Ümran Tüzün

Ümran Tüzün

Editör
8.4/10
56 Kişi
·
223
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Bir kelebeğin gamsız uçuşlarının sancılarını yaman ağrılarla çeken bir gencin hikayesi…Fuzuli'nin 'kim istedi sevdayı, gamlı aşk ziyandır' mısrasının hayat bulduğu hikaye..

Yıllar olmuştu Ahmet Günbay Yıldız kitabı okumayalı. Uzun zamandır kitaplıktan gözlerimin içine bakan kelebek kapaklı kitabı elime alırken, kitap kahramanın gamsız değil de efkar dolu bir hikayesi olacağını tahmin etmiştim. Çünkü biliyorum ki Ahmet Günbay Yıldız hüzün yazar, okuyanı efkar basar.

Sevgili hemşehrimin sade, akıcı dili ve harika betimleme ve kişileştirmelerinin yanında hikayenin kurgusu ve sayfalara diziliminin yerinde olması hikayeyi sürükleyici kılıyor.

Ahmet Günbay Yıldız bütün eserlerinde başroldeki kişilere muhafazakar ve müsbet bir karakter giydiriyor, burada olduğu gibi. Ve etik değerler çerçevesinde derliyor hikayesini..Ebeveyn sorumluluklarını hatırlatıyor ve nasihat veriyor gençlere ‘’budala çocuk, sevdalanmak, aptal yerine konulmak değildir hiçbir zaman. Bencillikler, dostlukların ve hatta aşkların mayasını bozar’’ diyerek. Yalnızlığın yaraladığı ruhumuza can bulunca hangimizin gözünü kör etmedi ki sevda. İşte gençlik döneminde yanlış adımların götürdüğü yeri gösteriyor.

Yanık buğdaylar, figan, çiçekler susayınca, sitem kitapları gibi etkilemese de hikayesi, bam teline dokunan cümleler dizmiş yazar, kalemi daim olsun inşallah değerli hemşerimin..
320 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kelebekler gamsız uçar. İnsanlar, gamsız uçmaya çalıştıklarında ise bedelini ödemeye mahkumdurlar.

Anne ve babası tarafından şefkate hasret, dedesini hayatının idolü olarak belirleyen Haluk, tutarsız adımlar, alınan yanlış kararlar neticesinde hatalarının bedellerini öder.

Önce, ailesinden uzaklaşır. Dedesiyle sürdürdüğü hayatı da çok sakin geçmez. Atılan iftiralar, delikanlılık gururları derken, kimi zaman haksız, kimi zamanda kendi aldığı yanlış kararlar neticesinde kendisini olaylar içerisinde bulur.

Yazarımız, bir kez daha ahlaki değerleri, gamsız haraketlerimizin sonuçlarını bize göstermiş. Aşık olmak, budala olmak değildir diyor aynı zamanda yazar kitabında. Körü körüne yapılan davranışların da ağır bedelleri olabiliyor.

Okurun yine güzel bir kitap sunmuş Ahmet Günbay Yıldız. Tavsiye ederim.
320 syf.
·5 günde·8/10
İnsanın içini ısıtan,sonunda acaba ne olacak dedirten bir roman. Bu roman iyiliğin yanında olmayı daima öğütleyen bir roman. İnsan kendine bu kitaptan pay çıkarıyor. Yer yer kurgusunu tahmin ettiğim bölümler olsa da yine de hoş okunması gereken bir kitap. Sonlarına doğru heyecanın ve merakın sizi nasıl sarmaladığını göreceksiniz. 
360 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın “Sokağa Açılan Kapı” isimli eserindeki duygu selini bu eserde de yaşadım. Bazı bölümleri hüzünledirirken bıraktığı buruk gülümsemeyle, bazı bölümleri ise içten güldürdüğü kısımlarıyla aklımın bir köşesinde yerlerini aldı. Türkü tadında okunması gereken bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim...
320 syf.
·10/10
Hayatı boyunca dedesini örnek alan haluk'un ailesi onun bu davranışından ötürü haluk'un dedesine karşı bir öfke beslerler.haluk bir kaza geçirir ve dedesinin yanında kalmaya karar verir.dedesinin yanındayken de belalar peşini bırakmaz.acaba haluk dedesinin yanındayken ne gibi zorluklarla karşılaşacak??

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 223 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.