Ulkar Gulmammadzada

Ulkar Gulmammadzada

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Adı:
Ulkar Gulmammadzada
kişiler kendilerini sosyal ağlardaki dijital kimliklerle, düzenlenebilir profillerle istedikleri gibi yeniden tasarlıyorlar. Dijital kimlikler, kişilerin istedikleri gibi yeniden düzenledikleri akışkan bir yapboza dönüşmüş; dijital benlikler ise ideal arayışında "Tanrım, beni yeni baştan yarat" diyen arabesk özleme sanal bir umut olmuş durumda.
yoğun ilgi arayışında olan kişilerin kendini beğenmiş görünümlerinin altında derin değersizlik ve reddedilmişlik duyguları vardır.
sahte benlik analizinde narsisistlerin sürekli peşinden koştuğu dikkat ve hayranlığın altında sevilmeme hissi yattığını savunur.
Aldıkları olumlu yorum, beğeni ve tekrar paylaşımlar psikolojik iyi olma hâli, bir tür onaylanma ve takdir edilme hissi uyandırdığında bu onaylanma arzusunun zamanla onaylanma ihtiyacına dönüşeceğini öngöremeyebilirler. Takipçilerinin ilgi ve onayından hoşlanma başlarda iyi gelir fakat zamanla bağımlılığa hatta bağımlı kişilik tipine yol açabilir.
Sosyal medya takipçilerden gelen beğeni, yeni takipçi isteği ve yorumlar, kullanıcıların haz, güç, başarı duygusunu tatmin ederken diğer yandan da narsisistik eğilimlerini artırmaktadır.
Goffman, bireyin başkaları tarafından görülmek istenen, yarattığı "ben'i sahne önünde sergilediğini; başkaları tarafından mahrem olan, görülmesi gerekmeyen “beni"ni sahne arkasında sakladığının altını çizer.
Başkaları tarafından beğenilmek, güzel yorumlar almak, özenilmek isteyen birey gerçek yaşamında sevmediği taraflarını, kusurlarını telefon ve bilgisayar teknoloji sayesinde filtreleyerek estetik bir benlik yaratır.
Narsisistlerin sosyal medya hesaplarındaki ortak bir özelliği, özçekimlerinin fazlalığıdır. Örneğin gittikleri çoğu yerde en az bir özçekim fotoğrafi çekerler ve genel görünüşlerini birçok filtre hazırlık aşamasından geçirerek paylaşırlar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ulkar Gulmammadzada

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.