Vigdis Hjorth

Vigdis HjorthMiras yazarı
Yazar
8.2/10
676 Kişi
3.600
Okunma
106
Beğeni
8,3bin
Görüntülenme

Vigdis Hjorth Gönderileri

Vigdis Hjorth kitaplarını, Vigdis Hjorth sözleri ve alıntılarını, Vigdis Hjorth yazarlarını, Vigdis Hjorth yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
"Etrafa saçılan bir sürü güzel sözcük vardı, güzel laflar enflasyonu yaşanıyordu, büyük laflar dikkat çekiyordu çekmesine, ama sadece yokluklarıyla. Yine de bu lafları da vakti zamanında hayli sıradan ölümlüler keşfetmişti, aynanın karşısına geçip geceleri bunları yüksek sesle ve en sonunda da hiç takılmadan söyledim: Sonsuz, içgörü, aydınlanma, barışma, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve bir sürü şey daha."
Her şey her an aydınlık olsaydı karanlığı içimizde taşımak zorunda kalırdık, bu da dayanılmaz olurdu.
Sayfa 102Kitabı okudu
Reklam
insan hayatını başa saramıyor, aldığı kararlarla yaşamak zorunda.
Sayfa 57 - siren yayınlarıKitabı okuyor
anne ve babanın söylemleri çocukların gerçeklik kavramını öyle bir biçimler ki bundan yakayı kurtarmak neredeyse imkânsızdır.
Sayfa 53 - siren yayınlarıKitabı okuyor
özgür olmayı isterdim, özgür değilim. kuvvetli olmayı isterdim, güçsüzüm.
Sayfa 48 - siren yayınlarıKitabı okuyor
Baskı gören çocuk genellikle sakatlanır, duygusal yaşamı zarar görür, baskı gören genellikle baskı yapanın düşünce yapısıyla yöntemlerini benimser, baskı görmenin en vahim sonucu budur; bu, baskı göreni mahveder ve onun kendini kurtarma olanaklarını azaltır. Acıyı işe yarar kılmak büyük uğraş gerektirir, özellikle de acı çeken kişi için.
Reklam
Psikanaliz Freud'a insanın en derin varlığının içgüdülerden oluştuğunu, insanın kendi içerisinde ne iyi ne de kötü olduğunu ancak bir ilişkide iyi, başka bir ilişkide kötü, belirli koşullar altında iyi, başka koşullar altında kötü olduğunu, insanın her şeyden önce insani olduğunu ve insanların bu en temel koşulu reddetmesinin tehlikeli olduğunu öğretmişti.
Sayfa 231Kitabı okudu
168 syf.
7/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Şunu biliyoruz: İskandinavlar bireysel roman yazıyor, tek bir kişinin en yakın çevresi, çocukluğu, çoğunlukla travmaları, yabancılaşmaları ve varoluşsal sorunlarını anlatıyorlar. Ama, ( sevdiğim için) bu kadar İskandinav Edebiyatı okuduktan sonra öyle geliyor ki; bu kişisel sorunlar artık toplumsal soruna dönmüş. Neden? Çünkü bu travmalardan
Postane Günlükleri
Postane GünlükleriVigdis Hjorth · Siren Yayınları · 2023193 okunma
Ama, diye düşündüm, kendime giden yol ya başkalarından geçiyorsa?
Sayfa 112Kitabı okudu
, insanın hangi kelime kullandı değilde hangi duyguların kelimelere eşlik ettiğiydi.
Sayfa 106Kitabı okudu
Reklam
Çünkü ben de hep kendi masalımın başlamasını beklemiş, ama yok yere bu kadar çok bekleyince masallara inanmayı kesmiştim.
“Hayatta olduğun sürece umut var, dedi. Evet dedim. Ama yaşam sanki beklemeye alındı dedi.”
Kimsin sen ve hayatın anlamının ne olduğunu nasıl bulacaksın ?
Dünya başıma yıkıldı, birdenbire başkası olmuştum, bundan önce bir başkasıydım, gerçeğin ortaya çıkmasından önce. Rutinlerin belirlediği bir yaşam sürmüş, rutinlerle ayakta kalmıştım; ama sonra bu olmuş, varoluşumu paramparça eden gerçekle acı bir şekilde karşı karşıya kalmıştım.
Sayfa 86 - Siren Yayınları
En büyük talihsizlik, ilişkiyi kesememek, bir türlü kopamamak, kaçıp gidememek, kalmaya ve yenilip yutulmaya mahkum olmak.
Sayfa 223Kitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.