini av köpeği yerine koyar. Allah'a yemin olsun ki, Türk, eli kolu bağlı olarak bir kuyuya atılsa mutlaka bir çaresini bulup kurtulur."

el-Câhiz, Hilâfet Ordusunun Menkıbeleri ve Türkler'in Faziletleri
“Bugün, ne yazık ki, Türkiye’de “yay yapan usta” kalmamış olup, Türk tipi yaylar, Suriye, Bulgaristan ve Macaristan’da yapılmaktadır. Bir zamanların “kemankeş”lerini yetiştiren Türk milleti, bugün onların attıkları okun düştüğü yerlerdeki “Nişantaşı” adlı anıt taşlara bakarak avunmaktadır.”
Bütün Türk boylarında kadınlar çok yüksek bir ahlâka sahip olup erkeklerin yanında hiç aşağılanmazdı. Erkek için kadın bir eş olmaktan öte hayat arkadaşı, can yoldaşı, çocuklarının eğitmeni, otağının sevgi dolu varlığıdır.
Tuncer Gülensoy
Sayfa 70 - Bilge Kültür Sanat
Barbar : Eski Roma ve Bizanslıların kendilerinden olmayan yabancı kavimlere verdikleri ad olup, "bizden olmayanlar" anlamındadır.
Tuncer Gülensoy
Akçağ Yayınları
Kam anam "İnsanın ruhi ve fiziki yapısının mükemmelliği , evrende var olan düzenin yansımasıdır." derdi. Yakut bir kadın kamdan duyduğu, " İnsanın varligi için üç ruhun varlığı önemlidir. Yer ruhu, Su ruhu ve Ana ruhudur. Hayat ancak bu üç ruhun bir bütünlük içinde birlik oluşturmasıyla mümkündür!" sözlerini de hiç unutmazdı.
Tuncer Gülensoy
Sayfa 36 - Bilge Kültür Sanat
494 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabı bir dersim için hocamın tavsiyesi ile okudum. Eski Türk dünyasına dair her türlü konuda oldukça detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz güzel araştırmaların sonucu olan bir eser. Anlatımı çok güzel asla sıkılmıyorsunuz hatta daha fazla ne öğrenebilirim neyi kendime katabilirim diye ardı ardına sayfaları çevirmeye başlıyorsunuz. Değerli Gülensoy hocamızın emeğine sağlık. Okurken çok keyif aldım. Benim gibi Türk dünyasının geçmişini merak edenler için güzel bir kaynak. Tavsiye edilir.
494 syf.
·25 günde·10/10
Eski Türkler hakkında bilgilenmek isteyen herkesin el kitabı olması gereken bir kitap. Basit ve yabancı terimlere boğmayan, sıkmayan, yormayan ve devamını merak ettiren üslûbuyla zevk alarak okuduğum bir kitaptı. Uzun süreye yayarak, anlayarak, başka kaynaklardaki bilgilerle de pekiştirerek okumakta fayda görüyorum... Teşekkürler Tuncer Gülensoy, en sevdiğim hocamın en sevdiği hocası
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Türk Dili ve Edebiyatına âşık biriyseniz benim gibi bilim deryasında bilge bir bir zat olan dedemiz olarak kabul ettiğimiz çok kıymetli Tuncer Gülensoy hocamın Türk milletinin varlığı , dili, mitolojisi, tarihi hakkında bilgi verdiği küçük ama çok değerli bu kitabını okumanızı tavsiye ederim.
2018 'de elini öpüp kitabını imzalattıktan sonra hemen okuyup "Yapmış yine yapacağını hocam, küçücük bir kitaba bunca bilgiyi sığdırmış, helal olsun." diye geçirmiştim içimden. Bu gün bir kez daha okudum. Insanoğlu unutmaya mahkum. Bazı kitapları ara ara tekrar okumak gerekiyor malum. Eğer Türk milletinin destanını, dilini, tarihini, mitolojisini az çok merak ediyorsanız bu küçük ama bilgi içerikli Altay kamlarından olan Sınaru'nun gözüyle anlatılan kitap, sizin için bir başlangıç olacaktır. Umarım tavsiyeme kulak verir ve miletimizin özüne dair yazılmış olan bu eseri okursunuz. Sürçülisan ettiysem affola.
112 syf.
Prof.Dr.Tuncer Gülensoy bu kitabını Türk gençlerine armağan etmiş. "Çünkü Türkiye'nin geleceği onlardır" diyerek.
Bu kitapta Türk kültürüne, tarihine, mitolojisine dair birçok şey okuyacaksınız. Kitap Altay Türkü bir kadın şamanın anlattıklarından oluşmakta.
112 syf.
·10/10
Sınaru adlı bir kam kızının anlatımıyla kurgulanmış, akademik bilgileri öyküleştirme yoluyla basit bir anlama indirgemiş ve her yaştan insanın okuyup,Türkleri tanıması adına yazılmış çok kaliteli bir eserdi. Türkler hakkında genel bilgileri, eski inançlarını,kültürlerini,törelerini anlamak adına okunabilecek bir eser. Sadeleştirilmiş genel bilgilere sahip olduğu için her alanda çalışan insanlara hitap ediyor. Karşınıza çıkarsa mutlaka alın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tuncer Gülensoy
Unvan:
Yazar
Doğum:
30 Ocak 1939
Emekli Başkomiser Şevki Bey ile Lütfiye Hanım'ın birinci çocuğu olarak 30 Ocak 1939 tarihinde Uşak'ta dünyaya gelen Tuncer Gülensoy, ilkokula Uşak Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başladı. Ancak babasının memuriyeti dolayısıyla ilköğrenimini yurdun değişik yörelerinde sürdürerek 1950-1951 öğretim yılında Beykoz Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nda; orta öğrenimini ise, Beykoz Ortaokulu, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi orta kısmı, Eskişehir Lisesi orta kısmı ve Eskişehir Lisesi ile Uşak Lisesi'nde okuyarak 1959 yılında tamamladı.

1959 - 1960 öğretim yılında, Uşak merkez Bölme köyü ile merkez Güre- Karakuyu köyünde vekil öğretmenlik görevinde bulundu. Uşak'ta çıkan mahallî "Gürel" gazetesinde yazarlık ve muhabirlik yaptı.
1960 - 1961 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümüne girdi. Bu yıllarda Son Havadis gazetesinin Üniversite Köşesi'nde "Arkadaşıma Mektuplar" adlı bir dizi makale yazdı. POS-TEL adlı dergide şiir, hikâye ve fantezi yazıları yayımlandı. 1962 - 1963 öğretim yılında Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne naklederek bu bölümden mezun oldu. (1964)

Ankara'daki öğrenciliği sırasında Etimesgut Şeker Fabrikasında kütüphane memuru ve personel servisinde puantör (1962 - 1963); daha sonra Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü'nde "İlmî uzman" olarak çalıştı (1963 - 1970). Türk Kültürü dergisinde yazıları yayımlandı.

26 Aralık 1963 tarihinde Ankara'da Hatice (Yurteri) Gülensoy Hanım ile evlendi. 20 Aralık 1964 tarihinde Baybars, 24 Aralık 1978 tarihinde de Bahadırhan Aybars adlı iki oğlu dünyaya geldi.

1967 yılında Prof. Dr. Ahmet Temir'in yanında doktora çalışmasına başladı. 1970 Ocak ayı içinde "Moğolların Gizli Tarihinde Hal Ekleri ve Cümlede Kullanılış Şekilleri" adlı tezi ile "Edebiyat Doktoru" unvan ve payesini aldı.

15 Ekim 1970 - 31 Aralık 1971 tarihleri arasında vatanî görevini Bursa'da yedek subay olarak yaptı. Terhis olduktan sonra, Ocak 1972 -Mart 1974 tarihleri arasında yine Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü'nde "ilmî uzman" olarak çalıştı.

Nisan 1974'te Ankara Üniversitesi DTCF'de açılan asistanlık sınavını kazanarak Türk Dili Kürsüsüne Dr. Asistan olarak atandı.

15 Ekim 1976'da Amerika Birleşik Devletleri'nin Texas eyaletinde bulunan Texas Tech University (Lubbock -Texas)'ye misafir öğretim üyesi olarak giderek, buradaki "Archive of Turkish Oral Narrative"de Prof. Dr. Warren S. Walker ve Anadolu Türk masalları yazarı Barbara K. Walker ile çalıştı. (1976 - 1977)

Türkiye'ye döndükten sonra Ankara Üniversitesi DTCF'de "Eski Yazı ve Osmanlıca" ile "Moğolca" dersleri verdi.
1979 yılında Üniversite Doçenti oldu.

Kasım 1980-1981 öğretim yılında Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde "Konferansçı Öğretim Üyesi" olarak bulundu. 1982-1983 ve 1983-1984 öğretim yıllarında 2547 sayılı YÖK Kanununun 40/b maddesine göre Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görev yaptı.

1987 yılında Fırat Üniversitesine kadrolu doçent olarak geçen Tuncer Gülensoy bu yıllarda Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı, Rektörlük Türkçe Bölümü Başkanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü (1985-1989) görevlerini yürüttü. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde dersler okuttu.
1989 yılında Profesör olan Gülensoy, aynı yıl Ağustos ayında Erciyes Üniversitesine geçti.1990-1992 yılları arasında Rektör Yardımcılığı ve Vekilliği görevlerinde bulundu. 1989-1998 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı görevini yürüttü. Kırgızistan'a gittiği için bu görevini bıraktı.

31 Ekim 1998 tarihinde, Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde yeni kurulan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Kurucu Başkanlığı görevini üstlendi ve Ağustos 2000 yılına kadar bu görevde bulundu. İki yıllık süre içinde Kırgızca ile ilgili olarak yazdığı altı eserden dolayı "Kırgız Tili Koomu" ve "Ruhaniyat Derneği" tarafından "Şeref Ödülü" ile ödüllendirildi. Kazakistan'ın başkenti Almatı'da bulunan "Türk Dünyası Vakfı" da Gülensoy'a "Türk Dünyasına Hizmet Ödülü" verdi (2000).

2000-2001 öğretim yılında Erciyes Üniversitesi'ndeki görevine dönen Gülensoy, 2001-2002 öğretim yılında Kıbrıs'ta bulunan "Girne Amerikan Üniversitesi"nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2002-2003 öğretim yılında Erciyes Üniversitesi'ne döndü. Hâlen bu Üniversitede görev yapmaktadır. 30 Ocak 2006 tarihinde emekli oldu.

***
Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, çalışkanlığı ve üretkenliği kadar, gezmeye ve görmeye olan merakı ile de dikkati çeken bir insandır. Bu bağlamda onun, dünyanın birçok ülkesini ve önemli merkezlerini gezip gördüğünü de belirtmek gerekir.

Erciyes Üniversitesi tarafından Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimler Hizmet Ödülüne (1995) aday gösterilen Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Moğolistan Bilimler Akademisi'nin de Türkiye'den seçilmiş ilk bilim adamı üyesidir. Millî ve milletler arası birçok kongre ve bilgi şöleni düzenleyerek Türk diline ve Türk dünyasının bütünlüğüne yönelik çalışmalara önemli katkılarda bulunmuştur.
Prof. Gülensoy'un eşi Hatice Gülensoy, GESAM ve İLESAM üyesi olup, 1993 yılında İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet ödülü kazanmış ressam, şair ve yazardır. Çeşitli kişisel sergiler açmış birçok Anadolu efsanesini derleyip resimlemiştir.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 72 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.