Türkan Turgut

Türkan Turgut

Çevirmen
7.4/10
5 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
213 syf.
·45 günde·5/10
Ali Merthan Dündar hocamın ödev olarak verdiği kitap. O kadar uzun sürede okudum ki bazı yerleri atlayarak okumak zorunda kaldım. Haftalarca elimde süründü kitap :(

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika ve Japonya savaşırken Japon toplumunu anlamadan savaşamayacaklarını düşünen bir Amerikalı antropolog tarafından yazılmış. Açıkçası ben kitabın dilini ve o dönemin Japonya'sını sevemedim.
Kitabın başlarında bir türlü konuya giriş yapılamamış, yazar da sürekli kendini övmüş. Başka antropologlar şöyle yapar ben böyle yaptım vs. diyerek uzattıkça uzatmış.

Kitabı bulabilmek benim için çok zor oldu. Pdf okumak istemedim ve Ankara'da gezmediğim sahaf kalmadı desem yeridir. Bulmak için bu kadar uğraşınca beklentim de çok yüksek oldu. Bu yüzden biraz hayal kırıklığı yaşadım.

O dönemde Japonya şimdiki halinden çok daha dışa kapalı, muhafazakar, erkek egemen bir toplummuş. Kadınların erkeklerden daha alçak bir yerde oturması, evde banyoya önce babanın sonra erkek çocukların en son annenin girmesi, dışarıda kapılardan geçerken erkeklerin önden geçmesi gibi pek çok toplumsal kural varmış.

Japonya Batı'ya açıldıkça kendi kimliklerinden taviz verdi ve zamanla büyük bir Batı hayranlığı başladı. Türk insanının sandığının aksine Batı'nın sadece teknolojisini almadılar, kültürünü de aldılar. İngilizce başta olmak üzere diğer dilleri kullanabilmek için ayrı alfabe yaptılar. Bunlar kendi kültürleri açısından olumsuz bir etki gibi gelirdi bana. Fakat o dönemin Japonya'sına bakarsak iyi ki de dışarıya açılmışlar ve daha modern bir toplum haline gelmişler diye düşünüyorum.

Kitaptaki bilgiler günümüzde geçerliliğini yitirmiş ama yine de yararlı. Bir sürü olumsuz yorum yapmama rağmen kabul etmek zorundayım ki gerçekten değerli bir eser. Yazar Amerika'yı överken Japonya'yı yermiş olsa da 2 atom bombasından sonra, öyle bir coğrafyada dimdik ayakta kalabilmiş bir millet diyerek tekrar saygı duyuyorum.
104 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Cemil Meriç'in Bu Ülke adlı eserinden varlığını öğrendiğim kitap. Öğretmen kitaplardan Susam ve Zambaklar. Ruskin kitapların nasıl okunması gerektiğini, kadınların nasıl! okuması gerektiğini anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.