Ümit Umaç

Ümit Umaç

Çevirmen
8.8/10
5 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
59 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Post-modernizme yani akıl dışılığa iyi yorumlar getirmiş.Yazar ayrıca rasyonalite anlayışını etkileyen yazarları ve okuduğu bazı yazarları bu roportaj şeklindeki kitapta okuyucular ile paylaşmış. Kısa bir sohbet havasında kitap...
58 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yapısalcılık-postyapısalcılık konusuna pek değinmiyor, birçok başka konuya değiniyor. Yapısalcılık üzerine bir şey okumak istiyorsanız uygun bir kitap değil. Yapısalcılık Saussure ile başlayıp Strauss'tan Derrida'ya kadar uzanan, birçok farklı disiplini içeren uzun bir konu.
Bu kitap kısa ve söyleşiden oluşuyor. Marksizm'in, solun durumları, entelektüelin işlevi, araçsal aklın konumu, Habermas, Nietszche, Deleuze, Bataille, Baudrillard, Freud gibi birçok isimin genel bakışı ve söylemi üzerinden giden bir kitap.
59 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu söyleşinin önsöz benzeri bir açıklamaya ihtiyacı var: Yapıtla, dünün dünyasının sorunları ve günümüze devrettikleri konusunda. Ben bir kaç çıkarsama yaptım ama hiç biri şaşırmamı sağlamadı. Kuşkusuz bütün meseleler birbiriyle ilişkili olduğu için söyleşi de daldan dala atlıyorlar, ele aldıkları konu bağlamından koparak geniş bir yelpazeye yayılıyor. Düşünce ekolleri, entelektüel dünyanın önde gelen simalarıyla teorileri, kimi kavramlar söyleşinin anlaşılmasını zor kılıyor. Ben Yapısalcılık ve Post yapısalcılık nedir bir bakayım derken öyle başlayıp bitirdim.
59 syf.
·Puan vermedi
Foucault'u, eserlerini, kullandığı temel kavramları tanıma adına başvurulabilecek bir kitap. Söyleşi kitapları bana oldum olası akıcı ve ilgi çekici gelmiştir. Fakat sanki kitapta Yapısalcılık ve post yapısalcılıktan çok başka meseleler üzerinde durulmuş. Ya da ben yapısalcılık ve post yapısalcılık nedir bilmiyorum. :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 37 okur okuyacak.