Unica Zürn

Unica Zürn

7.7/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
163
Gösterim
Adı:
Unica Zürn
Unvan:
Alman Sanatçı ve Yazar
Doğum:
Grunewald, Almanya, 6 Temmuz 1916
Ölüm:
Paris, Fransa, 19 Ekim 1970
Çocukluk hayalinin görüntüsüyle bu adamın görünt birbirinin aynısı.Tek bir farkla, o felçli değil ve burada onu çevreleyen yaseminlerld dolu bir bahçe yok.
'Yabancı bir toprakta ölmek' - bunu bir yerde okumuştu ve hiç unutmamıştı.
Ah! Bir akşam olsa! Ama kuşlar hala şakıyor ve gü­neş batmak istemiyor. Yalnızca hava karanlıkken ölümle yüz yüze gelme cesaretinin olacağını biliyor.
Başlangıcın başında olmak bir şans. Başımıza hiçbir şey gelemez biz bile kendi başımıza gelemeyiz.
Unica Zürn
Sayfa 12 - Dedalus Kitap - 1.baskı
Bu Kızılderili çadırını bırakıp gitmek ve Kızılderili Odasını bir daha göremeyecek olmak onu aşırı üzüyor. Afrika'dan gelme zehirli oklar! Altın ip­liklerle ejderha figürlerinin işlendiği Çin halıları. Arap oyma ah­şap mobilyalarının girinti çıkıntıları. Burada her şeyden daha çok sevdiği gerçek, hayal dünyası var.
"Ne demiş 99 yılında doğan adam, 66. doğum gününün sabahında uyandığında? Güzelim 99 zamanla tepetaklak olmuş, bunun ne anlama geldiğini en iyi kendisi biliyor. 66 onunla birlikte tepetaklak sonsuzluğa düşmeye hazır."
Unica Zürn
Sayfa 14 - Dedalus Kitap - 1.baskı
"Dilek dilemek sağlığa zararlıdır. Size yasaklıyorum. Son dileğin gerçekleşmesi masalı, sadece bir masal. Çok hastasınız çünkü biri bir çift kalbi gözlerinizden dışarı attı. Bu yüzden artık hep sola, katilinizin bulunduğu yöne bakmanıza şaşırmamak lazım."
Unica Zürn
Sayfa 15 - Dedalus Kitap - 1.baskı
(Evet! Deli olunca kendi kendini eğlendirmek mümkün.)
En güzel, inanılmaz fikirler açmaya başlıyor, yasemin gibi..
Unica Zürn
Sayfa 35 - Dedalus Kitap - 1.baskı
Birden adamın gözlüğünü alıp pencereden atıyor. Adam sızlanmaya ve sitem etmeye başlıyor çünkü gözlüğü olmadan neredeyse körmüş. Adama nazikçe, uzun hayatı boyunca yeterince şey gördüğünü, artık her şeyi bildiğini ve daha fazlasını görmeye ihtiyacı olmadığını açıklıyor...
Unica Zürn
Sayfa 42 - Dedalus Kitap - 1.baskı
"Biri bendeki yolculuğunda beni aşıyor. Onun evi oluyorum. Dışarıda, böğüren inekle kapkara bir arazide olduğu izlenimini veren biri gibi. Bu açıdan bakınca etrafımdaki çember daralmaya başlıyor. İçimdeki seyahatinden dolayı dışım onun tarafından kuşatılıyor. İşte bu benim yeni durumum. Ve ben bundan hoşlanıyorum."
Unica Zürn
Sayfa 12 - Dedalus Kitap - 1.baskı
DOKUZ ALTIYA DÖNÜŞTÜĞÜ ZAMAN
Sonuç:
Dokuz ve üç arasında nerede yağıyor yağmur? Yağmur bizim aramızda yeni yağıyor. Dokuz rüzgarıyla altı oldu. Yollar kırmızı ise, sen bize beyaz olarak koş. Yenmeyi eninde sonunda bırakacağız. Sessizce bildiğimiz halde saatler kızıllaşmakta.
Unica Zürn
Sayfa 27 - Dedalus Kitap - 1.baskı
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Unica Zürn
Unvan:
Alman Sanatçı ve Yazar
Doğum:
Grunewald, Almanya, 6 Temmuz 1916
Ölüm:
Paris, Fransa, 19 Ekim 1970

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.