Türker Keşmer

Türker Keşmer

Çevirmen
8.5/10
706 Kişi
·
16
Okunma
·
9
Beğeni
·
425
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
125 syf.
·Puan vermedi
Konusu : iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small'un büyük bunalım sırasında Kaliforniya'da yaşadıkları trajik olayları anlatır.

Yorum : Hayatında gerçekçiliği ve keskinliği ön plana çıkaran kitap

Alıntı : Sana bir şey diyeyim mi? İnsan çok uzun süre yalnız kaldın mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır. "
125 syf.
·Beğendi
Bazı kitaplar vardır ya hani; içine dalarsınız ve o kitabı yaşarsınız...Tuttuğunuz gözyaşınız önünde sonunda akar,engel olamazsınız...Hıh..işte bu kitap da onlardan...Resmen kalbime dokundu,daha sonra da gözlerimden aktı
125 syf.
·1 günde·9/10 puan
Bu kitabi aksam 8 gibi basladim , aralarla simdilerde ( sabah 3 - 4 arasi) bitirdim. Kitap cok okunakli ve diologlar daha cok , o yuzden kitap bir kac saatte bitiyor. 142 sayfaydi.
Cok guzel kitapti her kese tavsiye ederim. Sonuna cok uzuldum. Yalnizlik cok kotu. Corca da Leni de cok acidim. 1 yildir kitap bende ve simdi okudum. Yolda giderken okuya da bilirsiniz. Sonunda insan huzunleniyor elbette. John Steinbeckten okudugum ilk kitapdi.
125 syf.
·Beğendi·8/10 puan
İnsanlar yalnız kaldıkça hastalanır. İnsan insana neden ihtiyaç duymak zorunda hissederek kalbini yormaktadır boşunamıdır çiçekler,hayvanlar. Ah bilselerdi nasıl bir terapi gizli toprakta oturur şu telefona bakarlarmıydı ?
125 syf.
·6 günde·9/10 puan
"İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur.
Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor.
Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun."
Goerge ve Lennie, isimli iki mevsimlik işçinin bir çiftlikte geçen hüzün dolu hikayesini konu alıyor.
Lennie yarım akıllı yumuşak şeyleri okşamayı seven iri yarı güçlü kuvvetli bir delikanlıdır.
Fakat lennie her gittikleri yerde dostu George'nun başını bu yüzden belaya sokar ve bir çok çiftlikten zoraki nedenlerle kaçmak zorunda kalırlar.
Sonunda bir çiftlikte iş bulurlar orda (Patronun oğlu) Curley, Slim, Whit, Carlson, yaşlı Candy, ve zenci seyis Crooks ile tanışırlar.
Tek hayalleri çalışıp bir arazi almak olan bu iki kafadarı çok trajik olaylar beklemektedir.
Gayet akıcı bir dilde yazılmış okuyucuyu hiç sıkmayan, olay örgüsü sürekli merak uyandıran ve şahane betimlemelerle dolu bir kitap.

" Son yıllarda okuduğum en güzel eserlerden biri tüm kitap sever dostlara bu muazzam kitabı okumasını şiddetle tavsiye ediyorum başka kitaplarda buluşmak dileğiyle..
125 syf.
·1 günde·Puan vermedi
✍Kitap insan ilişkileri üzerine yazılmış, içeriği dostluk, yalnızlık ve sevgi konularını oluşturmaktadır.
✍George ve Lennie geçinmek için çiftliklerde çalışan iki evsiz gezgindir. Nadir görülen çıkarsız dostlukları vardır; birbirine tamamen zıt iki insanın dostluğudur bu.
✍George ufak tefek zeki, Lennie ise koca cüsseli, hayvani orantısız bir güce sahip zeka geriliği olan biridir. Lennie George'nin devamlı başını derde sokmaktadır.
✍ Lennie'nin tuhaf bir takıntısı vardır. Yumuşak şeylere dokunmayı, okşamayı çok sever, ama gücünü kontrol edecek zekaya sahip değildir. Severken, okşarken öldürür fareleri ve diğer canlıları. En büyük zararı en sevdiklerine verir...
Kitabı henüz bitirdim ve bıraktığı etkiyle kaleme, kağıda sarıldım. Bazı kitaplar vardır tam yüreğinize dokunur ve etkisinden kurtulup, gözünüzden kopup bağımsızlığını ilan eden gözyaşlarınıza engel olamazsınız. Bunun gibi kurgu olduğunu unutturup, böyle hisler yaşatan kitapları seviyorum. 
125 syf.
·2 günde·7/10 puan
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck'in dünyaca ünlü novellası (kısa roman).Dostluk ve hayeller üzerine yazılmış M.E.B tavsiyeli yüz temel eser arasında bulunan dünyaca tanınan eser; iki gezici toprak işçisinin çalışıp para kazanmak amacıyla Kaliforniya’nın Salinas Vadisi’ndeki bir çiftlikte yaşadıklarını, bağlılık ve dostluklarını anlatmakta.Yalnız eserin sonunda georg arkadaşı Lennie yi kendi eliyle öldürmesi kötü örnek olabilir çocuklara.
125 syf.
·10/10 puan
Her şeyin fazlası zarar sevginin de. Bazen sadece ona şefkat göstermek isterken aslında ona zarar veriyor olabilirsin. Oldukça etkileyici tek nefeste okunacak güzel bir kitap.
Akli dengesi yerinden olmayan Lennie ile çok zeki George’nin dostluğunun anlatıldığı Fareler ve İnsanlar romanında, iyi olmak için akla ihtiyacımız olmadığı belirtiliyor. Tam tersi çok zeki biri, kazanmak ve başarılı olmak için hırsa kapılır, bununla beraber masum yanlarını kaybeder. Oysa hayata sadece kalp gözüyle bakan birinden asla kötülük gelmez.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.