1000Kitap Logosu
Ünal Sökükcü
Ünal Sökükcü
Ünal Sökükcü

Ünal Sökükcü

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
5.5
2 Kişi
1
Okunma
3
Beğeni
80
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Diyarbakır, 16 Ocak 1965
Yaşamı
Diyarbakır, Türkiye, 16 Ocak 1965 1965 yılında asker bir baba ve ev hanımı bir anneden ve iki abladan oluşan bir ailede Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlkokula Bandırma’da başladı, Eskişehir’de bitirdi. Ortaokula Eskişehir’de başladı, İzmir’de bitirdi. Liseyi, adını hep gururla andığı, Kuleli Askeri Lisesi’nde okudu. Kara Harp Okulu’ndan 1987 yılında Topçu Teğmen olarak mezun oldu. Okuduğu Makine Bölümü yıllar sonra, “Makine Mühendisi” unvanını getirdi. Sırasıyla; Polatlı/Ankara’da, Dumlu/Erzurum’da, Çorlu/Tekirdağ’da, Tunceli ve Şırnak’ta, tekrar Polatlı/Ankara’da, Lefkoşa/Kıbrıs’ta, Tatvan/Bitlis’te, 2009-2016’da Ayazağa/İstanbul’da görev yaptı. 4 yıl askeri lise, 4 yıl harp okulu ve 29 yıl da subay olarak toplamda 37 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etti. 1999 yılında ABD Topçu Okulu’nda MLRS silah sistemi kursu gördü. 2000 yılında Birleşmiş Milletler Irak Kuveyt Gözlemci Misyonu (UNIKOM)’nda Askeri Gözlemci olarak, 2002 yılında ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı (US CENTCOM)’nda Türk İrtibat Timi’nde görev yaptı. 2016 yılında (normal) emekli oldu. Şimdi Silahlı Kuvvetlerden Silahsız Kuvvetlere geçerek ülkesine ve milletine hizmet etmeye çabalıyor. 1987 Harp Okulu Mezunları Derneği’ne üye, ayrıca Aydınlık Nesiller Derneği’nin aktif üyesi (bu yıl 102 gencimize maddi katkı sağladı). Kuleli Eğitim ve Danışmanlık (4Beams) firması ortağı. Bir teknoloji firmasında Gardiyan-Silahtar isimli projeye destek veriyor. Adalet Yüksek Okulu öğrencisi (bitiyor az kaldı). Çok kitap okur. Elinizdeki kitap anı türündeki ilk çalışması. İkinci ve üçüncü kitapların hazırlığı devam ediyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İngilizce ve biraz da Fransızca biliyor.
Ünal Sökükcü
bir alıntı ekledi.
NATO'nun dokuz tane HRF (High Readiness Force) Yüksek Hazırlıklı Kolordu'su var. Bunlar; ARRC (Gloucester/Birleşik Krallık) MNC-NE (Szczecin/Polonya) RRC-FRA (Lile/Fransa) EUROCORPS (Stassbourg/Avrupa Birliği) NRDC-SPA (Valencia/Ispanya) NRDC-GRE (Selanik/Yunanistan) NRDC-ITA (Milano/İtalya) 1 GE/NL Corps (Münster/Almanya-Hollanda) NRDC-TUR (İstanbul/Türkiye)
8
Ünal Sökükcü
bir alıntı ekledi.
ABD, dünyayı altı komutanlığa bölmüş: CENTCOM (Central Command), Tampa/Florida AFRICOM (African Command), Stutgard/Almanya EUCOM (European Command), Stutgard/Almanya PACOM (Pacific Command), Hawaii NORTCOM (North American Command), Colorado SOUTHCOM (South American Command), Miami/Florida Türkiye, EUCOM sorumluluk sahasında, Irak, Suriye, Afganistan CENTCOM sorumluluk sahasında.
Ünal Sökükcü
Sayfa 23 - Ayrıntılı bilgi ve harita için www.us.army.mil
5
50 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.