Ünver Ünlü Bayramlı

Ünver Ünlü Bayramlı

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Ünver Ünlü Bayramlı
Unvan:
Yazar
“Anı yaşamak” ile ilgili paylaşmak istediğim güzel bir hikâye var: Genç bir adam yaşlı kralın sarayına gider. Kral gencin eline içinde sıvıyağ olan bir kaşık verir ve bu yağı dökmeden sarayı dolaşmasını ister. Genç yağı dökmeden sarayı dolaşıp gelir. Kral sorar: Salonlardakı' Acem halılarımı gördün mü? Hayır, der genç, bahçeyi gördün mü, yine hayır der, peki değerli kiitüphanemi gördün mü, der. Genç yine hayır, görmedim, der. Bunun üzerine kral gencin sarayı ikinci kez dolaşmasını ancak bütün bunlara bakmasını söyler. Genç sarayı dolaşıp gelir, her şey görülmüştür ancak kaşıktakı' yağ da dökülmüştür. Kral gence “Yaşamın gizi, kaşıktaki birkaç damla yağı dökmeden dünyaya bakabilmektedir. ” der. Kaşıklarımızdaki birkaç damla yağ görevlerimizi, çevremize karşı sorumluluklarımızı sembolize ediyor. Hayatta üç grup insan var: birinci gruptakiler; kaşıktaki yağı dökmeyen ancak dünyaya bakmayan insanlar; ikinci gruptakiler anlık hazlar peşinde koşup yağı ve kaşığı kaybedenler; üçüncü gruptakiler ise; kaşıktaki yağı dökmeden dünyaya bakmayı becerebilen insanlar. Kişi kendisini eğitirse, geliştirirse sorumluluklarını ihmal etmeden dünyaya ve kendisine bakmayı öğrenebilir. Kısaca isteyen herkes üçüncü gruptaki kişiler gibi yaşayabilir.
Ünver Ünlü Bayramlı
Sayfa 39 - Seçkin Yayıncılık
Reddedilmeyle nasıl başa çıkılacağını öğrenin: En iyi satıcılar en çok reddedilenlerdir. Onlar “Hayır” sözcüğünü “Evet” sözcüğünü duyabilmek için bir dürtü olarak kullanırlar. Birçok kişi reddedilme korkusuyla hedeflerinden vazgeçer, “Hayır” sözcüğü yüzünden kendisini sınırlar. Unutulmamalıdır ki sınırlı düşünceler sınırlı yaşamlar yaratır. Her reddedilme yararlanılması gereken bir fırsata dönüştürülmelidir.
Ünver Ünlü Bayramlı
Sayfa 83 - Seçkin Yayıncılık
Paul Ricceur "Zamanı harcarken cimri olunması gerekir, istense de durduramayacagin bir olguyu nasılsa akıyor diye düşüncesizce savurmak aptalliga eşdeğerdir." der.
Bir Çin atasözü "Bir kilo altın bir dakika satın alamaz." der. Karun kadar servetinizde olsa zamanı satın alamazsınız, para gibi biriktiremezsiniz.
Einstein kuramı" Bir adam, sevdiği bir kişiyle bir saat sohbet ederse kalktığı zaman on dakika oturduğunu iddia eder. Aynı adamı eğer bir sobanın üzerine on dakika oturtursaniz kalktığı zaman bir saat oturduğunu iddia eder. İşte görelilik budur." demiştir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ünver Ünlü Bayramlı
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.