Victor Hehn

Victor Hehn

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Victor Hehn
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tartu, Estonya, 26 Eylül 1813
Ölüm:
Berlin, Almanya, 21 Mart 1890
Lahana gibi enginar da Avrupa kökenli, ıslah edilmiş bir devedikenidir; pancar ve havuç da (Daucus Carota) Avrupalıdir.
Zeytin ağacı denizi ve kalkerli toprağı sever, nitekim Mısır bile zeytinyağı üretememiştir. Anadolu'nun Ege kıyılarında ,adalarda ve bizzat Yunanistan'da, Homeros'un şiirlerinde de sıkça bahsedildigi gibi, bol miktarda yabani zeytin ağacı yetişirdi.
Üzüm kültürünün Yunanistan'ın çeşitli bolgelerine Girit kokenli bir aile aracılığıyla yayıldığını düşünebiliriz.Bu ailenin yolu, bircok koldan dogurdugu yeni kolonileriyle asmayı yaygınlaştıran ve daha sonra gelişmiş bir üzüm kulturunun merkezi haline gelen Naksos ve Khios adalarından geçer.
"Raetica ve Allobrog asmalarının özelligi şudur: Kendi yurtlarında çok nefis bir şarap veren bu asma türleri başka yerlerde tanınmayacak haldedirler"
Buenos Aires'teki yemyeşil pampalarda bile, neredeyse kilometreler boyunca gözünüze yerli bir nebat ilişmez: Bu düzlükler, Avrupalıların getirdiği bitkilerin istilasına yenik düşmüştür.
Platon'da İlissos'un adı sadece küçük su"dur ve o zamana dek çıplak ve ağaçsız olan Attika'ya zeytin ağaçları diken de, ilkin Peisistratos olmuştur.
Cermen, canı nereyi istemişse oraya yerleşmiştir; komşu ihtiyacı duymamış, bireysel bir kişilik geliştirmistir.
Ekmek ve şarapta insanın gücü ve kuvveti saklıdır ve gamsız tanrılarla ölümlü insanlar arasındaki fark, tanrıların beslenmeye gerek duymaması ve şarap içmemesidir.
112 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kültür tarihinin önemli parçaları olan özellikle Ege bölgesinin temel besinlerinden Zeytin ,incir ve üzüm'ün anavatanindan çıkış sürecini ve farklı medeniyetlerdeki bıraktığı izleri bu kitapta göreceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Victor Hehn
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tartu, Estonya, 26 Eylül 1813
Ölüm:
Berlin, Almanya, 21 Mart 1890

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.