Türkan Uzel

Türkan Uzel

Çevirmen
9.3/10
23 Kişi
·
62
Okunma
·
0
Beğeni
·
57
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
500 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
İyi’ye ulaşmak...
Erdem sahibi olabilmek...
Mektuplarında sık sık bunları anlatıyor Seneca.
Öğütler veriyor, özeleştiri yapıyor, sorguluyor, sorgulatıyor... Doğa’yla uyumlu yaşadığınız zaman, öz’ünüzün anlamını bulabilirsiniz diyor.
‘İhtiyacımız olan tek şey daha azı’ diyor bir bakıma.
Öyle bir kitap ki, bize her zaman bir rehber olarak kalacak türden. Ve benim en’lerime kattığım bir eser.

Kitabın sonundaki cümle ise şöyle diyor: “Mutlu azınlığa...”
500 syf.
·4 günde·Puan vermedi
M.Ö. 4 yılında doğmuş bir insanın kaleminden çıkmış bu mektupları okumak çok şeyi sorgulatıyor insana. İyi ne? Kötü ne? Erdem ne? Doğru ne? Adeta türlü türlü kavramlara cerrahi operasyon düzenliyor ve olguları bölüp, parçalayıp geri monte ediyor ruhlarımıza. Dizlerinin dibine oturtup başımızı okşaya okşaya “az çoktur” diyor. Yılmıyor, yorulmuyor. Bir ebeveyn sabrı ile tekrarlayıp duruyor. Gerçek zenginliğin sırrını kulaklarımıza fısıldıyor. Sadece yaşamı sorgulatmıyor, ölüme de klavuzluk ediyor. Karanlıkları aydınlatmıyor, daha da karartıyor. Sonra diyor ki; “hadi koş, artık korkacağın hiçbir şey yok, burası en dip, daha karanlığı, daha aşağısı yok.” Okudukça, tüm zenginliklerin boyunduruğu altına girmiş biz köleleri azad ediyor. Bunca şeyi hep başka bir kişi de-mekan da- zaman da arayıp durmuşken tüm okları bize yöneltiyor. Doğaya, özümüze dönüş çağrısı yapıyor. Bizi bize anlatıyor. İnsanın aklını ruhuna, ruhunu aklına döküyor. Akıl ve ruh bütünlüğü içerisinde yoğrulmuş olarak sorgulatıyor yanılgılarımızı.

Çağlar öncesinden günümüz insanının sorunlarına, arayışlarına nasıl oluyorda bu kadar berrak bir ayna tutuyor, dahası zamanımızın sorunlarını nasıl böylesine aydınlatabiliyor aklı almıyor insanın. Hayranlıkla karışık bir dehşet duyuyor insan.
Daha ilk mektuplarda başlayan bir idrak, uyanış, farkındalık.. kim ne derse o.. bir yaşayış biçimi.. insalık tarihi boyunca hep var olan sorunlar-sorgular. Zaman değişse de değişmeyen insan..

gelecek şimdiden geçmişte kaldı ancak ahlak mektupları müstesna!!
500 syf.
·Beğendi·10/10
Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamada ve hayatımıza ivme katmada yararlı bir kitap. Seneca çağına damga vurmuş ve minimalist bir insan olarak göze çarpıyor. Mevlana ve Yunus Emre gibi insanlarla ortak yönleri oldukça fazla.
500 syf.
·8/10
Seneca , kendi çağındaki sosyal, siyasal yaşantının yanı sıra erdem, akıl, mutluluk adına tavsiye ve öğretileriyle dolu mektuplarıyla yaşadığı zamanın bir nevi aynadarlığını yaptığı gibi bu günümüzü de aydınlatıyor. Her mektup bir ders niteliğinde ve insanın manevi yükselişine basamaklar teşkil ediyor. Mektup okumayı seviyor, felsefeye de ilginiz varsa beğeneceğiz, keyifle okuyacağınız bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 62 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 165 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.