Victoria Schwab

Victoria Schwab

Yazar
8.5/10
31 Kişi
·
52
Okunma
·
3
Beğeni
·
633
Gösterim
Adı:
Victoria Schwab
Tam adı:
Victoria (VE) Schwab
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Temmuz 1987
Victoria (VE) Schwab (7 Temmuz 1987 doğumlu), 2013 romanındaki Vicious , Magic serilerinin Shades'i ve Victoria Schwab adı altında yayınlanan çocuk ve genç yetişkin kurguları ile tanınan bir Amerikalı fantezi yazarıdır.
''Yalan söylemenin birinci kuralı mümkün olduğunca sık gerçekleri söylemekte yatıyordu.''
Victoria Schwab
Sayfa 33 - pegasus yayınları
"Zırhların komik tarafı sadece başkalarından korumakla kalmayıp bizi de içine hapsetmeleridir. Her yanımıza itinayla kuşanırken bir de bakmışız ki kendimizi zırhın içine tutsak etmişiz. Etrafını zırhla kapladın mı, bir süre sonra artık iki kişisindir. Biri parlak metal yüzün diğeriyse içinde parçalara ayrılan insan yanın. "
"Biliyor musun, sesin gök gürültüsü, sağanak yağmur gibi." İnceden, alçak sesli bir kahkaha patlatıyor. "Kötü havayı hiç sevmezdim. Ta ki seninle tanışana dek."
"Birilerini hayatına sokmak, onları sevmek boşuna. Sonunda kaybettiğinde canın çok daha fazla acıyor."
“Ee,” dedi Eli, “inanıyor musun?
“Bilmiyorum,” dedi Victor açıksözlülükle. “Mesele inanmaksa...”
“Her şey inanmakla başlar,” diye cevap verdi Eli. “İnançla.”
Victoria Schwab
Sayfa 30 - Pegasus Yayınları
"Devrimciler hakkında bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri şudur," dedi Lowell videoyu durdurup ışıkları açarken. "Baskıcı yönetimler tarafından terorist olarak addedilseler de devrimciler kendilerini kahraman olarak görürler. Şehit olmayı gözle alan kahramanlar. İnandıkları şey uğruna başkalarının yapmayacağını, yapamayacağını göze almaya hazırdırlar. Bir diğer deyişle, bu kişiler toplumun hoşnutsuzluğunun dile gelmiş, vücut bulmuş hali de diyebiliriz. Fakat halk nasıl devrimcilerini tanrılaştırıp onlara kahraman muamelesi yapıyorsa, aynı şekilde devrimciler de kendilerini yüceltirler..."
''Dövüşmek güç kullanmak değildir ki, Kenzie. İşin özü karşındakinin gücünden faydalanmakta.''
Victoria Schwab
pegasus yayınları
376 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Neden fazla duyulmayan bir kitap olduğunu anlamadığım ama hayranlıktan öldüğüm bir seriyle geldim.

Uzun zamandır beni saran fantastik kitap bulamıyordum. Arşiv'e Şubat Mart gibi okumaya başlamıştım. O dönemki ruh halimden dolayı okumayı bırakmıştım. Odaklanamamıştım bir türlü. Bu ay kitap yine gözüme çarptı ve baştan okumaya başladım. Ve bir anda bitti. Şimdi neden bu kadar çabuk bitirdiğimi düşünüp üzülüyorum.

Kitabın kurgusu harika. Okumaya başlayınca bu zamana kadar okuduğum tüm fantastik kitapları düşündüm ve hiçbirinde böyle hoşuma giden bir kurguya rastlamadım. "Keşke böyle bir roman, böyle bir kurguyu ben yazmış, ben hayal etmiş olsaydım." dedim. Gerçekten kurgusuna diyebileceğim tek kelime yok. "Keşke benim olsa." modundayım. Çok özgün bir kurgu olduğunu düşünüyorum.

Yazarın dili de çok hoşuma gitti. Betimlemeler, olay örgüsü tam kıvamındaydı. Ne çok aşırı ne de çok azdı. Okurken beni boğmadı. Bir anda kitap bitti. "Keşke yayarak okusaydım." diyorum hala. Yeniden okumayı bile düşünüyorum.

Karakterleri de çok beğendim. Yazar her karakteri öyle bir oluşturmuş ki hani "Bu karakter bunu yapmazdı." dediğim bir nokta olmadı. Hepsi çizgisinde ilerledi. Olaylar gözümde çok net canlandı.

Düşünsenize ölüyorsunuz, gömülüyorsunuz ve aynı zamanda da anılarınızla birlikte bir kutuya koyulup arşivlenen bir dünyada da var oluyorsunuz. Gerçekten muazzam.

Filmi de olsaydı ne güzel olurdu. Ve keşke daha çok okuyan insanlar olsaydı. Gerçekten kıyıda köşede bırakıldığını düşündüğüm bu kitabı tüm fantastik sevenlere öneriyorum. Arşiv'in sizi de içine çekeceğine eminim.
376 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kıyıda köşede kalmış, pek bilinmeyen ama aslında çok iyi ve farklı bir kurgusu olan kitap. Kitabın sonu hem tatmin etti hem etmedi. İkinci kitabın olması şart gibi.
Yazarın yarattığı dünyaya bayıldım. Zaten orijinal kurgulu fantastikleri sevmemek benim için imkansız gibi bir şey. Ben bir günde bitirdim kitabı. Yani ne kadar yavaş ilerlerse ilerlesin sıkılmam imkansızdı ama eğer birkaç güne yayarak okumak istiyorsanız olaydan kopukluk yaşayabilirsiniz.
400 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir serinin daha sonuna geldim. Üçüncü kitabının 2020'de çıkacağını öğrenmem de benim için çok kötü bir haber oldu. Ama böyle bir kurguyu oldum olası unutamam diye düşünüp 2020'yi heyecanla bekleyeceğim.

İkinci kitaplar beni hep korkutur. Çünkü ikinci kitapları genel olarak sevmem. Bir türlü bana kendilerini sevdiremezler. Özellikle de fantastik edebiyat dünyasında böyle hissediyorum. İkinci kitaplar hep bir geçiş tadı havasındadır. Genelde birinci kitaptaki olaylar hatırlatılmaya çalışılır, sonra da ufak tefek bir olayla üçüncü kitaba geçiş yapılır.

Ama bu kitap bambaşkaydı. Bir gecede bitirdim. Saat 4 sularında artık gözlerimin sızlamasına dayanamayıp son 80 sayfasını sabah bitirdim. "Bu bölüm bitsin kitabı bırakacağım." diyerek son dört bölüm kala falan zorla elimden bıraktım düşünün halimi.

Karakterleri bu kitapta da aynı şekilde sevdim. Yine beni yaptıklarıyla şaşırtmadılar. Ama biraz daha Mac ve Wes sahneleri olsa ne olurdu sanki? :'( Benim güzel çiftim. Çok özleyeceğim onları. :'(

Kurguya diyecek tek kelimem yok. Birinci kitapta göze fazla çarpmayan bir detayı yazar ikinci kitabın kilit bir noktasına öyle güzel yerleştirmiş ki yerlere yatıp ağlamak istedim. Keşke üçüncü kitabı da çıkmış olsaydı. Neyse tekrar okuyup dururum artık.

Yazarın kurguyu işleyiş biçimi bozulmamıştı. Beklentim çok yüksek bir şekilde bu kitaba başlamıştım ve ilk kitaptan çok daha hızlı bitirdim. Beklentimi gerçekten karşıladı. Yazarın olayları sakız gibi uzatmaması da beni çok mutlu etti. Aşırılıklar yoktu. Ne olması gerekiyorsa onlar olmuş ve tüm soru işaretleri teker teker cevap bulup kitaba son verilmişti.

Serinin bir film olması gerektiği üzerine hala ısrarcıyım. Eminim oyuncuları beklemediğim gibi olur ama görsel olarak ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Bu kurgu kesinlikle duyurulmalı.

İkinci kitabı da beğendiğime göre vicdanım çok rahat bir şekilde fantastik dünya seven herkese şiddetle bu seriyi önerebilirim. Okuyun, okutun.
376 syf.
·8 günde·8/10
Filmi olsa vizyona çıktığı ilk hafta mutlaka giderdim. Konusu çok özgündü. Sıfırdan yaratılan dünya, eksiksizdi. Kurgusu da, yazarın anlatımı da, kitabı bir bölüm okuduktan sonra bırakmak isteseniz dahi devamını getirmenize, bırakamamanıza sebep oluyor. Karakterlerin sıradışılığı, çevrelerinde gelişen olaylarla bütün halinde; bir sonraki sayfayı çevirdiğinizde, hatta diğer bir bölümü geçmenizde bile etkiliydi.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
V. E. Shwab, yıllardır okumayı dört gözle beklediğim ve nedensizce "Türkçe'ye çevrilmezse okumam" diye triplere girdiğim bir yazar. Bu yüzden Pegasus Yayınları'nın Shawab' ın kitabını çıkacağını duyduğumda aşırı derecede heyecanlanmıştım ama çıkan kitabın Vahşi olduğunu gördüğümde de büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. (Bir gün gelecek A Darker Shade of Magic'i de okuyacağız!) Bu nedenle de kitabı almayı düşünmüyordum taa ki Ayda ablanın (@gezicikutuphane) bana kitabı çok beğendiğini ve kitabı kesinlikle okumam gerektiğini söyleyene kadar. Kendisine bu kadar güzel bir kitabı okumama olanak sağladığı için teşekkür ediyorum.

Kitap Eli ve Victor adındaki iki arkadaşın süper insanları nasıl keşfettiğini - teknik olarak nasıl süper insan yaratabileceklerini öğrenmelerini- ve aralarındaki ilişkinin nasıl en yakın arkadaşlıktan en büyük düşmanlık haline geldiğini anlatıyor. Ben kitabı baya bir basitleştirdim ama ne yapayım konuları anca böyle anlatabiliyorum. Siz yine de kitabın arkasını bir okuyun.

Şimdi süper insan olaylarına aşina biri olarak - biraz fazla aşina- kitabın konusunu öğrendiğim an kitabı çok seveceğimi anladım ama - muhtemelen ben bu konuyu memleket meselesi haline getirdiğimden- ana karakterlerin bu konu hakkında bilgisiz olması bana inandırıcı gelmedi. Yani tamam ben biraz fazla biliyor olabilirim ama Eli ve Victor gibi iki genç adamın bu konu hakkında bu denli bilgisiz olması bana satmadı. İkisi de zeki, ikisi de kültürlü. Onu geçtim ikisi de - özellikle Eli- bu konu üzerine baya bir kafa yoruyor ve bu konu hakkında geniş çaplı bir araştırma yapıyor. Zaten böyle bir konuda arama yaptığınızda karşınıza ilk çıkan şey süper insan deneyleri. Ben bu bilginin aylarca yapılan araştırmalar sonucu ulaşılabilecek bir bilgi olduğunu düşünmüyorum.

Kitapla ilgili en sevdiğim şey tabii ki bir anti-kahraman hikayesi anlatması - teknik olarak 2- ve bunu başarılı bir şekilde yapması oldu. İçinde kahramanların olduğu bir sürü hikaye okuyoruz, evet ama bir anti-kahramanı bu derece başarılı ve gerçekçi bir şekilde anlatan kitapları pek fazla göremiyoruz. Víctor'ın amacı eski dostu Eli'ı öldürmek çünkü Eli, DoğaÜstüleri avlamayı kendine yegane görev edinmiş ve bu görevi ona Tanr'nın verdiğini düşünen biri. Eli'ya soracak olursanız, o tamamen dünyaya iyilik yaptığını düşünüyor. Kafalar Thanos kafası anlayacağınız.

Vahşi'de herkes iyi ve aynı anda herkes kötü. Bütün karakterlerimiz kendi doğrularının peşinden gitmekte. Serena hariç. Bu kadının amacını çözebilen biri çıkmadı daha.

Kitapta Dol hariç hiçbir karakterle bağ kuramadım. Yani bu havadaki bir kitaptan da bu konuda pek bir şey beklemiyordum. Eli ve Victor'ın yanında Sydney, Serena ve Mitch adında üç yan karakterimiz daha var. Bir de Dol var tabii. Kendisi Sydney'in köpeği olur

Sydney ve Serena arasındaki ilişkiye pek anlam veremedim. Yani asıl anlam veremediğim tabii ki Serena da işte laf olsun. Kitap hakkında çok fazla bir şey söyleyip kitabın havasını kaçırmak istemediğimden yazacak bir şeyler bulmaya çabalıyorum. Neyse...


Kitap çoğunlukla geçmişte geçiyor. Dediğim gibi Eli ve Victor'ın bu hale nasıl geldiğini anlatıyor. Günümüzde geçen kısımları ise ikili arasındaki kovalamacayı anlatıyor. Kitap gayet akıcı gayet temiz bir hikaye geçişine sahip. Bu kitaba gözüm kapalı olarak "geçtiğimiz beş ay içerisinde okuduğum en iyi kitap" diyebilirim. Kitabı okuyup da ben beğenmedim diyebilecek kişi sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Victoria Schwab
Tam adı:
Victoria (VE) Schwab
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Temmuz 1987
Victoria (VE) Schwab (7 Temmuz 1987 doğumlu), 2013 romanındaki Vicious , Magic serilerinin Shades'i ve Victoria Schwab adı altında yayınlanan çocuk ve genç yetişkin kurguları ile tanınan bir Amerikalı fantezi yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 52 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.