Vehbi Camgöz

Vehbi Camgöz

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
(Uçurtmayı vurmasınlar kitabı ve filmi hakkında hiç böyle düşünmemiştim, farklı bir bakış açısı)

...Zaten bu konuda gerçekleri saptıran bir film de yaptılar:''uçurtmayı vurmasınlar''
Olay şöyle olur:Terörist kızlar erkek teröristlerle nasıl haberleşeceklerini araştırırken akıllarına uçurtma gelir.Koğuş bahçesinde uçurtma yapıp rüzgarın da şans eseri yardımıyla uçurup dördüncü koğuşun bahçesine gelmesini sağlarlar.Onlar da bu uçurtmayı ufak taşlar atarak düşürürler ve notu alırken hörevliler yakalar.
İkinci kez uçurtma yapıp yine aynı şekilde uçurulunca jandarma kulesindeki nöbetçi haber verir.Uçurtma sabanla aşağı indirilir.Uçurtmanın içerisinde haberleşme notları elde edilir.İdare de bundan sonra bir daha uçurtma yapılmasını yasaklar.Fakat çocuk 'ille de uçurtma' diye tutturur.Görevliler de 'o halde uçurtmayı yapın nize verin çocuğu da alıp cezaevi dışında bununla oynamasını sağlayalım' derler.Anne de çocuğu kendisinden alınıp çocuk esirgeme kurumuna verilir korkusuyla buna müsaade etmez.
Olay sadece bundan ibaretken senaristler öylesine senaryo yazıp çekerler ki, sanki cezaevi değil de nazi kampını anlatırlar.Uçurtma uçuran küçücük bir çocuğun uçurtmasını jandarma G3 tüfeğiyle ateş ederek vurmak ister.Vuramayınca müdür, askerin elinden tüfeği alarak kendisi uçurtmaya ateş eder ve vurur.Koğuştaki çocuk ağlar 'uçurtmamı vurmasınlar' diye bağırır.Tamamen gerçeklere uymayan şekilde kurguyu propagandaya yönelik işlerler Film vizyona çıkıp gösterime girince izleyen olmaz ama televizyonda yayınlatılır.
Olayı bilen görevliler, kendilerine hakaret edildiğini iddia edip dava konusu yapmak isterlerse de filmde yer ve kişi ismi geçmediğinden bu imkanı da bulamazlar. ...
335 syf.
·10/10
Vehbi Camgöz ulucanlarda 10 sene hapishane müdürlüğü yapmıştır ve bu mekanda bir dolu anı biriktirmiştir.Bunları kitaba dönüştürmüştür. Cezaevinin krokisi de kitabın son sayfasındadır.Ayrıca ulucanlar cezaevi müzesini gezmeden önce bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.