Ülker Erzurumluoğlu

Ülker Erzurumluoğlu

Çevirmen
7.4/10
15 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Adı:
Ülker Erzurumluoğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
133 syf.
·1 günde·9/10
Okuma hevesimi geri getirsin diye sevdiğim yazarlardan kısa kitaplar seçmeye çalışıyorum. Bu da onlardan biri oldu.

Öncelikle Babil Kitaplığından bahsetmek isterim. Jorge Luis Borges, Buenos Aires Ulusal Kütüphanesinin yöneticisiyken, dünya edebiyatından 30 kitap seçerek bu diziyi oluşturmuştur. Babil Kitaplığı adı ise Borges'in öyküsü "Babil Kütüphanesi"nden gelmektedir. Bu 30 kitaplık diziyi önce Dost Kitabevi sonra da Kırmızı Kedi Yayınları Türkçeleştirmiştir. Benim okuduğum Dost Kitabevi baskısı, epub okudum.

Kitap 5 öyküden oluşuyor: Duvardaki Kapı, Plattner Hikayesi, Son Mr. Elvesham'ın Hikayesi, Kristal Yumurta ve Sihirli Dükkan. Öykülerin ortak noktası, Wells'in devamlı olarak, anlatılan olağanüstü olaylarda gerçeklik payı olabileceğine değinmesinin yanında "kararı okuyucuya bırakıyoruz" diyerek açık kapı bırakması.

Bilim-kurgu edebiyatını seven Wells'i ve kalemini tanır zaten, bu öyküler de Wells'in kuşkulandırıcı dilinden etkilenmiş. Özellikle Plattner Hikayesi'nde, yanlış yapılan bir deney sonucu başına işler gelen Plattner'in hikayesinde, durup durup "acaba mümkün mü böyle bir şey?" dedim. Hatta bazen "keşke mümkün olsa."

Hikayelerde ağır basan bir diğer konu ise 4. boyut. Wells bilim okulunda okurken 4. boyut dedikleri şeyle karşılaşmış ve bu karşılaşma ilk bilim-kurgusuna yani Zaman Makinesi'ne konu olmuştur. Okumadıysanız, şiddetle öneriyorum.

Karakterlerin sıfırdan başlayıp zirve noktasına kadar kademeli yükselişi sayesinde hikayelerde sıkılmadan ilerleyebiliyorsunuz, bilgiler bodoslama verilmiyor, betimlemeler abartılmıyor, dil sade tutuluyor ve okumanız kolaylaşıyor. Ben de bu yüzden Wells'i seçmiştim zaten.

Öykülerden daha fazla bahsetmem için spoiler uyarısı koymam gerek ama buna gerek yok. Bilim-kurgudan hoşlananlara öneriyorum, keyifli okumalar.
134 syf.
·Beğendi·8/10
Beş fantastik ütopik anlatım. Yazarı dinler gibi okumakta fayda var. İnanmak adına bir karar için. Aksi okumalar kararsız bataklıklar...Emeği geçen öncelikle H. G. Wells ve herkesin ellerine sağlık.
134 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Babil Kitaplığı Fantastik edebiyat dizisinin 7. Kitabı olan Duvardaki Kapı’yı Ülker Erzurumluoğlu çevirisinden okudum. Çeviri güzeldi. Kitabın yazarı Herbert George Wells Hakkında Usta Borges şöyle yazıyor: “1866 da Kent bölgesinde doğdu. Babası bakkaldı.
Zaman makinesi 1945 yılında yayınlandı ve tüm bilimkurgu yapıtlarının habercisi oldu.
Doktor Moro’nun Adası 1896
Görünmez Adam 1897
Aya giden adam 1947 eserlerinden bazılarıdır.
Bernard Shaw gibi Fabianlar derneği üyesiydi ( adını quintis fabius maximus dan alan dernek)
Tüm ülke yazarlarının birleşmelerini amaçlayan Pen Club’un kurucularındandır.
Belloc, HG Wells’i taşralı bir İngiliz olmakla suçladı, Wells karşılık olarak
“Görünüşe bakılırsa Bay Belloc Avrupa’nın her yerinde birden doğmuş” dedi.
Anatole France Wells’i “Anglosakson ülkelerin en büyük entellektüel gücü” olarak niteledi.
Wells yaşamının son günlerinde insanları eğitmek amacıyla ansiklopedik niteliğinde eserler verdi.”

Duvardaki kapı: Narnia Günlükleri ve Harry Potter’daki bazı sahneler
Sihirli dükkan: Dustin Hoffman’ın oynadığı Sihirli oyuncakçı ilhamını bu öykülerden almış sanırım. Hikayeleri heyecan ve merak uyandırıyor.