Türkiye Diyanet Vakfı

Yazar 9,7/10 · 216 Oy · 2 kitap · 516 okunma ·  47 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

47 okur beğendi.
216 puanlama · 769 alıntı
0 haber · 2.058 gösterim
516 okur kitaplarını okudu.
198 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
124 okur kitaplarını şu anda okuyor.
15 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Türkiye Diyanet Vakfı'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Türkiye Diyanet Vakfı'ın Biyografisi

Türkiye Diyanet Vakfı 13 Mart 1975 tarihinde, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Dr. Lütfi Doğan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Tayyar Altıkulaç ve Yakup Üstün ile Özlük İşleri Müdürü Ahmet Uzunoğlu tarafından kuruldu.
Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapan 903 Sayılı Yasa'ya göre kurulmuş bir özel hukuk tüzel kişisi olan Türkiye Diyanet Vakfına, 13.01.1978 tarih ve 16168 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 20.12.1977 tarih ve 7/14433 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile vergi muafiyeti tanınmıştır.
Ayrıca Vakfımızın 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 6’ncı maddesine göre, izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlardan sayılması, 05.08.2005 tarih ve 25897 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 12.07.2005 tarih ve 2005/9171 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile uygun görülmüştür.
Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetlerine destek amacıyla yola çıkan Türkiye Diyanet Vakfı, din hizmetlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması ve dini hizmetlerde görev alacak neslin yetiştirilmesinde bugüne kadar önemli görevler üstlenmiştir.
Vakfımız, yapımına 1967 yılında başlanan Ankara Kocatepe Camisini tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmasının ardından bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede ise 100’ün üzerinde cami ve eğitim binası yapmıştır.
Sevgili Peygamberimizin doğum gününün 1989 yılından itibaren Kutlu Doğum Haftası adı altında kutlanması gibi bugün toplumun her kesimi tarafından benimsenen güzel bir uygulamayı başlatan Türkiye Diyanet Vakfı, 1983 yılından bu yana Ramazan ayının manevi atmosferine uygun olarak Ankara ve İstanbul’da kitap ve kültür fuarları düzenlenmesini sağlamış, 44 ciltlik önemli bir kaynak eser olma özelliğini taşıyan İslam Ansiklopedisini İslam alemine kazandırmıştır.

Türkiye’nin iyilik hareketi


Toplumsal barış ve huzuru, toplumun dini, sosyal ve kültürel gelişimine yönelik her faaliyeti önemseyen Türkiye Diyanet Vakfı, yeryüzünde iyiliğin egemen olması misyonu, ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olma vizyonu ile hareket etmektedir.
Türkiye Diyanet Vakfı, kuruluş amacı doğrultusunda Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetlerine önemli ölçüde destek vermekte, camiler, Kur’an kursları, müftülük ve eğitim merkezlerinin hizmete yönelik ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Yurtiçinde ve yurt dışında eğitim faaliyetlerine öncelik veren Vakfımız, Türkiye’de ve dünyanın farklı coğrafyalarında hayri ve sosyal çalışmalar yürütmekte, kültürel faaliyetleriyle de İslam Ansiklopedisi ve Hadislerle İslam gibi nadide eserleri kültür hazinemize kazandırmaktadır.
Türkiye Diyanet Vakfı, Kuran kurslarından, hafızlık eğitimine, imam hatip lisesinden üniversiteye, yüksek lisanstan doktoraya kadar eğitimin her kademesinde gençlerimize sağlam bir din eğitimi vermek için çalışmaktadır.
Başarılı öğrencilere burs veren, yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, kolej ve üniversite açan vakfımız, Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat ve Uluslararası Konuk Öğrenci Programı ile 108 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunarak milletler arasında gönül köprüleri kurmaktadır.
Dünyanın farklı coğrafyalarında açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca insana dil, din, renk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardım elini uzatan Vakfımız, Ramazan ayında kurduğu iftar sofraları ve Kurban Bayramında düzenlediği vekaletle kurban kesim programıyla bayram sevincini yedi kıtada paylaşmaktadır.
Kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli geliştirerek faaliyet alanlarını genişleten Türkiye Diyanet Vakfı, yardımsever halkımızın desteği, Diyanet teşkilatı ve vakıf görevlilerimizin gayretli çalışmalarıyla büyüyerek bugün Türkiye’de 1.000 şubesi ve 135 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.
Türkiye Diyanet Vakfı, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla bütün insanlığın hizmetinde olma gayesiyle çalışan bir iyilik hareketidir.
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adalet dediğin.
Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara layıktır. O temiz olanlar iftiracıların söyledikleri şeylerden uzaktırlar. Onlar için bir bağışlanma ve bolca verilmiş iyi bir rızık vardır.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 351 - Nûr Suresi 26. Ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 351 - Nûr Suresi 26. Ayet)
Xyzt, bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017

Bir dünya dolusu mülkü bağışlasanız da,bir başkasının kalbini kalbinize ısındıramazsınız.
Kalpleri birbirine ısındıran ancak Allah'tır...

Enfal 63...

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de.
İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah'a kıyıdan kenardan kulluk eder. Eğer kendisine bir hayır dokunursa gönlü onunla hoş olur. Şâyet başına bir kötülük gelirse gerisin geri (küfre) dönüverir. O dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu apaçık ziyanın ta kendisidir.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 332 - Hac Suresi 11. Ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 332 - Hac Suresi 11. Ayet)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kalp gözü.
Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler kör olur.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 336 - Hac Suresi 46. Ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 336 - Hac Suresi 46. Ayet)
Salih TURHAL, bir alıntı ekledi.
 17 Kas 2017 · İnceledi · 7/10 puan

Günün en anlamlı Duası
بِسْــــــــــــــــــــــالَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ
رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ
Rabbimiz! Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi saptırma, bize tarafından bir rahmet bağışla!
Kuşku yok ki lütfu bol olan yalnız sensin...
Al-i imran/8

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (DİB)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (DİB)
Esma, bir alıntı ekledi.
 17 Haz 2017

109. KAFİRUN SURESİ
Rahman ve rahim olan Allah' ın adıyla
1. (Rasulum!) De ki: "Ey kafirler! (Ey İslam karşıtları) "
2. "(Sızın) tapmakta olduklarınıza ben tapmam."
3. "Sız de (aslında benim) ibadet ettiğine kulluk edecek değilsiniz. "
4. "Zaten ben( sızın) taptıgınız şeylere asla tapacak değilim. "
5. "Siz de (aslında benim) ibadet ettıgıme ibadet \ kulluk edenlerden değilsiniz"
6. "Sizin (batıl) dinimiz size, benim (hak olan) dinimde banadır. "


(İslamın tebliğine /insana ulaşmasına, onun hayata geçirilmesine engel olmadıkça ve saldırılmadıkca prensip böyledir. Yoksa dinlerini onaylamak için değildir.)

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
06 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kâlû selâmâ.
Rahmân'ın kulları, yeryüzünde tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, "selâm!" der geçerler.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 364 - Furkân Suresi, 63. Ayet, 19. Cüz)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 364 - Furkân Suresi, 63. Ayet, 19. Cüz)
Mehmet Serhat Ercan, bir alıntı ekledi.
11 Haz 2017

Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. Nahl-116

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Aykut, bir alıntı ekledi.
12 Eki 2017

6/EN'ÂM-116: Yeryüzünde bulunanların çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırır; çünkü onlar, ancak zanna kapılırlar ve onlar, ancak yalan söylerler.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
ebruli, bir alıntı ekledi.
30 Nis 2016

Ankebût Suresi 2. Ayet/20. Cüz

اَحَسِبَ النَّاسُ اَنْ يُتْرَكُٓوا اَنْ يَقُولُٓوا اٰمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ

İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Bütün Alıntıları Göster

Türkiye Diyanet Vakfı ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.