Unica Zürn

Unica Zürn

Yazar
8.1/10
8 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
175
Gösterim
Adı:
Unica Zürn
Unvan:
Alman Sanatçı ve Yazar
Doğum:
Grunewald, Almanya, 6 Temmuz 1916
Ölüm:
Paris, Fransa, 19 Ekim 1970
'Yabancı bir toprakta ölmek' - bunu bir yerde okumuştu ve hiç unutmamıştı.
Ah! Bir akşam olsa! Ama kuşlar hala şakıyor ve gü­neş batmak istemiyor. Yalnızca hava karanlıkken ölümle yüz yüze gelme cesaretinin olacağını biliyor.
Çocukluk hayalinin görüntüsüyle bu adamın görünt birbirinin aynısı.Tek bir farkla, o felçli değil ve burada onu çevreleyen yaseminlerld dolu bir bahçe yok.
Başlangıcın başında olmak bir şans. Başımıza hiçbir şey gelemez biz bile kendi başımıza gelemeyiz.
Unica Zürn
Sayfa 12 - Dedalus Kitap - 1.baskı
"Ne demiş 99 yılında doğan adam, 66. doğum gününün sabahında uyandığında? Güzelim 99 zamanla tepetaklak olmuş, bunun ne anlama geldiğini en iyi kendisi biliyor. 66 onunla birlikte tepetaklak sonsuzluğa düşmeye hazır."
Unica Zürn
Sayfa 14 - Dedalus Kitap - 1.baskı
"Dilek dilemek sağlığa zararlıdır. Size yasaklıyorum. Son dileğin gerçekleşmesi masalı, sadece bir masal. Çok hastasınız çünkü biri bir çift kalbi gözlerinizden dışarı attı. Bu yüzden artık hep sola, katilinizin bulunduğu yöne bakmanıza şaşırmamak lazım."
Unica Zürn
Sayfa 15 - Dedalus Kitap - 1.baskı
Eskiden depresyon kelimesini duyduğunda, bu durumlardaki arkadaşlarını gözlemlediğinde, bu kelimenin nasıl bir durumu tarif etmeye çalıştığını anlamıyordu. Melankoliyi çocukluğundan beri bilirdi ama depresyondan bir haberdi.
Bu Kızılderili çadırını bırakıp gitmek ve Kızılderili Odasını bir daha göremeyecek olmak onu aşırı üzüyor. Afrika'dan gelme zehirli oklar! Altın ip­liklerle ejderha figürlerinin işlendiği Çin halıları. Arap oyma ah­şap mobilyalarının girinti çıkıntıları. Burada her şeyden daha çok sevdiği gerçek, hayal dünyası var.
Ona göre, onun için önemli olan şeylerle karşılaşmalarında reaksiyon gösteren vücudundaki tek yer solar plexustu. Bu reaksiyonlara her zaman güvenebilmişti. Belli müziklerle, insanlarla, kitaplarla, sanat objeleriyle karşılaştığında tüm hayat akışı içinde iç krallığını kurmaya yarayacak herhangi bir şeyle karşılaştığında ısınmaya ve parlamaya başlardı. Şöyle de denebilir, neredeyse hiç kafasına göre değil, kesinlikle solar plexusunun net reaksiyonlarına göre yönlendirmişti hayatını.
(Evet! Deli olunca kendi kendini eğlendirmek mümkün.)
En güzel, inanılmaz fikirler açmaya başlıyor, yasemin gibi..
Unica Zürn
Sayfa 35 - Dedalus Kitap - 1.baskı
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Unica Zürn
Unvan:
Alman Sanatçı ve Yazar
Doğum:
Grunewald, Almanya, 6 Temmuz 1916
Ölüm:
Paris, Fransa, 19 Ekim 1970

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.